Cudowne właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane, środek tak powszechnie u nas dostępny i tani to źródło wielu witamin, składników mineralnych i błonnika. Jego właściwości zdrowotne są tak rozległe, że powinno znaleźć się w diecie każdego z nas.
Siemię lniane to naturalny środek leczniczy, występujący w postaci brązowych nasion. Z ziaren tych produkuje się jeden z najzdrowszych olejów – olej lniany. Jednak ziarna są o wiele tańsze, opakowanie kosztuje kilka złotych, a olej znacznie droższy – około kilkudziesięciu złotych, a właściwości mają te same.
WŁAŚCIWOŚCI SIEMIENIA LNIANEGO
Ziarenka siemienia to skarbnica witamin i minerałów. Zawierają bardzo cenne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, witaminy z grupy B, cynk, kwas foliowy, witaminę E, magnez, wapń, żelazo, błonnik, fitosteryny i flawonoidy oraz fitoestrogeny.
Składniki te sprawiają, że siemię lniane działa wspaniale na naszą skórę, włosy i paznokcie. Reguluje gospodarkę hormonalną (jest polecane kobietom w okresie menopauzy oraz połogu, a także nastolatkom w okresie dojrzewania), działa też ochronnie na serce.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika wspaniale reguluje pracę przewodu pokarmowego, działa osłaniająco na jelita, zapobiega zaparciom. Obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi.
Tłuszcze z grupy omega 3 poprawiają metabolizm i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Przeciwdziałają także stanom zapalnym i spowalniają starzenie się komórek.
W JAKIEJ POSTACI SPOŻYWAĆ
Siemię lniane można spożywać w postaci świeżo zmielonych ziarenek dodanych do jogurtu, sałatek czy innych potraw. Można także sporządzić z niego napój, zalewając łyżkę zmielonych ziarenek wodą. Aby poprawić smak, do napoju można dodać sok (np. żurawinowy), łyżeczkę miodu lub cytrynę.