Chcesz pomóc swojemu dziecku w odchudzaniu?

Zawsze zależało nam na tym, żeby Rodzice aktywnie uczestniczyli w naszych Akcjach i po raz kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że najlepszym sposobem kształtowania postaw dzieci jest dawanie im dobrego przykładu.

Badania przeprowadzone na University of California, San Diego School of Medicine oraz na The University of Minnesota dowodzą, że spadek wagi rodziców jest kluczową sprawą w odchudzaniu dzieci. Wyniki tych badań opublikowano na internetowej stronie Obesity.

- Badaliśmy zdolności rodzicielskie i styl życia rodziców oraz zmiany jakich dokonywali oni w funkcjonowaniu rodziny i jakie to odnosiło skutki w redukcji wagi dzieci – opowiada Kerri N. Boutelle, lekarka, profesor pediatrii i psychiatrii na UC San Diego, pracownica Rady Children's Hospital-San Diego.  Wniosek? Chcesz, aby twoje dziecko schudło? Schudnij sam!

Okazuje się, że to absolutnie najważniejszy czynnik warunkujący skuteczne odchudzanie dzieci.
Jest to w dzisiejszych czasach szczególnie ważna informacja, jako że dzieci z nadwagą oraz otyłych wyraźnie przybywa. Każdy rodzic, który odprowadza swoje pociechy do szkoły może zaobserwować to zjawisko – dzieci z nadwagą jest o wiele więcej niż wtedy, gdy my, rodzice, sami byliśmy dziećmi.

- Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu swoich dzieci, pierwszymi nauczycielami, wzorem na podstawie którego dzieci kształtują swoje nawyki i styl życia. Z tego względu odgrywają oni też główną rolę w każdym programie, którego celem jest redukcja wagi dzieci. To oni dają przykład i wpajają swoim pociechom nawyki zdrowego żywienia i regularnej aktywności fizycznej.
Naukowcy przyglądali się osiemdziesięciu grupom rodziców i dzieci w wieku 6 -12 lat, otyłych lub z nadwagą. Część grup brała udział w programie, w którym w zajęciach uczestniczyli tylko rodzice, a część w zajęciach skierowanych do rodziców i dzieci. Badanie skupione było na ocenie trzech typów zachowań rodzicielskich: zmianie stylu życia samych rodziców, aby sami mogli schudnąć, zmianie w stylu życia rodziny, w szczególności nawyków żywieniowych rodziny oraz na zmianę zachowań rodzicielskich polegających na przykład na zdolności do modyfikowania sposobu żywienia dzieci i zachęcaniu potomstwa do udziału w programie odchudzania. Okazało się, że jedynie spadek wartości BMI rodziców (czyli spadek ich masy ciała) dawał oczekiwane rezultaty w odchudzaniu dzieci.

Kochani rodzice! Tylko dbając o siebie, o własną prawidłową masę ciała, własną regularną aktywność fizyczną i własne prawidłowe nawyki żywieniowe możecie liczyć na to, że wasze dzieci będą szczupłe i zdrowe. Dajcie im więc dobry przykład!

Na podstawie materiału opublikowanego na www.lionfitness.pl