Sekret zdrowej i smacznej zupy krem
Czy zupa jest koniecznym elementem obiadu? Oczywiście nie, ale osoby, którym zależy na tym by ich dieta obfitowała w dużą ilość warzyw, zapewne doceniają jej walory. Zupy krem, w których podstawę stanowią warzywa są szczególnym przykładem zdrowego posiłku.
Zupy to stały element „tradycyjnego” obiadu. Wielu z nas uważa je za zbędny dodatek, niepotrzebne dodatkowe kalorie. Jest w tym trochę prawdy. Treściwa zupa z ziemniakami, makaronem i wkładką mięsną, gdzie jedynym warzywem jest kilka plasterków marchewki i trochę kiszonego ogórka nie jest najlepszym pomysłem. Taka zupa nie doda nam chęci i siły do działania, bo zawiera niewiele cennych witamin i składników mineralnych. Gdy jednak zmienimy proporcje i jako bazy do zupy użyjemy warzyw, a naturalny ryż, pełnoziarnisty makaron czy ziemniaki potraktujemy jako dodatek, to sytuacja zmienia się całkowicie. Taka zupa sprawia, że nadal czujemy się lekko, a nasz organizm korzystając z jej cennych składników nabiera energii i siły do działania.
Jak przygotować smaczną i zdrową zupę krem, którą zachwyci się nawet wybredny przedszkolak?
1. Wszystkie warzywa i przyprawy przeznaczone na zupę warto chwilę poddusić na oliwie. Sprawi to, że lepiej wydobędziemy z nich smak.
2. Zupę gotujemy w minimalnej ilości wody i możliwie jak najkrócej, np. do miękkości pokrojonych ziemniaków. Pozostałe warzywa nie muszą być do końca ugotowane, bo i tak będą zmiksowane, a gotując je krótko zatrzymamy w nich cenne wartości odżywcze.
3. Do zup krem warto dodawać mniej lubiane przez dzieci warzywa np. szpinak czy szparagi. W zupach miksowanych skrzętnie zamaskujemy ich obecność.
4. Nie używajmy do gotowania kostek rosołowych czy wegety. Zupy krem najzdrowiej gotować na wodzie lub bulionie warzywnym (zrobionym samodzielnie). Świetnie smakują jeśli dodamy do nich świeżych ziół, doprawimy sosem sojowym (dobrej jakości) i innymi swoistymi dla danej zupy przyprawami (np. lubczyk, imbir, kurkuma).
5. Żeby podnieść walory odżywcze i smakowe naszej zupy dodajmy do niej po ugotowaniu kilka łyżek zmielonych nasion (np. siemię lniane, pestki słonecznika, migdały, sezam czy pestki dyni). Dzięki tym dodatkom nie zabraknie nam wartościowego białka, zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, D i E. Ponadto wzbogacimy zupę w żelazo, fosfor, magnez, wapń i wiele innych mikroskładników.
6. Na koniec gotowania, a najlepiej bezpośrednio na talerzu dodajmy do zupy trochę zielonych, posiekanych liści: natki pietruszki, koper lub inne świeże zioła.
7. Po ugotowaniu zupy warto dodać do niej niewielką ilość dobrej jakości oleju, oliwy lub świeżego masła. Dzięki dodatkowi tłuszczu zupa będzie aksamitna, smaczna a witaminy tłuszczorozpuszczalne będą dużo łatwiej dostępne dla organizmu.
8. Żeby zachęcić dzieci do zjedzenia zupy krem można posypać ją na talerzu pokrojonymi chrupkami kukurydzianymi lub zrobionymi samodzielnie grzankami. Nie sięgajmy po groszek ptysiowy. Wygląda niewinnie, ale zawiera niezwykle groźne dla zdrowia utwardzane tłuszcze roślinne, liczne zagęstniki, emulgatory i inne niezdrowe dodatki.
Zupa krem przyrządzona według tych zasad jest smacznym i zdrowym posiłkiem, który możemy śmiało serwować zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zachęcam do jedzenia jej na obiad, a ponieważ jest lekkostrawna możemy bez obaw jadać miksowane zupy również jako ciepłą kolację.
Zupa krem ze szparagami
Składniki, 4 - 6 porcji:
• pęczek szparagów (około 10 szt.)
