Z biblioteczki przedszkolaka – „książki przyjazne dla dzieci”

„ Codziennie przez 20 minut”, brzmi hasło akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Nawyk sięgania po książki od najmłodszych lat, to dla dzieci nie tylko nowa praktyczna umiejętność, ale przede wszystkim narzędzie, które pomaga poznawać świat i radzić sobie w nim.

czytanieCzytając dziecku, pomagamy mu zrozumieć samego siebie i doświadczeniach innych ludzi. Rozbudzamy jego ciekawość świata, rozwijamy fantazję i emocje. Przeżywamy przygody i fascynacje, które bez lektury mogłyby nigdy nie być naszym udziałem.
Problem w tym, że większość rodziców nie wie, jak wybrać odpowiednią książkę dla dzieci, tak by jej treść i oprawa, była zrozumiała i dostosowana do możliwości percepcyjnych dziecka.

Najpopularniejszymi książkami dla dzieci wciąż pozostają bajki Andersena, braci Grimm czy wydawnictwa Disney’a. Na pólkach w wielu domach można też znaleźć wiersze Brzechwy, Tuwima czy innych polskich klasyków. Jednak, jeśli chcemy dziecku czytać regularnie, nie możemy ciągle sięgać po te same pozycje.

Jakie książki możemy polecić dla dzieci w wieku przedszkolnym?

"Opowiadania dla przedszkolaków". Renaty Piątkowskiej, opatrzona pięknymi ilustracjami Iwony Cała.

Głównym bohaterem serii, w której ukazały się jeszcze "Opowiadania z piaskownicy" i "Piegowate opowiadania", jest Tomek, który jest przedszkolakiem. Chłopiec przeżywa ciekawe, zabawne i ekscytujące przygody w zupełnie zwyczajnych miejscach, takich jak przedszkole, podwórko, dom, tramwaj czy sklep. Seria książek dla dzieci o przygodach Tomka przedszkolaka cieszy się tak dużą popularnością, że doczekała się wersji dźwiękowej w postaci audiobooka czytanego przez Artura Barcisia, którą możecie zabrać ze sobą w podróż i słuchać jej z maluchem w samochodzie. Opowiadania dla przedszkolaków napisane są pięknym, prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem, okraszonym sporą dozą humoru. Opisują sytuacje, które wasz mały przedszkolak dobrze zna i rozumie, może więc się z powodzeniem z nimi utożsamiać. Narracja Tomka, bohatera książki, pomaga dziecku wzbogacić słownictwo i formułować własne myśli i odczucia w sposób bardziej zrozumiały i językowo poprany. Polecamy.

Dzieciom, które lubią opowieści osadzone w świecie fantazji możemy polecić „Sceny z życia smoków” pióra Beaty Krupskiej (z ilustracjami Zbigniewa Larwy) Ta humorystyczna minipowieść w 15 scenach, przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak ich rodzicom. Wspólna dobra zabawa, przy lekturze – gwarantowana! Autorka tej książki dla dzieci wykazuje się wspaniałym wyczuciem subtelnej ironii oraz dystansem do wszelkich przywar i ludzkich wad, co doskonale uczy dzieci tolerancji dla słabości własnych i innych.