Chroń oczy dziecka przed promieniowaniem UV

Nastały wakacje, czyli upalne dni, słoneczna pogoda i dłuuugie godziny spędzane na świeżym powietrzu. Teoretycznie samo zdrowie. Jednak aby móc bezpiecznie i w pełni korzystać z dobrodziejstwa przyrody musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci, które są przecież dużo mniej odporne niż my – dorośli. Zobacz o czym nie możesz zapomnieć planując dłuższy pobyt ze swoją pociechą na świeżym powietrzu w słoneczny dzień.

W upalny dzień pamiętaj o:

- Nakryciu głowy
- Użyciu kremu z filtrem
- Okularach przeciwsłonecznych

okulary-dla-dzieci

Obowiązkowy kapelusz

Dwóch pierwszych punktów zazwyczaj przestrzegamy. Wiemy jak bardzo ważne jest to, aby dziecko w letni dzień miało nakrycie głowy i jak poważne konsekwencje może przynieść jego brak. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy grozi przede wszystkim pojawieniem się bólu i zawrotów głowy oraz mroczków przed oczami. Jeśli do tych objawów dołączą nudności, obfite poty i dziwne zmęczenie to może to świadczyć o początkach udaru słonecznego. Jego przyczyną jest zazwyczaj nagromadzenie się nadmiernej ilości ciepła w organizmie i zaburzenie regulacji termicznej. Na przegrzanie szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci, bowiem mają oni słabiej działającą termoregulację. Nakrycie głowy to podstawa w upalny dzień, unikajcie również przebywania na słońcu w najcieplejszych godzinach (między 11 a 14 lepiej pozostańcie w cieniu).

Nie zapomnij o kremie

Przebywając na słońcu nie możecie zapomnieć również o ochronie wrażliwej skóry dziecka. Każda odsłonięta część ciała powinna być nakremowana odpowiednim kremem z filtrem. Dobry krem dla dzieci powinien chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV (UVA i UVB). Powinien zawierać również filtry mineralne, a nie chemiczne. Wysokość filtra należy dostosować do wieku. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są wysokie filtry: minimum 25,30 SPF, optymalnie 50+ SPF. Zwróćmy również uwagę na skład kremu, bowiem jeśli będzie on źle dobrany może wywołać reakcje alergiczne, dlatego przed pierwszym użyciem najlepiej jest przetestować każdy krem na niewielkiej powierzchni ciała. Nie bagatelizujmy kwestii zabezpieczenia skóry przed słońcem, bowiem skóra każdego człowieka, a zwłaszcza dziecka bez właściwej ochrony przeciwsłonecznej jest narażona na poparzenia słoneczne, a nawet raka skóry.

Chroń wrażliwe oczy dziecka

O ile zazwyczaj jesteśmy świadomi konieczności ochrony głowy i skóry podczas upałów, o tyle zazwyczaj zapominamy o ochronie wrażliwych i delikatnych oczu dziecka. Szczególnie latem, w słoneczne dni, a także podczas wakacji nad morzem, w górach czy w ciepłych krajach okulary przeciwsłoneczne są wręcz niezbędne dla dziecka. Sami zazwyczaj nosimy w słoneczne dni okulary przeciwsłoneczne, dlaczego więc często zapominamy o dzieciach? Przecież ich oczy są jeszcze wrażliwsze od naszych.

Oczy dziecka kształtują się aż do osiągnięcia przez nie wieku 12-15 lat. W ciągłym rozwoju jest przede wszystkim soczewka oka, czyli taki naturalny „zoom”, który zwężając się i rozszerzając pozwala oczom na kontrastowanie oglądanych obrazów. Soczewka, która jeszcze nie jest w pełni ukształtowana, nie jest w stanie przefiltrować promieni UV. Oczy dziecka posiadają mniej ochronnego pigmentu, ich soczewka jest całkowicie przezroczysta i w związku z tym dziecko ma powiększone źrenice. Dlatego oczy dziecka są bardziej podatne na działanie szkodliwych promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko kolorowy gadżet, ale bardzo ważny element zdrowotny, którego celem jest ochrona oczu naszego dziecka. Dlatego nigdy nie kupujmy okularów z niesprawdzonych źródeł – na bazarkach i ulicznych straganach. To kiepski pomysł, bo przez takie „szkiełka” przenikają bez przeszkód promienie słoneczne. Szkrab natomiast nie mruży oczek i w ten sposób umożliwia wnikanie promieni do oka. Takie przypadkowo zakupione okularki mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. W skrajnych przypadkach może się to skończyć wyjątkowo bolesnym oparzeniem. Dlatego, dla bezpieczeństwa malca, lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić okularki przeciwsłoneczne z filtrem UV. Kosztują one trochę więcej, ale stanowią bezcenną barierę ochronną dla oczu dziecka.

Kilka wskazówek przy zakupie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

  • Soczewki okularów powinny obejmować cały obszar wokół oczu twojego dziecka - w tym boczne obszary.
  • Upewnij się, że okulary są elastyczne przez co będą mniej narażone na połamanie.
  • Unikaj okularów z jasnymi soczewkami. Wybierz średni odcień szkieł, bo jaśniejsze nie zapewnią komfortowej ochrony w jasnym słońcu. Również te z bardzo ciemnymi szkłami nie będą dobre, bo źrenica będzie musiała się dodatkowo rozszerzyć.
  • Wybierając okulary dla dziecka, zwróć uwagę na etykietę, na której powinna być informacja, że okulary blokują dostęp 99 do 100 % promieni UVA i UVB.
  • Dla najmłodszych wybierz okulary z elastyczną opaską wokół głowy. To sprawi, że okulary będą zawsze na miejscu, a małe rączki dziecka nie ściągną ich tak łatwo:)
  • Możesz wybrać soczewki z polaryzacją. To sprawi, że komfort patrzenia będzie jeszcze większy, bo zmniejszają się odblaski na szkle.
  • Upewnij się, że okulary są wygodne dla dziecka. Pamiętaj, że to co nosi inne dziecko niekoniecznie musi być odpowiedni dla Twojego malucha.

Okulary przeciwsłoneczne Babiators – sprawdzona marka dla Twojego dziecka

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci marki Babiators zapewniają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Posiadają najwyższą klasę optyczną, a specjalnie spolaryzowane szkła odbijają promienie słoneczne. Dziecko może je nosić przez cały dzień, w przeciwieństwie do zwykłych plastykowych okularów. Materiał, z którego zostały wyprodukowane jest również bezpieczny, bowiem nie zawiera BPA, dziecko może więc bez obaw się nimi bawić i wkładać do buzi. Okularki zostały wykonane z elastycznej gumy, giętka oprawka po każdym odgięciu wraca więc zawsze na swoją pozycję. Produkty dostępne są w różnych rozmiarach – dla dzieci w przedziałach wiekowych od 0 do 3, od 3 do 7 oraz od 7 do 14 lat. Aby zaspokoić wysokie wymagania estetyczne najmłodszych – okulary dostępne są w różnych, atrakcyjnych wersjach kolorystycznych.

Kilka słów o marce

Okulary Babiators zostały zaprojektowane przez pilota myśliwca F-18 i jego żonę specjalnie dla małego dziecka. Pomysł na Babiators urodził się w bazie wojskowej w Beaufort, Karolina Południowa podczas pikniku lotniczego. Żona jednego z pilotów zobaczyła dzieci mrużące oczy w słońcu, podczas gdy ich mamusie i tatusiowie piloci stali w ochronnych i stylowych okularach Aviator. I tak z myślą o maksymalnej ochronie oczu najmłodszych powstały designerskie okulary przeciwsłoneczne Babiators stworzone ze zdrowych, bezpiecznych i wytrzymałych komponentów.
Okulary przeciwsłoneczne Babiators są hitem w USA. Noszą je dzieci takich gwiazd jak: Sarah Jessica Parker, Mariah Carrey, Ben Affleck.

Teraz okulary przeciwsłoneczne dla dzieci kupisz w naszym sklepie e-zdrowyprzedszkolak.pl

 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE CLASSIC (3-7) RÓŻOWE

okulary rozowe CENA: 99,00 zł

OKULARY POLARYZACYJNE+ETUI (0-3) CZARNE

 okulary czarneCENA: 149,00 zł

 

Babiators’y i bezpieczeństwo:

- zapewniają 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV: UVA, UVB i UVC (UV400)
- posiadają najwyższą Klasę Optyczną (1) - nie zniekształcają obrazu/ kategoria 3 – przyciemnione
-specjalne, spolaryzowane szkła odbijają promienie słoneczne
- nie zawierają BPA, dzięki czemu dziecko bez obaw może się nimi bawić i wkładać do buzi

Babiators’y i wytrzymałość:

- wykonane z elastycznej gumy okulary nie łamią się i nie odkształcają podczas zabawy i odginania
- pozostają w całości kiedy dziecko je upuści czy na nie nadepnie

Babiators’y i styl:

- okulary dla dzieci dostępne są w wielu wesołych wersjach kolorystycznych, abyście mogli wybrać cos specjalnie dla Waszej pociechy
- w zestawie znajduje się stylowy pokrowiec-chmurka