• 1 mała cebula
• 2 duże pory
• 400 g ziemniaków
• 40g masła lub oleju np. kokosowego
• 1 łyżeczka suszonego tymianku
• 1 litr wody (lub wywar z jarzyn)
• sól
• 1 łyżka oliwy extra vergine
Przygotowanie:
1. Szparagi opłukać, odłamać jasne twarde końce (same złamią się w odpowiednim miejscu). Łodygi pokroić na krótsze kawałki. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Pory oczyścić z zewnętrznych liści, pozostawić białą oraz jasno zieloną część, przekroić wzdłuż na pół i dokładnie opłukać. Pokroić w poprzek na 1 cm kawałki. Ziemniaki obrać i pokroić w kosteczkę.
2. W dużym szerokim garnku z grubym dnem roztopić masło lub olej, dodać tymianek, cebulę, pory i ziemniaki. Smażyć na średnim ogniu przez około 5 minut co chwilę mieszając aż warzywa nieco zmiękną.
3. Zwiększyć ogień, wlać wodę (lub wywar) i zagotować. Zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i gotować warzywa do miękkości przez około 10 minut.
4. Zupę doprawić do smaku solą i zmiksować na gładki krem. Do gotowej zupy można dodać świeże zioła i 1-2 łyżki zmielonych pestek lub nasion siemienia lnianego. Serwować z grzankami z chleba graham.
Przepis inspirowany http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/szparagi/zupa_porowo_szparagowa_z_kurczakiem/przepis.html
Do przygotowania kremowej zupy polecamy: oliwę z oliwek Extra Virgin BIO, len złoty BIO, olej kokosowy Virgin BIO. Wszystkie produkty kupisz w naszym sklepie e-zdrowyprzedszkolak.pl.
Olej kokosowy Virgin BIO 200 ml - BIO PLANET
Opis:
Interesujący przez swój świeży, kokosowy smak i zapach. Doskonały do przygotowywania egzotycznych dań.
200 ml = ok. 184 g
Składniki:
ekologiczny olej kokosowy virgin.
Olej kokosowy jest uważany za najzdrowszy olej świata, za względu na swoje cenne właściwości. Zawiera witaminę B2, B6, E i C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk. Jest bogaty w kwas laurynowy, który naturalnie występuje tylko w kokosie oraz mleku matki. Kwas laurynowy odpowiada za odporność organizmu i jest znany ze swoich niezwykle silnych właściwości antybakteryjnych i przeciwwirusowych oraz przeciwgrzybicznych. Dzięki niemu olej kokosowy możemy określić mianem naturalnego antybiotyku.
Ponadto liczne badania naukowe dowodzą, że olej ten:
- działa przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo;
- zapobiega chorobom dróg żółciowych i chorobom jelit;
- zapobiega miażdżycy i poprawia poziom "dobrego" cholesterolu;
- chroni przed rakiem piersi, okrężnicy i innymi;
- pełni funkcję ochronnego przeciwutleniacza chroniąc ciało przed wolnymi rodnikami powodującymi przedwczesne starzenie i choroby zwyrodnieniowe;
- zapobiega chorobom wątroby, wspomaga funkcje tarczycy;
- zapobiega otyłości, ponieważ poprawia metabolizm i jest używany przez organizm do produkcji energii, a nie do odkładania się w postaci tłuszczu jak w przypadku innych tłuszczów spożywczych;
- rozpuszcza kamienie nerkowe i chroni przed chorobami nerek i pęcherza;
- poprawia trawienie i wchłanianie składników pokarmowych, np. wapnia, magnezu;
- poprawia wydajność fizyczną i sportową.
Jak go używać?
Olej ten można używać zarówno do potraw na zimno jak i tych w wysokich temperaturach. Można zatem smarować nim kanapki, stosować jako dobry olej do smażenia (posiada wysoką temperaturę dymienia – powyżej 200 °C) jak i piec z nim ciasta w piekarniku.
Zastosowanie w kosmetyce
Olej ten nie tylko jest doskonały w kuchni, ale także znalazł zastosowanie w kosmetyce, m.in.:
- ma właściwości silnie nawilżające i odżywcze – stanowi wspaniały balsam do ciała jak i krem na zmarszczki
- dzięki właściwościom antyseptycznym i antybakteryjnym przyspiesza gojenie trudno gojących się ran (odparzenia, obtarcia)
- łagodzi ból przy oparzeniach słonecznych i ukąszeniach owadów
- można go stosować jako jako maseczkę nawilżająco-odżywczą do pielęgnacji włosów
- do demakijażu twarzy – świetnie zmywa makijaż, a przy tym nie uczula.