Zdrowe przekąski sylwestrowe

Czas pędzi nieubłaganie... Dopiero zdążyliśmy odejść od bożonarodzeniowego stołu obfitości, a już za chwilę powitamy nowy rok, więc czeka nas kolejna biesiada. Jak nie popaść w rutynę i zaserwować małym i dużym gościom smakowite i zdrowe przekąski? Mamy dla Was kilka pomysłów.

1. Pancakesy i inne placuszki

Ciekawym i smakowitym pomysłem na przekąskę dla malucha są pancakesy i placuszki. Słodyczy dodadzą im owoce lub słodkie bakalie, a dodatek płatków owsianych, orzechów czy mąki pełnoziarnistej z pewnością wzbogaci odżywczo potrawę.

Placek-Resizer-800

Szybkie placuszki bananowo-owsiane

Składniki:

• 3 jajka
  • Płatki owsiane górskie – ½ szklanki
  • 3 małe banany lub 2 większe
  • Odrobina sody oczyszczonej

Wykonanie:

Zmiksuj płatki blenderem lub malakserem. Następnie dodaj jajka, obrane i pokrojone w drobniejsze kawałki banany oraz sodę oczyszczoną. Zmiksuj dokładnie na gładką masę. Odstaw na około 10 min. I jeszcze chwilę miksuj. Smaż z obu stron do zarumienienia się.

Aby placuszki nabrały ciekawych wzorów można kupić specjalne foremki bądź razem z dziećmi wyciąć ich ulubione kształty, udekorować owocami i podać z syropem klonowym.

Kulki-Resizer-800

Kakaowe trufelki

Składniki:

• Po pół szklanki śliwek i daktyli (bez pestek)
  • Szklanka orzechów pekan
  • ¼ szklanki prawdziwego kakao
  • Do obtoczenia: roztopiona czekolada, kakao lub cynamon

Wykonanie:

Wszystkie składniki umieścić w malakserze lub blenderze i dokładnie zmiksować do połączenia się składników. Uformować kulki wielkości orzecha włoskiego. Następnie wstawić do lodówki na około 10-15 min. Obtoczyć w kakao, cynamonie lub roztopionej czekoladzie.

3. Owoce i warzywa

Zdrową i jednocześnie szybką w przygotowaniu przekąską na sylwestrową noc, mogą być kolorowe owoce i warzywa. By skusiły się na nie dzieci, warto pokroić je w gwiazdeczki, paseczki czy kółeczka. Banany, jabłka (skropione sokiem z cytryny by nie ściemniały), kiwi, melony, kaki, czy mandarynki podane w formie kolorowych szaszłyków czy koreczków miło wszystkich zaskoczą. Podobne pyszności możesz przygotować również z warzyw – marchew, kalarepa, ogórek, rzodkiewki, cukinia czy kabaczek idealnie się do tego będą nadawały.

Uwielbiane przez dzieci chipsy można zaproponować również w innej odsłonie – jabłka pokrój w krążki i przypraw cynamonem, piecz w temp około 170 st. C do zarumienienia. Zobaczysz, że jabłkowe chipsy zachwycą każdego.

4. Owocowe agaretki – czyli zdrowe żelki

Sklepowe żelki pełne są cukru, sztucznych barwników i aromatów oraz odzwierzęcej żelatyny. Nasze domowe agaretki składają się wyłącznie z owoców, agaru i ewentualnie odrobiny miodu. Do zrobienia tych roztrzęsionych łakoci możesz wykorzystać różnego rodzaju owoce – w szczególności polecane są te najbardziej słodkie – śliwki, borówki, mango, brzoskwinie, a nawet arbuz. Używając owoców o mniejszej słodyczy takich jak maliny czy truskawki warto dodać nieco miodu. Wykonanie jest dosyć proste - należy zmiksować owoce na mus (lub użyć dżemu 100% owoców bez dodatku cukru), zagotować w małym garnuszku, dodać rozpuszczony w małej ilości wody agar (1 łyżeczka na ok.100g musu owocowego) i dokładnie wymieszać masę, pogotować 10 minut i rozłożyć do foremek. Gdy masa ostygnie powstaną kształtne żelki o mocno owocowym smaku i aromacie.

Koreczki, małe kanapeczki czy finezyjnie podane sałatki, a także mini słodkości, z pewnością przypadną do gustu każdemu smakoszowi. Ważne jest, aby przygotowane potrawy były poręczne i nie rozpadały się przy ich pałaszowaniu. Zamiast sprzątać zeschnięte resztki, będziesz drogi Rodzicu wypoczywać z filiżanką dobrej kawy i ulubioną książką :). Przy planowaniu przekąsek, powinna Wam przyświecać jedna zasada – im prościej tym lepiej.

Powodzenia!

Autor: Katarzyna Żukowska – dietetyk Akademii Zdrowego Przedszkolaka