Jajko - niezastąpione źródło wartości odżywczych

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Jednym z symboli nieodłącznie kojarzącym nam się z Wielkanocą jest jajko. W sobotni przedświąteczny poranek razem z dziećmi malujemy jajka, później święcimy je i jemy podczas świątecznego śniadania. Warto przy tej okazji przypomnieć sobie, jak wartościowym produktem jest jajo i włączać go do swojej diety i do diety dziecka częściej.

 

 

Jajko to niezrównane źródło wartości odżywczych. Posiada najwięcej najwyższej jakości białka, którego, co ciekawe, dużo więcej odnajdziemy w żółtku niż białku. Jajko zawiera także wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak sam organizm ludzki ich nie wytwarza.

 

Kolejnym ważnym składnikiem odżywczym jaja jest lecytyna, która, dzięki swoim właściwościom emulgującym, rozbija tłuszcz i cholesterol na mniejsze cząstki, zapobiegając ich przyczepianiu się do ścianek naczyń krwionośnych (i w konsekwencji powstawaniu miażdżycy). Lecytyna dobrze wpływa też na układ nerwowy. Jest często polecana uczniom jako wspomagająca pamięć i koncentrację.

 

Żółtko jaja zawiera także luteinę – barwnik, który filtruje szkodliwe dla oczu światło niebieskie i zapobiega uszkodzeniu siatkówki oraz ksentofil, który zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic.

 

Jajko posiada także szereg witamin – witaminę A (która między innymi dobrze wpływa na wzrok i chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV), witaminę E, która jest jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, witaminy z grupy B oraz witaminę D, potrzebną do budowy kości i zębów. 

 


Oznakowanie jaj:

0 – jaja z produkcji ekologicznej

1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu

2 – jaja z chowu ściółkowego

3 – jaja z chowu klatkowego

 

 

I na koniec kilka faktów i mitów na temat jajek, opublikowanych przez Harvard Medical School:



FAKT: Jajka są znakomitym źródłem składników odżywczych. Jedno jajo zawiera 6 gramów białka i zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Są także dobrym źródłem choliny (cholina wchodzi w skład lecytyny), która pozwala zachować dobrą pamięć oraz luteiny i zeaksantyny, które chronią nasz wzrok.


FAKT: Jajka zawierają sporo cholesterolu. Średniej wielkości jajko ma go 212 miligramów. To dość dużo, pod względem cholesterolu może konkurować jedynie z wątróbką, krewetką i mięsem kaczym.

 

MIT: Cały cholesterol zawarty w jajkach idzie prosto do żył i odkłada się w tętnicach. U większości ludzi tylko niewielka ilość cholesterolu zawartego w jedzeniu przedostaje się do krwi. Nasycone kwasy tłuszczowe oraz trans w dużo większym stopniu wpływają na poziom cholesterolu we krwi.


MIT: Jedzenie jajek jest niekorzystne dla serca. Podczas badania wpływu jedzenia jajek na zawał serca nie znaleziono żadnych powiązań między jednym i drugim. Jednak u cukrzyków jedzących 1 jajko dziennie prawdopodobieństwo wystąpienia zawału było większe niż u tych jedzących jajka rzadziej.

 

 

Jeśli więc będziemy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tych typu trans, możemy bez obaw jeść jedno jajko dziennie. Także dzieci w wieku przedszkolnym mogą jeść około 5 jaj tygodniowo, pod warunkiem oczywiście, że nie mają na nie alergii. W przypadku alergii należy całkowicie zrezygnować z jedzenia jaj.

 

źródło: http://www.health.harvard.edu/press_releases/egg-nutrition