Zespół "pleców Gameboya" - czy nasze dzieci będą garbate?

Współczesne dzieci mają coraz bardziej skrzywione kręgosłupy. To efekt pochylania się godzinami nad konsolami do gier i smartfonami - twierdzą holenderscy chirurdzy, którzy opublikowali na ten temat artykuł w magazynie Medisch Contact.

 

Piet van Loon i Andre Soeterbroek zwracają uwagę na częste wizyty w gabinetach lekarskich dzieci w wieku od 8 do 18 lat, które skarżą się na tajemnicze bóle placów. Winne jest skrzywienie kręgosłupa, które występuje coraz częściej, bo młodzież spędza w niezdrowej pozycji dużo czasu nad elektronicznymi gadżetami. Schorzenie to nazwali zespołem "pleców Gameboya".

 

Zdaniem badaczy po raz ostatni z takim groźnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia 100 lat temu, gdy dzieci masowo pracowały w fabrykach w Europie.

 

"Wtedy miały one bóle pleców od ciężkiej pracy. Dziś winne są nowoczesne urządzenia, z których korzystają – mówi dr Soeterbook gazecie The Irish Times. - Nie ma znaczenia dla organizmu, czy garbiły się w fabryce czy podczas wielogodzinnego ślęczenia nad IPadem".

 

Zdaniem Holendrów wprowadzanie zakazów korzystania z gier czy smartfonów jest niewskazane. Warto raczej wyrabiać nawyki zachowania odpowiednich postaw ciała. Martwi ich jednak tolerowanie tego groźnego zjawiska przez rodziców, nauczycieli a nawet lekarzy rodzinnych.

 

Aby przekonać się, czy nasza pociecha ma problem z kręgosłupem, Holendrzy zalecają prosty test. Dziecko ma dotknąć palców stóp, wyginając się w literę "n", czyli bez uginania kolan. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić, można podejrzewać, że coś jest nie tak.

 

Soeterbook i Van Loon porównują rozwój garbiących się dzieci do wzrostu drzewek bonsai. Kości rozwijają się tak, jak drzewo. Jeśli zmusisz je pozostania w danej pozycji przez dłuższy czas, wiadomo czym to się skończy, mówią. 

 

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/