Cudowne siemię lniane
Siemię lniane to bardzo powszechnie dostępne i tanie źródło witamin, składników mineralnych, zdrowych kwasów tłuszczowych i błonnika. Jego właściwości zdrowotne są tak rozległe, że powinno znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas.
Siemię lniane to naturalny środek leczniczy, występujący w postaci brązowych lub złocistych nasion. Z ziaren tych produkuje się jeden z najzdrowszych olejów – olej lniany. Jednak ziarna są o wiele tańsze, znacznie trwalsze, a właściwości zmielonych ziaren są o wiele cenniejsze niż oleju.
Właściwości siemienia lnianego
Ziarenka siemienia to skarbnica witamin i minerałów. Zawierają bardzo cenne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, witaminy z grupy B, cynk, kwas foliowy, witaminę E, magnez, wapń, żelazo, błonnik, fitosteryny i flawonoidy oraz fitoestrogeny.
Składniki te sprawiają, że siemię lniane działa wspaniale na naszą skórę, włosy i paznokcie. Reguluje gospodarkę hormonalną (jest polecane kobietom w okresie menopauzy oraz połogu, a także nastolatkom w okresie dojrzewania), działa też ochronnie na serce.
Dzięki wysokiej zawartości błonnika doskonale reguluje pracę przewodu pokarmowego, działa osłaniająco na jelita, zapobiega zaparciom. Obniża stężenie cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Tłuszcze z grupy omega 3 poprawiają metabolizm i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Przeciwdziałają także stanom zapalnym i spowalniają starzenie się komórek.
W jakiej postaci spożywać
By wydobyć wszystkie cenne właściwości siemienia lnianego, nasionka trzeba zmielić w młynku do kawy. Tak zmielone siemię lniane można przechowywać do kilku dni w lodówce w zakręconym słoiku. Gotowe zmielone siemię lniane (kupione w sklepie) nie jest już tak bezpieczne. Tłuszcze w nim zawarte bardzo szybko jełczeją, więc istnieje obawa, że kupimy niepełnowartościowy produkt.
Zmielone siemię warto dodawać wszędzie tam, gdzie nam pasuje:
- do gotowej owsianki lub innej zupy mlecznej;
- do musli z jogurtem;
- do jogurtu, koktajlu mleczno-owocowego lub warzywno-owocowego;
- do zupy lub sosu - bardzo dobrze zagęszcza potrawy;
- do ciasta, wtedy możemy użyć mniej jajek lub w ogóle z nich zrezygnować. Mielone siemię lniane z wodą bardzo dobrze zastępuje jajka;
- do placuszków śniadaniowych lub naleśników (dodajemy je wtedy do ciasta);
- do past kanapkowych, np. rybnych.
Z całych nasion siemienia można przygotować kisiel do picia, wówczas jedną łyżkę nasion trzeba zalać szklanką mocno ciepłej wody, pogotować ok 5-10 minut na małym ogniu, odstawić do wystudzenia, potem wypić powstały kisiel. Taki napój działa świetnie na poprawę perystaltyki jelit. Jeśli zaś napój taki przecedzimy i wypijemy sam kisiel bez nasion, będzie on działał świetnie na biegunki i osłaniająco na żołądek przy problemach gastrycznych.
Owsianka z siemieniem i owocami suszonymi – BOMBA WITAMINOWA :)
Składniki:
- płatki owsiane (4 łyżki)
- łyżka zmielonego siemienia lnianego
- pół banana
- pół łyżki jagód Goji
- pół łyżki rodzynek
- figa suszona
- 2 morele suszone (krojone)
- łyżka nasion słonecznika
- łyżka płatków migdała
- 150g jogurtu naturalnego
Wykonanie:
1. Płatki, nasiona słonecznika i owoce suszone zalać wrzątkiem (tylko do przykrycia składników). Odczekać ok. 15 minut.
2. Kiedy płatki z owocami i nasionami odpowiednio zmiękną dodać zmielone siemię lniane, pokrojonego banana, jogurt naturalny i płatki migdała.
Smacznego!
Większość produktów potrzebnych do przygotowania owsianki znajdziesz w naszym sklepie e-zdrowyprzedszkolak.pl: