W pułapce zdrowej żywności

Produkty light nie odchudzają. Za to oszczędzają kalorie. Co jest light, a co niskokaloryczne?


Przepisy Unii Europejskiej zastrzegają, że wartość kaloryczna produktu light musi być mniejsza o co najmniej 30 proc. od tego samego produktu o pełnej wartości kalorycznej. 

Jednak kategoria light nie podlega kontroli i nie potrzeba do niej certyfikatu. Dlatego sposobem na pozbawienie produktów kalorii jest pozbawienie ich cukrów prostych – informuje onet.pl. Artykuły są pozbawione glukozy lub miodu, w zamian zostają dosładzane aspartamem (związkiem chemicznym z grupy peptydowych).
Jak pozbywa się kalorii?

Produkty light najczęściej odchudza się poprzez wyeliminowanie z nich tłuszczu i cukru. Szklanka coli, dzięki pozbawieniu jej cukru i dodaniu aspartamu ma wartość bliską 1 kcal. Część dostępnych produktów ma rzeczywiście mocno obniżoną kaloryczność, cześć nieznacznie. Dietetycy polecają nabiał w wersji odtłuszczonej: jogurty, mleko, sery, ponieważ zawiera on tyle samo wapnia, co wersja pełnotłusta. 

Czy dzieciom można podawać produkty light?
Dzieci nie powinny jeść produktów typu light. Nawet te mające kłopot nadwagą. Produkty light oprócz obniżonej wartości energetycznej mają także zmniejszoną zawartość tłuszczu, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju. Należy także zwrócić uwagę na etykietkę „light”. Mogą mieć ją również produkty sztucznie słodzone, których nie należy podawać dzieciom. 

W diecie dziecka z nadwagą należy przede wszystkim ograniczyć cukry proste: słodycze, soki i białe pieczywo. Jeśli maluch będzie się odżywiał zgodnie z dietą opartą na piramidzie zdrowego żywienia, nie będzie podjadał, spożywał tzw. fast foods i miał odpowiednią dawkę ruchu – to wystarczy, aby pozbył się nadwagi. 

Źródło: Onet.pl, fot. sxc.hu