Jajka w diecie dziecka

Jajka to produkt znany każdemu, nawet najmłodszemu człowiekowi. Co wiemy o ich wartościach odżywczych?

Jajko to bardzo cenny składnik w żywieniu dzieci i dorosłych. Zawierają dużo minerałów i witamin, ale przede wszystkim są źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B oraz tych rozpuszczanych w tłuszczach: A i E.  Korzystnie wpływają na zdrowie, dzięki zawartej w nich luteinie poprawiają wzrok, kwasy omega-3 poprawiają natomiast pracę mózgu i układu nerwowego. Ponadto zawierają dobrze przyswajalne białko i aminokwasy. Są też źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych tłuszczów, wapnia, fosforu, cynku, żelaza, magnezu, sodu. 

W diecie dziecka
Jadłospis małego dziecka powinien zawierać proteiny, węglowodany i tłuszcze. Dlatego jajka są niezwykle wartościowe. Do jadłospisu dziecka dodaje się je około 7 miesiąca życia dziecka w ilościach śladowych. Zaleca się podawanie 1,5 łyżeczki żółtka co drugi dzień.  

„Jajka dostarczają bardzo cenne kwasy omega-3, które wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Z tego względu jaja powinny być włączane do jadłospisu niemowlęcia już po skończeniu 7 miesiąca życia. Początkowo wprowadzane jest samo żółtko, potem po ukończeniu 11 miesiąca życia można podawać dzieciom całe jajko 3-4 razy w tygodniu” – mówi Ewa Buczkowska – specjalista ds. żywienia.

Uwaga! Alergia
Zanim jednak skupimy się na pozytywnych aspektach obecności jajka w diecie naszego dziecka, warto wiedzieć, że jest ono jednym z pokarmów, wywołujących silne alergie u dzieci. Szczególnie alergizujące jest białko dlatego wprowadza się je do diety później. U dzieci, które cierpią na alergię zaleca się rezygnację z jaj w diecie. Nietolerancja na nie zwykle mija w okresie 3-4 roku życia.

„U niemowląt alergicznych zaleca się podawanie jaj przepiórczych lub całkowitą rezygnację do ukończenia pierwszego roku życia. Alergia na jajka zwykle pojawia się przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty), oddechowego (katar, duszność, astma), może powodować również pokrzywkę na skórze dziecka” – dodaje Buczkowska.

Jajka są bardzo ważne w diecie dziecka. Zanim jednak rozsmakujemy w nich nasze dzieci, upewnijmy się, że nie mają one alergii na białko i nie przyniesie im to więcej szkody niż pożytku. We wszystkim bowiem warto zachować zdrowy umiar.