Kluseczki gryczane ze szpinakiem

Wielu z nas dobrze pamięta doskonały smak miękkich ziemniaczanych kluseczek ziemniaczanych, które często w przeszłości przygotowywały nasze babcie lub mamy. Te niezapomniane z lat dzieciństwa smaki próbujemy teraz odnaleźć na półkach sklepowych… Trudno jednak sprostać temu zadaniu. Czy jest na to jakaś rada?

Fotolia 77649306 Subscription Monthly M
 
Niezapomniane smaki dzieciństwa…To zdanie słyszymy często na myśl o potrawach, które obecnie nie smakują już tak dobrze jak dawniej. Dzieje się tak dlatego, że w pędzie i pośpiechu w jakim żyjemy brakuje nam czasu na gotowanie. Ratujemy się więc często „gotowcami” ze sklepowych półek. I nic w tym złego jeśli raz na jakiś czas zjemy pierogi, czy naleśniki kupione w sprawdzonym sklepie, gdzie jakość produktu jest ważna przy produkcji wyrobu. Problem jednak polega na tym, że rzadko danie takie dorówna temu domowemu zarówno smakiem jak i jakością.
 
Poza tym gotując samodzielnie możemy testować i dodawać różne nieznane i ciekawe dodatki, by razem ze smakiem trafiały do naszego organizmu zdrowe składniki.  W potrawach mącznych, pole do popisu jest ogromne. Obecnie na półkach sklepowych możemy spotkać wiele ciekawych gatunków mąk: pszenna, żytnia, ziemniaczana, jaglana, owsiana, gryczana, z ciecierzycy, orkiszowa, sojowa, kukurydziana i wiele innych. To tylko nasze przyzwyczajenie sprawia, że ograniczamy się tylko do kilku gatunków. Warto mieszać w potrawie kilka gatunków mąki, by wzbogać zarówno smak jak i wartość odżywczą naszych dań. Dziś proponujemy wykorzystać mało znaną mąkę gryczaną, którą dodamy do znanych nam z dzieciństwa kopytek. W kluseczkach tych „przemycimy” też szpinak, który podany jako zielona błotnista masa z pewnością nie trafiłby w gusta małych smakoszy :)
 
Kluseczki gryczane ze szpinakiem
 
Składniki:
- 1kg ugotowanych dzień wcześniej ziemniaków
- 200g szpinaku (świeżego lub dokładnie odciśniętego mrożonego i posiekanego)
- ok. 1,5 szklanki mąki gryczanej
- ok 4-5 łyżek mąki ziemniaczanej 
- 1 jajko
- oliwa, masło, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
 
 Wykonanie:
• Świeży szpinak poddusić na oliwie, drobno posiekać, odcisnąć (mrożony rozmrozić i dokładnie odcisnąć)
• Ziemniaki i szpinak zmiksować w malakserze (można też ziemniaki przecisnąć przez praskę, a szpinak drobno posiekać).
• Masę doprawić do smaku gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
• Do masy ziemniaczano-szpinakowej dodać rozmącone jajko, a następnie stopniowo dosypując przesiane mąki zagnieść jednolite ciasto. Ilość użytej mąki zależy od gatunku ziemniaków. Trzeba dodawać minimalną ilość mąki, żeby się nie kleiło do rąk podczas formowania wałeczków. Nie warto dodawać zbyt dużo mąki, żeby kluski nie wyszły za twarde.
• Ciasto podzielić na mniejsze części i z każdej formować oprószonymi mąką dłońmi wałeczek grubości palca, obtaczając go w mące. Wałek pociąć dużym nożem na ukośne kawałki.
• W dużym garnku zagotować wodę z łyżeczką soli i łyżką oliwy. Kopytka wrzucać partiami na wrzątek i gotować ok. 2-3 minuty od wypłynięcia na wierzch. Wyciągać łyżką cedzakową. 
• Kluseczki podawać okraszone masłem.
 
Przepis inspirowany: