Cukier kontra miód

Kiedy myślimy o cukrze, wyobrażamy sobie krystaliczny proszek i słodkim smaku. W takiej postaci też występuje, ale najczęściej zjadamy go nieświadomie, bo jest on ukryty w wielu produktach, które na co dzień zjadamy.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że potencjalnie zdrowy serek dla dzieci może dostarczać w jednej porcji trzech łyżeczek cukru! Szklanka kisielu (słodzonego przez producenta) dostarcza prawie łyżeczek cukru!

Zliczając więc źródła cukru w diecie, pod lupę należy wziąć zatem: wszelkie słodycze, cukierki, żelki, batony, ciastka, torty, ciasteczka, ale także biszkopty, słodkie bułki, pączki, słodkie napoje gazowane i niegazowane, herbatę z cukrem, słodzone kompoty, soki, serki itp.

W myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn.26.08.2015r, które wprowadziło nowe zasady żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach ilość cukru w diecie dzieci należy znacznie ograniczyć, bo jest on jednym z głównych winowajców szybkiego tempa tycia młodych Polaków.

Znacznie zdrowszą, a równie słodką alternatywą jest dobrze nam znany miód. Naturalnie nie należy go jeść bez umiaru, bo też dostarcza sporej ilości cukrów prostych, ale stanowi znacznie zdrowsze źródło przyjemnej słodyczy.

O szkodliwości cukru i dobrodziejstwach miodu przeczytasz poniżej.


CUKIER NIE!

cukier

  • Cukier rafinowany nie jest nam do niczego potrzebny. To tylko puste kalorie. Nie dostarcza organizmowi żadnych niezbędnych składników odżywczych.
  • Jest jednym z czynników powodujących otyłość u dzieci i dorosłych. A poprzez zaburzenia w procesach biochemicznych może wywoływać inne poważne schorzenia w późniejszym wieku, m. in.: dyslipidemie (wzrost stężenia cholesterolu i triglicerydów), podwyższone ciśnienie krwi czy choroby układu krążenia.
  • Podczas trawienia cukru zużywane są duże ilości składników mineralnych i witamin. Dotyczy to witamin z grupy B oraz: wapnia, fosforu, magnezu oraz chromu. Nadmiar cukru może więc powodować: chroniczne zmęczenie, brak koncentracji, bezsenność, brak odporności na infekcje i kłopoty z cerą.
  • Cukier niszczy błonę śluzową jelit, zaburzając równowagę fizjologicznej flory bakteryjnej, co może doprowadzić do grzybicy układu pokarmowego. Zaburza również proces trawienia i wypróżniania, prowadząc do zaparć.
  • Mocno zakwasza organizm - do wyrównania równowagi zasadowo-kwasowej wykorzystywany jest przede wszystkim wapń, który jest pozyskiwany jest m. in. z kości. Nadmierne spożycie cukru wiąże się także z szybkim rozwojem próchnicy zębów;
  • Wahania stężenia glukozy we krwi spowodowane częstym jedzeniem cukru wpływają niekorzystnie na układ nerwowy, powodując nadpobudliwość, brak koncentracji, rozdrażnienie, spadki nastroju oraz senność.

 

MIÓD TAK!

miod

  • Jest naturalnie słodki. Nadaje się do słodzenia wszelkiego rodzaju deserów, herbaty, ciast, koktajli i innych deserów.
  • Miody mają właściwości odtruwające – eliminują z organizmu ołów i inne metale ciężkie. Mają również właściwości wzmacniające, regenerujące i uodparniające.
  • W miodzie stwierdzono obecność aż 21 pierwiastków cennych dla ludzkiego organizmu, m. in.: wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor i mangan.
  • Wykazuje również silne działanie antybiotyczne. Miód hamuje rozwój bakterii, działa też przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.
  • Jest środkiem pomagającym w nawilżeniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Stąd jest naturalnym składnikiem wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych do delikatnej skóry, w tym dzieci. 
  • W zależności od tego, z jakiego nektaru kwiatowego miód powstaje, działa na różne dolegliwości.
    • Miód akacjowy – Znajduje zastosowanie przy zaburzeniach ze strony układu pokarmowego.
    • Miód rzepakowy – Jest łatwo przyswajalny przez wątrobę. Może być stosowany przy chorobach serca i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
    • Miód lipowy – Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Ma właściwości przeciwgorączkowe, napotne, wykrztuśne i uspokajające.
    • Miód malinowy – Stosowany jest przy leczeniu niedokrwistości i miażdżycy, może działać napotnie, przeciwgorączkowo i antyseptycznie.
    • Miód gryczany – Stosowany jest przy leczeniu schorzeń układu krążenia, miażdżycy, osłabieniu pamięci oraz przy zaburzeniach na tle nerwowym.
    • Miód wielokwiatowy – Stosowany jest przy anemii, a także przy walce z alergią.
    • Miody spadziowe - Są stosowane przy leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Mają właściwości moczopędne, żółciopędne oraz przeciw zapalne i dezynfekujące.

Na szczególną uwagę zasługuje miód manuka. To najdroższy z miodów, ale jego cena jest uwarunkowana jego unikalnością. Manuka produkowany jest przez pszczoły żywiące się nektarem nowozelandzkiego krzewu Manuka (Leptospermum scoparium). Miód ten wykazuje bardzo silne właściwości antybakteryjne. Zawiera unikalną substancję - methylglyoxal, który sprawia, że miód ma właściwości antybakteryjne oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego i immunologicznego.

Bogaty wybór ekologicznych miodów znajdziesz w naszym sklepie e-zdrowyprzedszkolak.pl