Co powinno pić nasze dziecko?

Nie tylko to, co podajemy naszemu dziecku do jedzenia powinno być zdrowe i wartościowe. Uzupełnieniem zdrowego posiłku jest napój, który także musi być odpowiedni dla dziecka.

 

Najzdrowszym i najbardziej bezpiecznym napojem, który możemy bez obawy podawać dziecku, jest woda mineralna. Uważajmy jednak, by woda nie była wysokozmineralizowana. Możemy dziecku podawać także wodę przegotowaną czy wodę źródlaną. Gdy pogoda zrobi się słoneczna i upalna, a nasze dziecko dużo czasu spędza na świeżym powietrzu, pamiętajmy, by często podawać mu wodę, gdyż podczas biegania i zabawy wydziela jej dużo więcej z organizmu.

 

Bardzo zdrowe dla dzieci są soki, ale także tutaj musimy dokonać selekcji. Powinniśmy podawać dziecku tylko te, które nie są dodatkowo dosładzane. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowanie soku w domu przy użyciu wyciskarki czy sokowirówki. Ponadto soki przecierowe zawierają dodatkowy błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego twojego dziecka. Jednak trzeba pamiętać o tym, że takie soki są gęstsze, a co za tym idzie, mogą osłabiać apetyt dziecka, dlatego też nie powinno pić ich w nadmiarze.

 

Zdrowe dla dziecka są także koktajle mleczne. Możemy przygotować je przy użyciu jogurtu naturalnego lub kefiru z dodatkiem ulubionych owoców dziecka.

 

Napoje gazowane w ogóle nie powinny być podawane dziecku. Zawierają one bardzo dużo cukru, sztuczne barwniki, są wysokokaloryczne.

 

Nie powinniśmy podawać dziecku także czarnej herbaty. Ma ona działanie pobudzające, dlatego dziecko może być po niej nerwowe i mieć kłopoty z zasypianiem. Utrudnia też wchłanianie witaminy C przez organizm. Możemy jednak podawać naszemu przedszkolakowi herbatki ziołowe i owocowe.

 

 

Dbajmy o to, żeby napoje, które pije nasze dziecko były zdrowe. Jeśli nie będziemy podawać mu napojów wysokosłodzonych i gazowanych, już od najmłodszych lat utrwalimy w nim zdrowe nawyki.