Szkodliwe fast foody

O szkodliwości jedzenia typu fast food mówi się dużo i na pewno każdy ma świadomość, że takie jedzenie to „bomba kaloryczna”, praktycznie pozbawiona wartości odżywczych. Jednak ostatnie badania pokazują, że prawie 90% dzieci spożywa regularnie tego typu żywność, a co za tym idzie, wzrasta liczba otyłych dzieci.

 

Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest jedzenie typu fast food.

 

Do fast foodów zaliczamy takie posiłki, jak: pizza, hamburgery, hot-dogi, kebaby, frytki, itp… Jest to żywność obfitująca w tłuszcz i węglowodany proste, a pozbawiona prawie całkowicie witamin, składników mineralnych i innych składników odżywczych. Dodatkowo, fast foody zawierają glutaminian sodu, który wzmacnia ich smak i pobudza apetyt. Jedzenie zaś dużej ilości tłuszczu zaburza poczucie sytości w organizmie. Do czego to wszystko prowadzi? Tłuszcze i glutaminian sodu powodują, że fast foody możemy jeść i jeść, a wcale nie czujemy się przepełnieni. Jednak jest to bardzo zwodnicze uczucie, gdyż tak naprawdę dostarczamy organizmowi w tym czasie całą masę kalorii. Dodajmy do tego, że fast foody zwykle popijamy gazowymi napojami wysokosłodzonymi i już mamy jedną z przyczyn otyłości u dzieci (także już tych w wieku przedszkolnym).

 

Rodzice muszą się zastanowić, co jest korzystniejsze dla ich dziecka – szybkie jedzenie w barach fast food, które zaburza ich prawidłową wagę, może być przyczyną cukrzycy w przyszłości, a same dzieci naraża na kompleksy i odrzucenie przez rówieśników z powodu otyłości czy zdrowy, przygotowany w domu posiłek, skomponowany według zasad piramidy żywienia. Naszym zdaniem odpowiedź jest prosta.

 

Źródło: dr Jadwiga Górnicka, Zdrowie twojego dziecka