JEDZENIE TANIE I ZDROWE – NIEMOŻLIWE? A JEDNAK!
Dużo ludzi twierdzi, że nie da się zjeść zdrowo i tanio - to chyba najbardziej popularny mit na temat zdrowego odżywiania. Wystarczy tylko poświęcić nieco więcej czasu na planowanie menu i posiadać trochę wiedzy. Zapraszam na kilka porad, które być może pomogą Wam zmienić zdanie w tej kwestii :)
PLANOWANIE
Warto planować posiłki z wyprzedzeniem, listę zakupów i ich miejsce. Dzięki temu można uniknąć wyrzucania jedzenia, zaoszczędzając dużą ilość pieniędzy. Przeglądaj gazetki z promocjami i wybieraj miejsca, gdzie można zakupić produkty najtaniej. Przy "mega promocjach" warto zrobić sobie zapas produktów, porobić przetwory lub pomrozić. Niektóre kasze, ziarna czy bakalie opłaca się kupować przez internet, dlatego przemyśl trzy razy każde zakupy, posprawdzaj ceny i promocje.
WYKORZYSTYWANIE RESZTEK
Czasami nie da się wygospodarować jedzenia tak, aby nie pozostały resztki. Jednak zamiast je wyrzucić warto je wykorzystać. Czerstwe pieczywo można przerobić na "bułkę tartą" lub grzanki, ze skrawków mięsa można przygotować pasztet, risotto, albo farsz do pierogów... Pomyśl o przerobieniu resztek, zanim je wyrzucisz!
Z WŁASNEJ UPRAWY
Nie każdy ma możliwość posiadania własnego ogródka, ale czasem wystarczy balkon, a nawet parapet. Cały rok można hodować kiełki, które są bombą zdrowia i smacznym dodatkiem do kanapek. Podobnie rzecz ma się z ziołami w doniczkach - warto posiać bazylię, tymianek, oregano, szczypiorek, koperek i natkę pietruszki. Na balkonie można hodować rukolę, pomidorki koktajlowe, paprykę, czy poziomki.
PRZETWORY
Przetwory własnej roboty wychodzą taniej, niż te, które znajdziemy na sklepowych półkach. Choć wymagają więcej pracy, opłaca się je robić. Nie tylko ze względu finansowych, ale także z powodu smaku. Konfitury, konserwy domowej roboty to zamknięte w słoiku smaki sezonu!
MNIEJ MIĘSA
Warto kupować mięso rzadziej, ale lepsze gatunkowo. Zapomnij o tłustych parówkach, oraz oddzielonej mechanicznie mortadeli. Upiecz od czasu do czasu schab w ziołach i czosnku. Pokrojony w plastry zastąpi drogą wędlinę - a Ty będziesz mieć pewność co jesz.
Jeśli lubisz kotlety, warto kupić porządne mięso mielone i zrobić pół-na-pół z kaszą jaglaną. Nie czuć specjalnie różnicy w smaku, a zaoszczędzisz trochę pieniędzy, W ogóle warto spróbować kotletów warzywnych. Np. z kapusty i ziemniaków, albo z marchwi, cukinii, kalafiora. Warzywa można miksować z kaszami albo mięsem, pysznie i zdrowo!
ZUPY
Zupy mogą być dobrym pomysłem na zdrowy, tani i... treściwy obiad! Polecam zupy z soczewicy, grochu, są gęste i kremowe. Do rosołu czy pomidorówki, zamiast makaronu dodaj kaszę jaglaną, dzięki temu będą bardziej sycące. Aby obniżyć koszt potrawy, zapomnij o zawiesistej zupie na mięsie i kościach. Zupy bez wywarów mięsnych również będą pyszne. Dla smaku dodaj na koniec gotowania nieco oliwy lub masła. Tak będzie zdrowiej i taniej.
ZAPIEKANKI
Zapiekanki z kaszami to dobry pomysł na sycące i treściwe danie. Przepisów jest mnóstwo, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Takie danie to też idealne rozwiązanie, dla zalegających w lodówce resztek. Kiedyś nawet dodałam do zapiekanki warzywnej jajecznicy... i smak był genialny!
CO WYBIERAĆ?
Budując swoje menu postaw przede wszystkim na owoce i warzywa sezonowe. Warto odwiedzać targi, ponieważ często kupimy tam warzywa i owoce o wiele taniej niż w marketach. Polecam sięgać również po :
• płatki owsiane - najtańsze ze wszystkich, zdrowe i dostępne wszędzie. Mogą stać się bazą Twoich śniadań.
• kasze - można dodawać do wszystkiego, do zup, sałatek oraz dań jednogarnkowych. Idealne na śniadanie obiad i kolację. Na słono i na słodko.
• warzywa korzeniowe - marchewka, buraki, ziemniaki, seler i pietruszka są w Polsce tanie przez cały rok. Można przygotować z nich pyszne frytki, zupy (np. krem z ziemniaków) a także pasty na kanapki (np. z marchewki).
• rośliny strączkowe - soczewica i ciecierzyca ostatnio stały się bardzo modne. Za pół kilo ciecierzycy zapłacimy ok. 6 zł, a z takiej paczki można zrobić kilka obiadów. Pół kilo soczewicy kupimy za 4 zł, a wyjdą z tego trzy wielkie gary zupy.
• jabłka - są tanie i bardzo zdrowe. Nadadzą się do wielu sałatek, surówek i koktajli. Pieczone w miodzie z odrobiną cynamonu mogą stanowić wspaniały deser!
• cukinia, dynia - przez większość roku mają bardzo przystępną cenę. Idealne składniki zapiekanek, spaghetti. Można przygotować z nich pyszne zupy-kremy i ciasta.
• nasiona słonecznika i sezamu - kosztują niewiele, a są dobrą i zdrową przegryzką. To kopalnia minerałów i witamin.
• kiszonki - to źródło dobrych bakterii jelitowych, wspomagających trawienie. Możemy kupić je gotowe, lub zrobić samemu.
• jajka - to, że podwyższają poziom cholesterolu to mit, dlatego warto po nie sięgać. Można z nich przyrządzić wiele pysznych dań!
A więc da się :) Ale nic nie przychodzi samo i nie można iść na łatwiznę - pamiętajcie!
Napisała: Gosia Goraj
Źródło: www.poradyherrbaty.pl