Urlop z dzieckiem – jak go dobrze wykorzystać?

Piękny, wakacyjny czas trwa i pewnie każdy z nas marzy o tym, aby wypocząć, zregenerować siły i trochę się poobijać. Tak…, łatwo planować, gdy nie pełni się tej najważniejszej w życiu powinności, czyli roli rodzica. Są jednak sposoby, które ułatwią nam, czyli rodzicom, udane przejście przez czas urlopu wspólnie z pociechą. O tym w naszym poniższym artykule.

Od momentu pojawienia się dziecka na świecie, nic nie jest już takie samo. Nawet czas urlopu, który nierzadko jest tym jedynym w roku momentem wytchnienia, musimy zorganizować inaczej niż dawniej, tzn. uwzględniając dziecko i jego potrzeby.

Chcąc dobrze wykorzystać czas urlopu będąc rodzicem powinieneś nastawić się raczej na bycie razem, niż na wypoczynek w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wakacje z dziećmi też mają swoje zalety i mogą być ciekawym przeżyciem. Wiele zależy od naszego podejścia.

Urlop z dzieckiem – jak go przeżyć i dobrze się bawić?

1. Planując wakacje z rodziną, nie traktuj tego wydarzenia jako przykrego obowiązku, czy kolejnego projektu. Nastaw się na kontakt z dzieckiem, odkrywanie siebie nawzajem. Ten czas powinien być dla Was. Pracę i obowiązki zostawiamy w domu.

2. Wybierz odpowiednie miejsce pobytu, dostosowane do możliwości dziecka. Dla rocznego czy dwuletniego malucha, który nie usiedzi w miejscu, lepiej sprawdzi się bezpieczny, równy teren, gdzie może pobiegać (raczkować) niż zwiedzanie egipskich piramid. W tym przypadku bliższa i mniej ekstremalna wyprawa daje szansę na spokojniejsze spędzenie czasu wolnego. Na poznawanie kultury i zabytków nasze dzieci jeszcze mają czas.

3. Dopilnuj istotnych szczegółów – zrób listę niezbędnych rzeczy, które trzeba zabrać. Jeśli dziecko używa nadal wózka, nie zakładajmy, że właśnie na urlopie nie będzie on potrzebny. Właśnie wtedy może nam się bardzo przydać! Znudzone i zmęczone spacerem dziecko chętnie odpocznie, czy nawet zaśnie, a my oszczędzimy sobie nerwów i spokojnie wrócimy ze spaceru relaksując się.

4. Jeśli wybieracie hotel, upewnijcie się, czy posiada on udogodnienia dla dzieci. Dla przedszkolaków plac zabaw jest jak drugi dom, więc planując dwa tygodnie w danym miejscu, powinniśmy szukać takiego, które zabezpieczy dzieciom potrzebę swobodnej zabawy na zjeżdżalniach, huśtawkach itp. Gdy masz taką możliwość najlepiej wybrać hotel przyjazny rodzinie, z salą zabaw, odpowiednim dla dzieci menu i innymi atrakcjami.

5. Nie zapomnij o zabraniu cieplejszych i zapasowych ubrań. Pogoda lubi płatać figle, a dzieci lubią się brudzić.

6. Zapomnij o codziennych sprawach i znajdź czas na zabawę. Nareszcie nie musisz się śpieszyć, gotować i prać. Zatem zrelaksuj się i odpuść sobie i rodzinie. Nie spieraj się o drobnostki, jeśli dziecko np. ociąga się z ubieraniem. Możesz w tym czasie np. poczytać, a plaża i tak nie ucieknie.

7. Zabierz chociaż minimalną ilość zabawek. Na pewno przyda się ulubiona książeczka do czytania przed snem czy pluszak. Dobrze też mieć coś przy sobie na czas podróży, by dzieci spędziły ją spokojniej. Czym zająć dziecko w podróży oraz propozycje zabaw samochodowych znajdziecie TUTAJ

8. Starajmy się wszystko dobrze zaplanować przed wyjazdem, natomiast podczas pobytu pozwólmy sobie na nieprzewidziane sytuacje, które z dziećmi zazwyczaj występują i nie możemy mieć o to do nas ani tym bardziej do dzieci pretensji.

9. Pielęgnujmy wspólne chwile, które naszym dzieciom zapiszą się w pamięci na całe życie, a i nam, za kilka lat, gdy dzieci już podrosną miło będzie wrócić do wspomnień tych zwariowanych, wspólnych czasów.

Marta Cygan, psycholog, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka