Przesilenie wiosenne - jaki ma wpływ na dzieci?
Przesilenie wiosenne dotyka 50-60% osób w różnym wieku. Dzieci nie odczuwają go prawie w ogóle, młodzież w niewielkim stopniu. Najczęściej cierpią na nie ludzie w średnim wieku, starsi i mający problemy ze zdrowiem.
Przesilenie wiosenne to zjawisko wywołane nagłymi zmianami w przyrodzie i tymi, które zachodzą w organizmie ludzkim. Zimą obniża się nasza aktywność, tym samym zwalnia nasz metabolizm. Wiosną aktywność procesów metabolicznych w organizmie stopniowo wzrasta. Jednak zmiany w naturze zachodzą szybciej i nasz organizm za nimi nie nadąża.
Dlaczego czujemy się źle?
Zgromadzone latem zapasy energii na zimę o tej porze są już wyczerpane. Organizm nasz nie jest gotowy na gwałtowne zmiany, które zachodzą w środowisku.
Paradoksalnie, na początku wiosny czujemy się dobrze i nie odczuwamy jeszcze przesilenia. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się objawy towarzyszące wiosennemu przesileniu. Te objawy to uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, bóle głowy, częstsze infekcje i obniżony poziom aktywności życiowej. Po zimie organizm jest osłabiony i nie ma siły funkcjonować już tak, jak w okresie zimy.
Wiosenne przesilenie dotyka 50-60% osób w różnym wieku. „Często zależy od tego, ile mamy lat i od ogólnego stanu zdrowia. Dzieci prawie w ogóle nie odczuwają przesilenia, młodzieży dotyczy ono w niewielkim stopniu, ale badania przeprowadzone w krajach europejskich wykazały, że na przesilenie cierpią ludzie w średnim wieku lub starsi i chorzy” – mówił w rozmowie z radiem tok.fm dr Andrzej Rojkiewicz – psycholog kliniczny i psychoterapeuta.
Cierpią dorośli, tracą dzieci
Osoby, które cierpią na wiosenne przesilenie nie mają zwykle ani siły, ani ochoty, aby aktywnie spędzać czas z dziećmi po pracy. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Nie pozostaje nic innego, jak tylko przyzwyczaić się do nowych warunków przyrody i temperatury.
Pomocne okażą się spacery na słońcu, które dzięki witaminie D spowodują, że poprawi się nam nastrój. Odpowiednia dieta i wypoczynek także pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie w okresie przedwiośnia.
Przyroda kilka razy w roku funduje nam dość gwałtowne zmiany, za którymi na ogół organizm ludzki nie jest w stanie nadążyć, dlatego w okresach przejściowych zwykle odczuwamy dyskomfort. Warto jednak pamiętać, że są dwa niezawodne sposoby na lepsze samopoczucie, powrót sił i wzrost aktywności procesów metabolicznych. To ruch na świeżym powietrzu i odpowiednio zbilansowana dieta!