O higienie jamy ustnej przedszkolaka słów kilka
O to jak dbać o zęby mleczne, jakie mogą być skutki niewłaściwej ich higieny oraz kiedy należy wybrać się z dzieckiem do stomatologa pytamy lek. stom. Aleksandrę Bednarską, specjalistę stomatologii dziecięcej.
Lek. stom. Aleksandra Bednarska
specjalista stomatologii dziecięcej
w gabinecie Dentysta Tomasz Borzęcki
www.dentystanapradze.pl
www.facebook.com/dentystanapradze.pl
Akademia Zdrowego Przedszkolaka: Zacznijmy od banalnego, ale bardzo ważnego pytania "Dlaczego warto dbać o zęby?"
Aleksandra Bednarska: Warto dbać o zęby, ponieważ zdrowy uśmiech pozwala nam utrzymać zdrowie całego naszego organizmu, ładny wygląd, a co za tym idzie dobre samopoczucie. Dzięki zdrowym, prawidłowo ustawionym zębom możemy efektywnie żuć pokarmy, ładnie mówić i wyglądać.
AZP: Czy o zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe?
AB: Zdecydowanie tak. Dziecko, tak samo jak dorosły, ma prawo do komfortu żucia, prawidłowego mówienia, ładnego wyglądu. Warto zauważyć, że przeciętnie zęby mleczne są w buzi dziecka przez ok. 5- 9 lat.
AZP: Jakie mogą być konsekwencję złej higieny zębów mlecznych?
AB: Choroby zębów mlecznych mogą być przyczyną gorączki, obrzęku, bólu, a nawet chorób odległych narządów. Bakterie obecne w chorych zębach krążą w całym organizmie dziecka! Zdrowy organizm często radzi sobie z nimi, jednak przy każdym spadku odporności dziecka bakterie szaleją. Dlatego tak ważne są zdrowe zęby u dzieci z chorobami ogólnymi, a także przed zabiegami np. wycięcia migdałków.
Należy pamiętać, że obecność chorych zębów mlecznych w jamie ustnej przyczynia się do próchnicy w zębach stałych. Także stan zapalny toczący się przy korzeniach zębów mlecznych może powodować uszkodzenie zawiązków zębów stałych - widzimy wówczas plamki i zniekształcenia na zębach stałych.
Jedną z funkcji zębów mlecznych jest utrzymanie przestrzeni dla zębów stałych. Kiedy jesteśmy zmuszeni do przedwczesnych ekstrakcji, potem brakuje miejsca dla zębów stałych, czego konsekwencją są wady zgryzu i zniekształcenia kości.
Chore zęby to także nieprzyjemny zapach z ust i nieestetyczny wygląd. Zdarza się, że brzydki zapach, czarne zęby lub ich brak są powodem gorszego traktowania, czy wyśmiewania dziecka przez rówieśników. Dzieci są szczere i bezwzględne.
AZP: Wiemy, że trzylatek nie jest jeszcze w stanie sam dobrze umyć zębów i powinien mu w tym pomóc rodzic. Kiedy jednak powinniśmy przestać ingerować i pozostawić to zadanie dziecku?
AB: Jest to zależne od umiejętności manualnych dziecka oraz jego zaangażowania i ogólnego rozwoju. Mówi się, iż dziecko osiąga odpowiednie zdolności manualne dopiero kiedy nauczy się pisać, czyli ok. 8 roku życia. Warto sprawdzić efektywność szczotkowania przez wybarwienie płytki nazębnej specjalnymi płynami lub tabletkami. Nie można jednak zapomnieć, że trzeba dziecko kontrolować mimo wszystko np. by nie połykało pasty, ani nie szorowało zębów zbyt mocno. Na pewno samodzielne mycie zębów ułatwiają szczoteczki elektryczne, przy których główka sama wykonuje ruchy.
AZP: Jak dużej grupy dzieci w wieku przedszkolnym dotyka problem próchnicy?
AB: Szacuje się, że ok 90% dzieciaków w Polsce w tym wieku ma próchnicę. To bardzo dużo! Musimy pamiętać, że młode zęby są szczególnie wrażliwe na próchnicę. Rzeczywiście powoli świadomość rodziców wzrasta, coraz więcej dzieciaków w wieku przedszkolnym przychodzi ze zdrowymi zębami bez żadnych wypełnień, jednak są to niestety wyjątki.
AZP: W jakim wieku dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić stomatologa?
AB: Pierwsza wizyta powinna odbyć się po wyrznięciu pierwszego ząbka mlecznego dziecka, czyli między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Na wizycie tej rozmawiamy jak dbać o ząbki dziecka, jak ważna jest dieta oraz ustalamy częstotliwość kolejnych spotkań.
AZP: Jaka jest zalecana częstotliwość kontroli stomatologicznych dla przedszkolaków?
AB: Częstotliwość ta uzależniona jest od ryzyka próchnicy u konkretnego dziecka. Dzieci z wysokim ryzykiem próchnicy zapraszamy na wizyty kontrolne co 3 miesiące. Natomiast dzieci ze średnim i niskim ryzykiem próchnicy odwiedzają nas co pół roku. Jednak musimy pamiętać, że ryzyko to może się zmienić np. w związku ze zmianą diety, higieny czy wystąpieniem chorób ogólnych i przyjmowaniem leków. Na takich cyklicznych wizytach kontrolnych przeprowadzamy zabiegi higieniczne (czyszczenie ząbków) oraz profilaktyczne (lakierowanie i lakowanie) u dzieci. Wtedy wizyty u dentysty to czysta przyjemność.
AZP: Klientami Waszej placówki w dużej mierze są właśnie małe dzieci. Czy przygotowaliście dla nich jakąś specjalną ofertę?
AB: Dzieci u nas są traktowane bardzo indywidualnie. Zapewniamy dużo cierpliwości i uśmiechu. Dysponujemy sprzętem i materiałami ułatwiającymi pracę z dziećmi takimi jak: bezbolesne komputerowe znieczulenie, kolorowe polmby, gaz rozweselający z pachnącymi maseczkami. Kolorowy kącik dla dzieci z zabawkami i książeczkami oraz akwarium z prawdziwymi rybkami gwarantują dzieciom sporo atrakcji już w poczekalni. Bierzemy udział w różnych akcjach profilaktycznych adresowanych do dzieci. Na zakończenie wizyty pacjenci dostają dyplomy, naklejki dzielnego pacjenta oraz małe upominki.
Rozmawiała: Joanna Kamińska
Co zrobić by dziecko nie bało się dentysty? - Polecamy rozmowę z lek. stom. Tomaszem Borzęckim