Rodzinny posiłek – dramat czy radosne wspomnienie?

W zaganianym świecie, gdzie czas jest na wagę złota a zewsząd słyszy się o niezbędności perfekcji w każdym detalu, powinniśmy zastanowić się nad naszymi priorytetami, wartościami i tym, co nas faktycznie uszczęśliwia. Poranne zabieganie, odwożenie dzieci do szkoły czy przedszkola, kariera, trzymanie pieczy nad ogniskiem domowym, pomoc w odrabianiu prac domowych i wiele innych zadań może przysłonić radość wspólnych rodzinnych chwil. Jak znaleźć ten umykający nie wiadomo gdzie czas?

Rodzina posiek-Resizer-800

Rozwiązaniem są rzeczy najprostsze! Wspólny, rodzinny posiłek. Nie ma znaczenia czy to będzie śniadanie czy czas kolacji. Zapewne myślicie, że czekają Was kolejne stresujące zadania do odhaczenia, bo od razu nasuwają się pytania: co przygotować i w jaki sposób – by dzieci nie grymasiły przy jedzeniu, kiedy znajdę na to czas itd.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam poradzić sobie z małymi, często wybrednymi konsumentami. Dzięki nim dzieci będą miały okazję dowiedzieć się co nieco o zdrowym żywieniu, a wspólne biesiadowanie zostanie zapamiętane jako niezwykły, radosny czas odkrywania nowych smaków:

  • Staraj się podawać jedzenie w przyjaznej, spokojnej atmosferze.
  • Zachęcaj dziecko do pomocy w przygotowywaniu posiłków – odmierzenie, mieszanie, cięcie, układanie czy dekoracja składników to okazja do świetnej zabawy z dziećmi, a także do nauki zręczności i poznawania nowych produktów.
  • Pamiętaj, że przygotowane dania powinny być ciepłe lub chłodne (nie gorące czy zimne). Błony śluzowe w jamie ustnej dzieci są bardziej wrażliwe niż u dorosłych.
  • Ważne by smaki serwowanych posiłków były łagodne, nie za ostre. Dzieci posiadają większą ilość kubków smakowych, a więc ich doznania smakowe będą bardziej wyraziste.
  • Kiedy Twoje dziecko potrafi już odczytać listę zakupów – stwórz specjalnie dla niego – mini listę, aby mogło towarzyszyć Tobie w mądrych wyborach już od najmłodszych lat. Niech samo podejmuje decyzje, ale oczywiście pod Twoim bacznym okiem J Upewnij się również, iż proponowane przez Ciebie produkty są pożywne i poręczne, aby dziecko nie miało kłopotu z ich przyniesieniem.
  • Nakładaj mniejsze porcje. Dzięki temu unikniesz marnotrawstwa. Nie zachęcaj również dzieci do przejadania się, wmuszając zjedzenie wszystkiego, co było na talerzu. Nie zachęci to dziecka do próbowania nowych smaków, a także może wpłynąć na ryzyko przejadania się w wieku dorosłym, skutkując nadwagą i otyłością. Niech Twoje dziecko nauczy się odczytywać sygnały swojego organizmu – odczucie głodu i sytości.
  • Bądź cierpliwy. Nie za pierwszym razem wszystko się udaje. Bądź na to przygotowany, a małe sukcesy z pewnością wywołają uśmiech na Twojej twarzy.

Powodzenia w wspólnym kucharzeniu i tworzeniu radosnych wspomnień!

Autor: Katarzyna Anna Szuba, dietetyk