Woda – niezbędny składnik zdrowego organizmu
Czysta woda źródlana jest polecana przez dietetyków jako najlepszy sposób na nawodnienie i oczyszczenie organizmu z toksyn. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, co pijemy, często sięgając po cokolwiek, co mamy pod ręką – kawę, herbatę, słodkie napoje, czasem może zdarza nam się wypić szklankę wody. Może jednak warto odwrócić te proporcje?
Kilka słów o wodzie
Woda jest głównym składnikiem ustroju, a organizm człowieka w 50-70 % zbudowany jest właśnie z wody. Pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie: reguluje ciepłotę ciała, odgrywa podstawową rolę w procesach trawienia i wydalania, odpowiada za transport składników mineralnych i tlenu do wszystkich komórek, działa jako „ciecz smarująca” stawy i gałki oczne. Przede wszystkim odpowiada jednak za równowagę pracy całego naszego organizmu.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę
Nasze zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od warunków klimatycznych, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. Jednak przyjmuje się, że dla zapewnienia prawidłowych czynności naszego organizmu powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Należy pamiętać też, że organizm ludzki nie może magazynować większych ilości wody, dlatego musimy stale uzupełniać jej ubytki.
Dzieci w wieku 1-3 lat powinny wypijać około 1,3 litra wody dziennie, a dzieci w wieku 4-8 lat już około 1,7 litra wody dziennie.
Dla porównania, najwięcej wody powinni wypijać mężczyźni powyżej 19 roku życia oraz kobiety karmiące piersią – prawie 4 litry dziennie.
Skutki niedoboru wody
Ważne jest, by regularnie, w czasie całego dnia uzupełniać niedobory wody. Nawet jej nieznaczne ubytki mogą powodować nieprzyjemne konsekwencje – złe samopoczucie, zmęczenie, większą podatność na stres, bóle głowy.
Nie powinniśmy czekać, aż poczujemy pragnienie. O dostarczaniu płynów naszemu organizmowi musimy po prostu pamiętać.
Najlepszym sposobem picia jest przyjmowanie niewielkich ilości płynu, małymi łykami. Pobrana woda jest wówczas wchłaniana przez tkanki, a nasze uczucie pragnienia zaspokojone.
Woda dla dziecka
Rodzice często zamiast podawać dziecku do picia wodę zastępują ją słodkimi napojami. Jeśli przyzwyczaimy nasze pociechy do takich właśnie płynów, niełatwo będzie je później oduczyć. Dlatego najlepiej od najmłodszych lat podawajmy dziecku czystą, źródlaną wodę. Słodkie napoje niepotrzebnie wzmagają apetyt i rozpychają żołądek dziecka. Mogą również przyczyniać się do rozwoju otyłości czy próchnicy, gdyż często są dodatkowo dosładzane. Woda zaś świetnie nawadnia organizm malucha, wpływa na prawidłową przemianę materii i gasi pragnienie.
Źródła wody w żywieniu
Wodę możemy dostarczyć organizmowi także razem z żywieniem. Poniżej przedstawiamy zawartość wody w wybranych produktach.
- Napoje, soki, mleko, herbata, kawa – 87-100%
- Świeże owoce, warzywa liściaste i kapustne – 75-96%
- Marchew, pietruszka, seler – 65-75%
- Mięso, drób, ryby, jaja, sery – 40-65%
- Pieczywo, ciasta – 25-36%
- Fasola, groch, soja, soczewica – 9-15%
- Maki, kasze. Makarony – 9-14%
Źródło: wszechnica_zywieniowa.sggw.pl