Jak być bardziej eko w 10 prostych krokach
Działania pro ekologiczne są nie tylko modne, ale i konieczne dla ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy my i nasze dzieci. Nie mamy wprawdzie wpływu na politykę światową, ale możemy wiele zdziałać na własnym podwórku. Okazuje się, że nawet niewielkie, ale za to regularne i przemyślane działania, mogą mieć ogromne znaczenie w skali globalnej. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za ekologiczną edukację naszych dzieci. Pamiętajmy, że nasze pociechy są doskonałymi obserwatorami i najlepiej uczą się przez przykład jaki im dajemy.
1. Jedzmy sezonowo dojrzewające, lokalne produkty. Produkty spożywcze, które nie muszą być daleko transportowane zawierają mniej konserwantów, a ich dostarczenie do sklepu wiąże się z niższym zużyciem benzyny. Warzywa i owoce sezonowe, dojrzewając w warunkach środowiska naturalnego, zawierają więcej naturalnych składników, a ich wyprodukowanie nie wiąże się z dodatkowym kosztem energetycznym. Warto znaleźć w swojej okolicy rolnika, który w sposób ekologiczny wytwarza żywność mleko, jajka czy warzywa.
2. Im prościej tym zdrowiej. Dbajmy o właściwą dietę, która powinna nie tylko dostarczać dzieciom odpowiedniej ilości energii i materiałów budulcowych, ale też składać się z produktów jak najmniej przetworzonych, ponieważ nie zawierają one konserwantów, barwników i innych środków chemicznych.
3. Ubierajmy siebie i dzieci w odzież wykonaną z naturalnych materiałów – bawełny, lnu czy wełny.
4. Nie wszystko musi być nowe. Wyprodukowanie nowej odzieży, zabawek, czy opakowań wiąże się z kosztem energetycznym. Ekologicznie myślący rodzice, w miarę możliwości powinni sięgać po produkty, które można stosować wielokrotnie – odzież, czy zabawki, z których dzieci szybko wyrastają, można podarować z powodzeniem zaprzyjaźnionej rodzinie itd.
5. Stosujmy naturalne kosmetyki a najlepiej dermokosmetyki z apteki, ponieważ do ich produkcji nie stosuje się sztucznych barwników, aromatów i substancji utrwalających, za to zawierają one dużo więcej substancji czynnych i rzadziej uczulają.
6. Zabawki ze śmieci – Zamiast kupować nowe zabawki, wykonajmy je wspólnie z opakowań po użytych produktach czy ubrań, z których nasze pociechy już wyrosły. Takie zabawki są nie tylko tańsze i pro ekologiczne, ale kształtują też wyobraźnię i zmysł kreatywności u dzieci i ich świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne.
7. Oszczędzajmy energię – wyłączmy niepotrzebne urządzenia w trosce o środowisko naturalne.
8. Zamień samochód na rower - to ekologiczne i zdrowsze rozwiązanie.
9. Segregujmy śmieci i uczmy dzieci własnym przykładem, by nie wyrzucały zużytych opakowań w lesie czy nad jeziorem, a zabierały je ze sobą. Tłumaczmy im, jak ważna dla środowiska naturalnego jest troska o porządek w naszym najbliższym otoczeniu.
10. Używajmy toreb wielokrotnego użytku i tłumaczmy dzieciom nasze nastawienie pro ekologiczne.