Najlepsze napoje dla przedszkolaka

Dzieci muszą dużo pić! O tym wie każdy rodzic i podaje dziecku czym prędzej wodę smakową, słodzoną herbatę czy gazowany, słodki napój. Tymczasem takie napoje przyniosą więcej szkody niż pożytku. Dostarczą tylko pustych kalorii i zamiast nawodnić, wyciągną wodę z organizmu.

szklanka

Wreszcie nastało lato, a wraz z nadejściem upalnych dni znacznie wzrasta zapotrzebowanie człowieka na płyny. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Woda jest nośnikiem substancji odżywczych, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, a także reguluje ciepłotę ciała. Jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych. Jeśli nie pijemy dostatecznej ilości płynów może dojść do groźnego w skutkach odwodnienia organizmu. Dla dzieci jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, dlatego warto mieć na uwadze ilość płynów dostarczanych dzieciom w okresie letnim.

Może napój z bąbelkami?

Wielu rodziców podaje dzieciom słodzone, kolorowe napoje gazowane i niegazowane, soki z kartonu, wody smakowe, herbatę czarną z cukrem, które jeszcze bardziej wzmagają pragnienie. Dziecko w związku z typ pije je w dużych ilościach, bo zawarty w nich cukier powoduje, że płyn gorzej się wchłania i niedostatecznie nawadnia komórki organizmu. Co więcej, niewielu z nas nie pamięta o tym, że słodzone napoje dostarczają dużo energii i to energii łatwo przyswajalnej. Każdy słodzony napój powinien być wliczany w codzienny jadłospis i traktowany jak posiłek. Szklanka popularnego wśród dzieci soku owocowego to ok 150 kcal. Jeśli dziecko wypije dwie szklanki takiego soku to dostarczy ok. 20% dziennego zapotrzebowania na energię dla przedszkolaka. Korzystanie z nich w dużych ilościach sprzyja więc nadwadze i otyłości. Podobne działanie mają popularne wśród dzieci wody smakowe (słodzone cukrem, szkodliwymi substancjami słodzącymi, sztucznie barwione i aromatyzowane), słodzone herbaty i kompoty.

Woda mineralna jest najlepsza

Najlepszym wyborem do nawodnienia organizmu dorosłego i dziecka są średnio i niskozmineralizowane wody, ponieważ dostarczają niezbędnych składników mineralnych, które wcześniej zostały utracone z potem (m.in. sód, potas, magnez, wapń, chlor). Wody te dostarczają od 500-1500 mg składników mineralnych na litr wody. Jeśli smak zwykłej wody nie jest zachęcający do jej picia, warto dodać do niej listki melisy lub świeżej mięty, plasterki cytryny lub pomarańczy.

Wody gazowane nie są złe, ale mogą podrażniać delikatny przewód pokarmowy dziecka i szybciej ugaszą pragnienie i w związku z tym dzieci wypiją niedostateczną ilość płynu.

Herbata owocowa, roiboos, kompot i naturalne soki

Latem warto sięgnąć również po takie napoje jak: herbata owocowa, roiboos, kompoty bez dodatku cukru, rozcieńczone naturalne soki owocowe. Wybierając odpowiednią herbatę owocową warto dokładnie wczytać się w jej skład. Niektóre z nich zawierają tylko 0,3% wsadu owocowego! Dobra herbata owocowa składa się wyłącznie z suszu owocowego. Czarna herbata i zielona natomiast nie nadaje się do picia dla dzieci, bo może zaburzać prawidłowy sen dziecka i zmniejsza przyswajanie składników odżywczych z diety. Godna polecenia jest natomiast herbata roiboos. Zawiera ona cenne minerały, polifenole i co najważniejsze nie zawiera kofeiny.

Dobrze ugaszą także pragnienie lekkie napary mięty, rumianku czy melisy, a także naturalne kompoty ze świeżych owoców. Oczywiście napoje te nie powinny być dosładzane cukrem. Dobre soki owocowe: świeżo wyciskane i te kupione, ale niefiltrowane mogą stanowić niewielki dodatek i urozmaicenie do menu przedszkolaka.

Koktajle owocowe i napoje mleczne

Godne polecenia są też koktajle owocowe (smoothie), koktajle mleczno-owocowe, liściasto-owocowe lub te przygotowane z użyciem wody kokosowej lub napoju roślinnego i owoców. Do ewentualnego dosłodzenia takiego napoju polecamy miód, stewię lub ksylitol. Ale dodatek dojrzałego banana lub kilku owoców suszonych do takich koktajli z pewnością dostarczy wystarczającej słodyczy.

Bardzo dobrze gaszą pragnienie również fermentowane napoje mleczne np. kefir, maślanka. Oprócz napojenia stanowią one równocześnie bardzo dobrą przekąskę. Lubiane przez dzieci kakao, kawa zbożowa czy bawarka na mleku roślinnym lub zwierzęcym będzie wartościowym napojem o ile nie będzie słodzona cukrem.

Jak dużo pić i w jaki sposób?

Oprócz właściwej ilości wypijanych płynów (6 szklanek dziennie) bardzo ważny jest sposób, w jaki zaspokajamy pragnienie. Wypicie jednorazowo większej ilości wody zwiększa jej wydalanie z moczem i potem, dając efekt odwrotny od zamierzonego. By naprawdę ugasić pragnienie, należy pić często, powoli, małymi łykami, niewielkie porcje napoju.

 

Polecamy w sklepie internetowym Akademii e-zdrowyprzedszkolak.pl:

HERBATA DLA DZIECI - ROOIBOS BIO 20 X 1,5 G - APOTHEKE

RooibosCENA: 5,63 zł

Składniki:

ekologiczny rooibos (Aspalathus Linearis)

Stosowanie:

Czerwona herbata bez kofeiny ułatwia trawienie i zmniejsza ryzyko występowania wzdęć.

Dla dzieci powyżej 6 miesiąca.

Wskazane dawkowanie: 2 - 3 szklanki dziennie.

 

WODA KOKOSOWA AQUA VERDE BIO 330ML- COCO (DR MARTINS)

woda kokosowa CENA: 5,46 zł

Składniki:

woda kokosowa z koncentratu*, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy.

(*składniki ekologiczne)

Wartości odżywcze (w 100 ml):

Wartość energetyczna - 79 kJ / 19 kcal

Tłuszcz - 0,1 g

Węglowodany - 3,7 g

Białko - 0,7 g

 

STEWIA W TABLETKACH 40% 12 G / 200 SZTUK - PLANTA DULCE

stewia CENA: 13,45 zł

Opis
Słodzik w tabletkach na bazie glikozydów stewiowych. Słodzik zawiera naturalne wyciągi (stewiozydy) z rośliny stewia. Stanowi doskonałą alternatywę dla cukru i fruktozy. Idealny do słodzenia napojów i deserów.

Składniki
glikozydy stewiolowe 40%, worowęglan sodu (soda oczyszczona) 35%, kwas adypinowy 22%, leucyna 2,8%, stearynian magnezu 0,2%.