„Woda i zrównoważony rozwój” - obchody Światowego Dnia Wody
W niedzielę, 22-go marca obchodziliśmy XXI Światowy Dzień Wody. W tym roku jego hasło brzmiało „Woda i zrównoważony rozwój”. Jest to święto ustanowione przez ONZ w 1992 roku. Powodem jego utworzenia był fakt, że około 1,2 miliarda ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów tego święta jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Wiele rejonów w Polsce także cierpi na braki wody – zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody. Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować – dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska.
Ratujmy deszczówkę!
Co to jest woda?
Woda znana jest każdemu, kto przywykł myć się z rana, pije herbatę, lubi biegać w deszczu, chętnie jeździ na łyżwach czy nartach, lubi sporty wodne. Woda zawsze jest niezwykła, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że woda jest substancją najniezwyklejszą na świecie. Jej skład zależy od historii wody, od tego co się z nią działo. Na przykład, podczas parowania woda wzbogaca się i dlatego woda deszczowa różni się od wody w jeziorze. Woda w rzece jest totalnie różna od wody morskiej. Woda pochodząca z topnienia lodu, różni się od tej wody, z której lód powstał.
Obieg wody w przyrodzie
Obieg wody w przyrodzie wiąże w jedną całość wszystkie zapasy wodne naszej planety (w atmosferze, hydrosferze, biosferze) i odbywa się kosztem energii Słońca.
Woda paruje ogrzewana promieniami słonecznymi tworząc chmury, a z chmur spada w postaci deszczu na powierzchnię Ziemi i znów spływa do oceanu poprzez strumienie i rzeki. Proces ten nie ma końca.
Dla ludzi najważniejsze są zasoby wody słodkiej. Większość wody dostępnej ludziom pochodzi z opadów, jest ona więc najważniejszym surowcem odnawialnym.
Rocznie spada na Ziemię ok. 505 tys. km sześciennych wody, z czego na lądy – 107 tys. km sześciennych. Z lądów odparowuje corocznie 71 tys. km sześciennych.
Jak oszczędzać wodę w domu i przedszkolu?
- Zawsze dokręcaj kran, bo cieknące krany w domu, to strata 34 litrów wody dziennie!
- Staraj się myć naczynia w misce lub w zmywarce, a nie pod bieżącą wodą.
- Myjąc zęby zakręcaj kran – możesz w ten sposób zaoszczędzić 10 litrów wody.
- Unikaj zbędnego spłukiwania toalety i nie wrzucaj do niej żadnych śmieci.
- Lepiej brać krótki prysznic (60l. wody), a nie długie kąpiele w wannie (200l.)
- Rośliny w domu i w ogrodzie podlewaj zgromadzoną deszczówką.
Ciekawostki o wodzie
PIERWSZY DESZCZ
Około 4 miliardów lat temu Ziemia była gorącą kulą złożoną z kamieni i gazów. Jednym z tych gazów była para wodna. Gdy ziemia zaczęła stygnąć, para wodna skropliła się i spadł deszcz. Był to największy deszcz, jaki świat widział. Gdy przestało padać, prawie ¾ powierzchni Ziemi pokrywały oceany – tak jak dziś.
ULEWA
Podczas burzy w ciągu 15 minut na ziemię mogą spaść nawet 3 cm deszczu.
DZIWNY DESZCZ
Mówi się, że silne prądy powietrzne porywają czasem ze stawów i jezior żaby, pająki, ryby, żółwie. W sierpniu 1918 roku w Sunderland, w Anglii, podczas burzy wraz z deszczem na ziemię spadły setki małych ryb.
NAJBARDZIEJ DESZCZOWE MIEJSCE NA ZIEMI
Na Hawajach w rejonie wulkanu Waialeale deszcz pada przez ok 350 dni w roku.
NAJBARDZIEJ SUCHE MIEJSCE NA ZIEMI
Pustynia Atakama w Chile, w Ameryce Południowej to najsuchsza pustynia na Ziemi. Deszcz nie padał tam przez prawie 400 lat, ale niespodziewanie w 1971 roku spadła na pustynię ulewa.
PARASOL
Używano go już w IV wieku w Chinach. W XVIII wieku parasol ważył nawet 5 kg.
KALOSZE
Wymyślone przez Inków i Majów – pierwszych mieszkańców Ameryk. Od XIX wieku produkowane z gumy.
WŁOSY
W wilgotny dzień włosy stają się dłuższe – wchłaniają wodę z powietrza, zwiększając swoją objętość i długość.
Na podstawie materiałów zamieszczonych na http://www.swiatowydzienwody.pl/