Domowe sposoby na nawracające przeziębienia

W okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną dziecko jest szczególnie podatne na przeziębienia. Aby zapobiegać zachorowaniom i uodpornić dziecko, warto podawać mu preparaty na bazie propolisu (jednak wcześniej należy się upewnić, że nie jest na niego uczulone). Z domowych sposobów skuteczny jest oczywiście czosnek (dobrze zjadać codziennie wieczorem 2-3 ząbki), a także napar z kwiatów czarnego bzu i lipy (bardzo dobrze smakują z miodem).

 

Nie należy przy zwykłym przeziębieniu podawać dziecku antybiotyków. Rodzice często popełniają taki błąd, przy każdej okazji zabierając dziecko do lekarza. Naturalnym antybiotykiem, który dodatkowo nie podrażnia żołądka dziecka jest czosnek. Naszego przedszkolaka należy ponadto położyć do łóżka, nasmarować maścią rozgrzewającą jego klatkę piersiową i plecy, podawać dużo napojów rozgrzewających (lipa, bez z miodem, cytryną, nieco cynamonu, imbiru czy goździków). Ważne, by dziecko „wypociło chorobę” – gdy przepoci piżamkę, należy ją przebrać i nadal rozgrzewać malucha.

 

Podstawą leczenia jest także dbałość o higienę otoczenia chorującego dziecka. Pokój dziecka trzeba systematycznie wietrzyć oraz nawilżać – suche powietrze nasila objawy przeziębienia, gdyż dodatkowo wysusza śluzówki.

 

Przy uporczywym katarze warto nawilżać nosek dziecka solą fizjologiczną lub rozcieńczoną wodą morską (dostępne w aptekach).

 

Jeśli już musimy podać dziecku antybiotyk, pamiętajmy aby równocześnie zapewnić mu środki osłaniające przewód pokarmowy. Bardzo dobrze w takiej sytuacji sprawdza się siemię lniane, może być podawane z dziurawcem, a także soki owocowe.