By dziecko nie bało się dentysty

O tym jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u dentysty oraz co zrobić żeby dziecko się jej nie bało, rozmawiamy z lek. stom. Tomaszem Borzęckim, specjalistą protetyki stomatologicznej, właścicielem gabinetu stomatologicznego.

Tomasz Borzecki

Lek. stom. Tomasz Borzęcki

ojciec trzech córek – Tosi (7l.), Marysi (6l.) i Stefanii (10 miesięcy)
specjalista protetyki stomatologicznej
właściciel gabinetu Dentysta Tomasz Borzęcki
www.dentystanapradze.pl
www.facebook.com/dentystanapradze.pl

 

Akademia Zdrowego Przedszkolaka: Jak wygląda u Państwa pierwsza wizyta dziecka?

Tomasz Borzęcki: Zdecydowana większość dzieci nie odczuwa strachu przed dentystą na pierwszej wizycie. Spokojnie możemy więc przygotować małego pacjenta do dalszych działań poprzez adaptację w gabinecie, która polega na rozmowie, prezentacji fotela, lampy, dmuchawki, rękawiczek gumowych. Można pokazać dziecku lusterko stomatologiczne, dać mu się chwilę nim pobawić. Zwykle prezentujemy też kamerę wewnątrzustną, w formie zabawy wykonujemy kilka zdjęć. Dziecko dotyka naszej szczoteczki, którą po raz pierwszy w gabinecie będzie miało myte zęby, pokazujemy światło w naszej profesjonalnej szczotce, pozwalamy maluchowi wybrać smak pasty, który lubi. Pierwsze czyszczenie jest też liczeniem zębów dziecka (ile na górze, ile na dole - maluchy to bardzo lubią). Cel, który chcemy osiągnąć polega na tym, że w sumie obca osoba pokona u dziecka tę barierę intymności i umyje mu oraz policzy ząbki. Będzie to wymagało od małego pacjenta otworzenia ust i chwilkę pozostania w tej pozycji.

dentysta

AZP: A jak wyglądają kolejne wizyty?

TB: Na kolejnych wizytach stawiamy sobie następne cele do osiągnięcia, a zależą one od tego, jak nasz mały pacjent z nami współpracuje. Albo stosujemy zabiegi profilaktyczne, jak fluoryzacja, które wymagają mniej współpracy od pacjenta i łatwo je przeprowadzić nawet u trudniejszych maluchów lub możemy spróbować wdrożyć już leczenie. Małymi kroczkami bez możliwości sprawienia jakiegokolwiek bólu, by zabezpieczyć chociaż ubytek opatrunkiem i zapobiec tym samym dalszemu rozwojowi próchnicy. Jeśli jest to dopiero druga bądź trzecia wizyta dziecka w gabinecie to naprawdę jest kamień milowy!

AZP: Co zrobić gdy dziecko boi się dentysty? Czy są jakieś sposoby na zniwelowanie tego strachu?

TB: Kiedy rzeczywiście odpowiednie przygotowanie dziecka nie pomaga, a kolejne wizyty nie posuwają leczenia do przodu, mamy możliwość farmakologicznego opanowania strachu i lęku pacjenta. Stosujemy wówczas sedację wziewną podtlenkiem azotu, znanym szerzej jako gaz rozweselający. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, zaś efekt jest natychmiastowy i bardzo przewidywalny - dziecko jest spokojniejsze. Dentysta, sprzęt i procedury nie robią już na nim takiego wrażenia. Leczenie nie przeszkadza wtedy nawet w oglądaniu ulubionej bajki podczas wizyty! Warto dodać że podtlenek ma również słabe działanie przeciwbólowe, więc podanie znieczulenia również jest dużo słabiej odczuwalne, a w połączeniu z owocowym żelem zaaplikowanym w miejscu podania oraz przy użyciu komputerowego urządzenia do znieczulania sleeper leczenie stało się zupełnie bezbolesne!
W trakcie sedacji rozmawiamy z pacjentem, prosimy o otworzenie buzi, przesunięcie głowy. Jest pełna współpraca ze świadomym pacjentem, który po prostu nie boi się dentysty. Sedację stosujemy również u dorosłych pacjentów – dentofobów. Już 15 min. po zabiegu pacjent może prowadzić auto. Niektóre gabinety wciąż stosują jeszcze środki doustne w formie tabletek lub syropów. Ze względu na małą przewidywalność i często brak współpracy małego pacjenta „pod wpływem” nie używamy tego typu środków.

AZP: Poza porannym i wieczornym myciem zębów oraz regularnymi kontrolami - w jaki jeszcze sposób możemy dbać o zęby naszych pociech?

TB: Idealnie byłoby wdrożyć każdorazowe mycie zębów po każdym posiłku, a nie tylko poranne (po śniadaniu!) i wieczorne.
Nawyk szybkiego deseru po obiedzie, po tym mycie zębów i żadnej przekąski aż do kolacji jest nieoceniony. Jako alternatywę dla codziennych deserów możemy zastosować model ze Skandynawii, czyli tzw. słodkie soboty.
Równie ważna jest dieta - zaklejające zęby słodkie przekąski popite słodzonymi napojami „udającymi” naturalne soki to zabójstwo dla mlecznych czy świeżo wyrżniętych stałych zębów.
Oczywiście w gabinecie stosujemy jeszcze metody profilaktyki przeciw próchnicowej (lakowanie zębów), które są skuteczne i mało stresujące dla dzieci, a biorąc pod uwagę finansowe konsekwencje próchnicy - są tanie :)

AZP: Dziękujemy za rozmowę.

 

Rozmawiała: Joanna Kamińska


UWAGA – NIESPODZIANKA!

Dla naszych czytelników wspólnie z gabinetem Dentysty Tomasza Borzęckiego w Warszawie przygotowaliśmy niespodziankę.

Pierwsza osoba, która zadzwoni pod numer telefonu 508-237-890 i powoła się na hasło „Akademia Zdrowego Przedszkolaka” otrzyma 50% rabatu na jednorazową wizytę.

Wizyta w gabinecie w Warszawie przy Al. Waszyngtona 132

 

Jak dbać o zęby mleczne? - Polecamy rozmowę z lek. stom. Aleksandrą Bednarską