Zdrowe śniadanie dla przedszkolaka
„Zdrowe śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia” – to hasło głoszone w wielu publikacjach. Niestety w wielu przedszkolach śniadanie nie ma nic wspólnego ze zdrowym posiłkiem. Zajrzyjmy do jednego z przedszkoli i sami się przekonajmy.
Śniadanie jest posiłkiem, na który bezwzględnie powinniśmy mieć czas każdego dnia. Zasada ta dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Powinno być one zjedzone do godziny po wstaniu z łóżka. Dzieci, które przed przedszkolem wstają na krótko przed wyjściem z domu mogą wypić np. szklankę mleka czy kakao. Nie ma konieczności by jadły solidny posiłek, gdy zaraz w przedszkolu zjedzą kolejne śniadanie. Dzieci szkolne natomiast powinny zjadać solidny i zdrowy posiłek każdego ranka koniecznie w domu przed wyjściem na zajęcia.
Dlaczego śniadanie jest takie ważne?
Podstawowym celem tego posiłku jest dostarczenie energii potrzebnej do rozruszania ciała i umysłu. Badania dowodzą, że dzieci, które nie jedzą śniadań osiągają gorsze wyniki w nauce, bo są mniej skoncentrowane na zajęciach. Jedzenie regularnych zdrowych śniadań zapobiega ponadto otyłości, poprawia odporność i zwiększa chęci do działania. Kiedy nie zjemy śniadania po długiej nocnej przerwie, organizm nastawia się na „tryb oszczędny” - stara się pracować jak najwolniej, by zaspokoić bieżące potrzeby organizmu. Zaczynając dzień od solidnej dawki zdrowej energii dajemy organizmowi sygnał, by zaczął działać na pełnych obrotach. Każdy kolejny regularny posiłek nakręca metabolizm na cały dzień, co ma ogromne znaczenie zarówno dla ciała jak i dla umysłu.
Takich śniadań nie pochwalamy
Żeby jednak ten posiłek spełniał swoje właściwości musi być odpowiednio skomponowany. Niestety w wielu przedszkolach posiłek ten daleki jest od ideału. Pełno w nim cukru pochodzącego m.in. ze słodkich płatków śniadaniowych, dżemów, niezdrowych dodatków z parówek i sklepowych wędlin. Brak w nim sezonowych warzyw i razowego pieczywa.
Przykładów przedszkoli, gdzie śniadanie jest absolutnie niewłaściwe jest niestety wiele. Poniżej prezentuję tygodniowy spis śniadań w przedszkolu, które realizuje program Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Przyznam, że nie trzeba było długo szukać niechlubnych przykładów…
Poniedziałek
- Zupa mleczna z makaronem
- Bułka z masłem i serem żółtym
- Herbata
Wtorek
- Parówka z ketchupem
- Pieczywo mieszane z masłem
- Kawa Inka
Środa
- Zupa mleczna z płatkami czekoladowymi
- Bułka z dżemem
- Herbata
Czwartek
- Bułka z masłem, polędwicą i pomidorem
- Kakao, herbata
Piątek
- Kanapki z pieczywa mieszanego z masłem serkiem do smarowania
- Kawa, herbata
W tym planie śniadaniowym jest masa błędów żywieniowych, ale najgorsze jest to, że osoba, która układa taki plan albo zwątpiła w możliwość zdrowszego żywienia dzieci, albo po prostu brak jej wiedzy i kreatywności w tworzeniu zdrowych i smacznych posiłków.
Jak więc powinno wyglądać zdrowe śniadanie przedszkolaka?
Prawidłowa kompozycja śniadania dla dziecka w wieku przedszkolnym powinna opierać się na kilku elementach:
- Bazą posiłku śniadaniowego powinny być węglowodany złożone pochodzące ze zdrowego chleba (zwykle powinny być podane dwa gatunki chleba: razowy i np. mieszany), naturalnych płatków śniadaniowych (np. owsiane, jęczmienne, jaglane, z amarantusa), kaszach (np. jaglana, komosa ryżowa, kasza manna, amarantus).
- W każdym śniadaniu przedszkolaka powinno być źródło białka (nabiał, wędlina – nie częściej niż 2 razy w tygodniu, jajka, pasta rybna, pasty z roślin strączkowych)
- W każdym śniadaniu powinna być porcja produktów mlecznych (mleko zwierzęce lub roślinne, jogurt, sery, kakao, kawa mleczna)
- Śniadanie powinno też dostarczać porcję sezonowych warzyw (dodatkowo mogą też być dodane owoce).
- Do picia najlepsza jest woda z miodem i cytryną, herbata owocowa lub ziołowa, herbata rooibos, kawa z mlekiem lub kakao.
Komponując ten ważny posiłek dla dzieci warto wykazać się odrobiną kreatywności: np. wzbogacać je w ciekawe pasty do pieczywa, fantazyjnie układać produkty na talerzu, dbać o estetykę posiłku. Poniżej przedstawiam kilka modelowych śniadań, które z chęcią zje wiele przedszkolaków.
Śniadanie 1
- Kanapki z chleba razowego i mieszanego (pszenno-żytniego), kiełbasą podsuszaną (np. żywiecką), masłem, ogórkiem świeżym i sałatą
- marchewki do chrupania
- kakao na mleku zwierzęcym lub roślinnym bez cukru
Śniadanie 2
- Płatki owsiane na mleku zwierzęcym lub roślinnym
- Kanapka z chleba razowego i mieszanego (pszenno-żytniego), masłem, białym serem półtłustym (zmiksowanym z jogurtem i mielonym siemieniem lnianym na gęstą masę) z rzodkiewką i szczypiorem
- herbata owocowa lub rooibos bez cukru
Śniadanie 3
- Chleb graham z masłem, pastą z makreli z koperkiem,
- Kiełki, kalarepka
- kakao lub mleko z miodem na mleku roślinnym lub zwierzęcym
Śniadanie 4
- Kasza kukurydziana z mlekiem i musem owocowym ze świeżych owoców sezonowych, np. malin
- kanapka z chleba razowego i mieszanego (pszenno-żytniego), jajkiem, majonezem (zamiast masła)
- pomidor, rzeżucha
- herbata miętowa lub owocowa bez cukru
Śniadanie 5
- Kanapki z chleba graham z pastą z fasoli i cebulki duszonej
- ogórek świeży lub kiszony, kiełki
- Kawa inka na mleku roślinnym lub zwierzęcym
Takie śniadania pozwalają na rozszerzenie asortymentu produktów zjadanych przez dzieci. Mają one szansę poznać nowe, ciekawe smaki. Dzięki natomiast dużej różnorodności śniadań wnoszą wiele cennych składników odżywczych.
Ponownie w tym miejscu apelujemy do przedszkoli uczestniczących w naszym projekcie, by konsultowały poprawność jadłospisów w swoich placówkach, a także do rodziców by reagowali na złą kompozycję jadłospisów w przedszkolach. W razie pytań lub chęci konsultacji jadłospisów przedszkolnych zapraszamy do kontaktu z naszym dietetykiem, który udziela porad dotyczących diety przedszkolaka.
Produkty, które pomogą Ci skonstruować zdrowe i pełnowartościowe śniadanie znajdziesz na e-zdrowyprzedszkolak.pl.
Polecamy:
MUSLI Z AMARANTUSEM I MALINAMI BIO 250 g - EKOPRODUKT
QUINOA BIAŁA (KOMOSA RYŻOWA) BIO 250 g - BIO PLANET
PŁATKI JĘCZMIENNE BIO 300 g - BIO PLANET