Plaga otyłości wśród polskich dzieci

Zazwyczaj gdy w opinii publicznej poruszany jest temat otyłości – nasze oczy kierują się w stronę Stanów Zjednoczonych i jej mieszkańców. Jednak zatrważająca staje się polska rzeczywistość. Zaobserwowano wzrastającą liczbę dzieci borykających się już od najmłodszych lat z nadwagą czy otyłością. Jak się okazuje nasz kraj mieści się w pierwszej piątce, gdy mówimy o chorobach cywilizacyjnych wyżej wspomnianych.

 otylosc

Geny a otyłość.

Należy zwrócić uwagę, iż nasze geny tylko w pewien sposób oddziałują na sylwetkę. Jest to jedyniekilka procent w stosunku do całości wypadkowych, które kształtują figurę danej osoby. Duża część społeczeństwa uważa, iż nie ma wpływu na własny wygląd, sprawność. Usprawiedliwieniem staje się stwierdzenie, że to przecież wina genów. Trzeba pamiętać o różnego rodzaju schorzeniach, problemach zdrowotnych, które gdy są nieprawidłowo zdiagnozowane bądź lekceważone mogą prowadzić do wzrostu masy ciała. Nie mniej jednak nie powinno stać się to wymówką do podjęcia pracy nad sobą. Świadome i krytyczne spojrzenie rodziców na własny wygląd czy sposób żywienia, pozwoli dzieciom na prawidłowe ukształtowanie zdrowych nawyków już od najmłodszych lat.

Warte uwagi staje się więc już pierwsze 1000 dni życia dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Wirginii informują, iż niemowlęta, które przyszły na świat z wysoką masą urodzeniową, obarczone są większym ryzykiem zachorowania na nadwagę czy otyłość w wieku szkolno-przedszkolnym niż ich rówieśnicy o przeciętnej masie urodzeniowej. Dlatego też niezmiernie ważnym elementem pracy lekarzy, dietetyków, a także położnych jest uzmysłowienie przyszłym, jak i obecnym rodzicom ogromnego wpływu jaki niesie ze sobą rodzaj spożywanej żywności na zdrowie przyszłej mamy, jej dziecka a w przyszłości dorosłego.

W czasie życia płodowego – połączenie matki i rozwijającego się w niej dziecka, jest nierozerwalne i niezwykle istotne. Dzięki a może i przez tą więź, dieta kobiet w ciąży, odzwierciedla się później w zdrowiu i funkcjonowaniu dziecka.

Niedawno opublikowany raport Instytutu Matki i Dziecka pokazuje, iż liczba dzieci z nadmierną masą ciała wcale tak bardzo nie odbiega od liczby dorosłych z nadwyżkowymi kilogramami: około 31% dzieci w wieku 8 lat w Polsce ma nadwagę a już blisko 13% zmaga się z otyłością.

Niektórzy przymykają oko na problem „pulchności” rozprzestrzeniający się wśród polskich rodzin. Do dziś pokutują dawne hasła, iż duży, pulchny to znaczy zdrowy, silny, urodziwy. Jednak idąc za opinią przedstawioną przez Światową Organizację Zdrowia, otyłość to jedna z najgroźniejszych przewlekłych chorób, która prowadzi do rozwoju kolejnych dolegliwości zdrowotnych dotyczących m.in. układu krążenia, oddechowego, kostno-stawowego, cukrzycy typu 2 czy problemów hormonalnych i metabolicznych.

Problem, o którym mowa zaczyna się właśnie w DOMU, podczas codziennych żywieniowych wyborów. Bezmyślne zakupy czy promocyjne „bajery” - 2 w cenie 1, im większe opakowanie tym niższa cena i inne, niepostrzeżenie oddziałują na zdrowie. Cena produktu staje się wyznacznikiem stosowanej diety. Rzadkością jest widok osoby czytającej etykiety w trakcie robienia zakupów. Brak świadomości i wiedzy o odżywianiu wśród rodziców - korzystanie z „byle” produktów na bazie wzmacniaczy smaku czy syropu glukozo-fruktozowego, przyczynia się do spożywania dużej ilości kalorii. A to z kolei ze względu na siedzący tryb życia, mnogość gier komputerowych i dostępu do internetu, nie jest w żaden sposób spożytkowane. Rezultat takiego działania sam się nasuwa…. NADWAGA, OTYŁOŚĆ a w pakiecie inne dolegliwości prowadzące do pewnego rodzaju niepełnosprawności.

Sposób myślenia małego dziecka w ogromnym stopniu zależy od rodziców, najbliższych osób. Zatroszczmy się o przyszłość dzieci. Dajmy im odpowiedni przykład - jak zdrowo i smacznie żyć. Niech rodzinne posiłki, domowe śniadania czy obiady, staną się codziennością a nie jedynie weekendowym luksusem….

Jak dokonać przemiany dotychczasowego sposobu żywienia całej rodziny? O tym i nie tylko dowiecie się w kolejnym artykule.

Autor: mgr Katarzyna Anna Szuba, dietetyk AZP

Źródła:

  1. N. Kapral, S. E. Miller, R. J. Scharf, M. J. Gurka, M. D. DeBoer. Associations between birthweight and overweight and obesity in school-age childrenPediatric Obesity, 2017;

  2. A. Szulc Polak w rozmiarze XXL. Newsweek 28/2017