Lody tuczą czy odchudzają?

Jest wiele teorii na temat jedzenia oraz właściwości lodów. Ostatnia, nawet bardzo głośna - na temat ich właściwości odchudzających, inne z kolei mówiące o bezpośrednim odkładaniu się kalorii z lodów w postaci tkanki tłuszczowej. A co jeśli, żadna z tych teorii nie jest prawdziwa?

lody

Lody NIE odchudzają!

Niejednokrotnie w mediach możemy usłyszeć o odchudzających właściwościach lodów. Argumentem przemawiającym za prawdziwością tej hipotezy jest przekonanie, iż wydatek energetyczny organizmu podczas trawienia lodów jest większy niż ich kaloryczność. Nie trzeba być specjalistą od żywienia żeby wiedzieć, że to nieprawda. Faktem jest, że nasz organizm zużywa pewne ilości energii na ogrzanie zimnych produktów dostarczonych do żołądka, lecz są to śladowe ilości w porównaniu do przyjmowanych. Życie byłoby zbyt piękne, gdybyśmy chudli od deserów lodowych, mrożonych koktajli, czy nawet mrożonej kawy.

Lody NIE tuczą!

Ta informacja, też nieco kontrowersyjna dla co poniektórych, lecz już bardziej realna, na pewno ucieszy wielbicieli mrożonych przysmaków. Prawda jest taka, że tyjemy gdy bilans kaloryczny naszej diety jest dodatni, czyli przyjmujemy wraz z pokarmem więcej kalorii niż wydatkujemy.

Lody same w sobie nas nie utuczą jeśli zadbamy o to, aby bilans dobowy wyniósł 0 lub był ujemny. Nie oznacza to jednak, że można zamiast normalnych posiłków zjeść wiaderko lodów i cieszyć się zdrowiem oraz zgrabną sylwetką. Problem z lodami jest taki, że nie są sycące, tak jak zbilansowany posiłek, ponieważ zawierają dosyć małe ilości białka, zerowe błonnika, a zamiast tego sporo cukru i tłuszczu.

Jeść lody czy nie jeść? Oto jest pytanie.

Wszystko zależy od ilości i składu lodów. Z jednej strony lody o dobrym składzie mogą być źródłem wapnia, witamin, składników mineralnych, a nawet zdrowych tłuszczy i będą stanowiły rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnego drugiego śniadania lub podwieczorku (mowa o lodach bananowo-migdałowych, na które przepis znajdziecie poniżej :)

Z kolei sklepowe lody – kremowe, śmietankowe, tiramisu nierzadko przerażają swoim składem i nie powinno być dla nich miejsca w naszej diecie. Biorąc pierwsze z brzegu, a jednocześnie jedne z najbardziej popularnych lodów, widzimy że główne składniki, czyli te wymienione na początku, to źródła niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych – śmietana, mleko i masło. A tłuszcz kokosowy, który wydałby się korzystnym składnikiem jest w postaci utwardzonej, przez co będzie dostarczał najbardziej szkodliwego rodzaju tłuszczu – trans. Kolejnym powodem konieczności unikania lodów sklepowych są cukry proste w postaci cukru-sacharozy, czy syropu glukozowego sprawiają, że lody stają się jednym z wielu niezdrowych słodyczy. Kaloryczność takich lodów też pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj jest to od ok. 180 do nawet 300 kcal w 100 g, a jak sami zapewne dobrze wiecie, zjedzenie pół litrowego wiaderka to nie jest duży problem :)

Jakie lody wybierać?

Stojąc przed lodówką z lodami w sklepie, zerka na nas cała masa kolorowych papierków, kusząc swoim atrakcyjnym wyglądem i przyciągającymi hasłami. Nic dziwnego, że sporym dylematem jest to jakie lody wybrać. Ja zawsze, otwieram lodówkę, czytam dokładnie etykiety, patrzę na skład i wartość odżywczą. Przez co często spotkam się z nieprzychylnym spojrzeniem sprzedawcy „bo lodówka nie może być tak długo otwarta” z czym się zgadzam, lecz ciężko się czyta skład przez szybkę. Aby wam zaoszczędzić takich sytuacji polecam abyście sięgali tylko i wyłącznie po sorbety, lody jogurtowe lub lody wodne, a unikali kremowych, śmietankowych i tych z dodatkami – ciasteczka, czekolada, syropy.

Natomiast gdy macie ochotę na lodowe szaleństwo polecam abyście zrobili lody w domu. Wówczas macie gwarancję dobrej jakości składników i braku szkodliwych dodatków.

Aby zrobić domowy sorbet wystarczy wziąć dowolne owoce ok. 300g (truskawki, maliny, banany, mango) i zamrozić lub kupić mrożone i zmiksować w blenderze kielichowym lub przy użyciu ręcznego, dodając pół szklanki chudego mleka lub mleka roślinnego, pół łyżeczki słodziku - stewii lub łyżeczkę ksylitolu, ewentualnie miodu i parę listków mięty.

Z kolei jeśli macie ochotę na bardziej pożywne lody, które będą mogły stanowić zdrowy mniejszy posiłek – drugie śniadanie lub podwieczorek, skorzystajcie z przepisów poniżej.

 
Kremowe lody bananowo-orzechowe

lody1


Składniki na 2 porcje:

2 dojrzałe banany
2 łyżki stołowe masła migdałowego lub orzechowego, bez soli i cukru
50 ml chudego mleka lub napoju roślinnego
pół łyżeczki stewii

Przygotowanie:

1. Pokroić banany w plasterki i zamrozić.
2. Zamrożone banany zmiksować razem z mlekiem, masłem i stewią na gładką masę.
3. Gotowe :)

 

Zdrowe lody owocowo-kokosowe

lody3

Składniki na 3 porcje:

1 puszka mleka kokosowego – 200 ml
500 g truskawek
2 banany
garstka mięty
1 łyżka stołowa skrobi kukurydzianej

Przygotowanie:

1. Truskawki wyszypułkować, umyć i zmiksować razem z dojrzałymi bananami i miętą na mus.
2. Mleko kokosowe wlać do garnka. Dodać 1 łyżkę ksylitolu lub stewii i zagotować. Następnie dodać skrobię kukurydzianą rozmieszaną w ¼ szklanki zimnej wody. Gotować ok. 5-10 minut aż mleko zgęstnieje.
3. Zdjąć z ognia, wystudzić do temperatury pokojowej, dodać mus truskawkowo-bananowy, wymieszać, a następnie przykryć i odstawić na 3-4 godziny do zamrażalnika. Co jakiś czas wyjąć pudełko i przemieszać lody, aby rozbić tworzące się kryształki lodu. Lody należy wyjąć z zamrażalnika na około godzinę przez jedzeniem, aby nie były zbyt zbite.

Lody bananowe z nerkowców i awokado

lody2

Składniki na pudełko lodów (ok 1 litra):

350 g obranych bananów (około 3 średnie banany)
200 g orzechów nerkowca
130 g miąższu z awokado (1 średnie awokado)
1/2 łyżeczki wanilii mielonej
100 g miodu
1 szklanka zimnej wody mineralnej
2 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki soli lub troszkę mniej 
cynamon do smaku

Przygotowanie:

1. Pokroić banany na cienkie plastry i włożyć do zamrażarki.
2. Orzechy nerkowca zalać wodą do całkowitego zanurzenia i odstawić na całą noc.
3. Następnego dnia odcedzić nerkowce i przesypać do osobnej miski, dolać do nich szklankę zimnej wody mineralnej, zmrożone banany oraz dojrzałe awokado.
4. Zblendować na gładką masę. Im lepiej zblendowane nerkowce, tym bardziej kremowe lody.
5. Do jednolitej masy dodać pozostałe składniki: wanilię, miód, cytrynę i sól.

Lody jogurtowo – truskawkowe

Składniki na 2 porcje:

400 g truskawek
250 g jogurtu naturalnego
2 łyżki miodu

Przygotowanie:

1. Truskawki opłukać, osączyć, obrać z szypułek.
2. Owoce zmiksować razem z miodem na mus, połączyć z jogurtem.
3. Masę wstawić do zamrażalnika na kilka godzin.
4. Mieszać co ok. 1 godzinę, aż do uzyskania konsystencji lodów.

mgr Marta Wojda, dietetyk, Zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka