Zajęcia umuzykalniające – dlaczego warto by dziecko w nich uczestniczyło?
Wielu rodziców staje przed dylematem, jakie zajęcia dodatkowe będą najbardziej odpowiednie dla ich pociechy. Zdaniem psychologów zajęcia umuzykalniające mają bardzo korzystny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Jeśli zdecydujemy się postawić na nie, potraktujmy je jak formę inwestycji w poszerzenie horyzontów myślowych dziecka, nie zaś jak pierwszy krok do jego kariery muzycznej.
Nie każde dziecko uzdolnione muzycznie musi zostać wirtuozem, gwiazdą muzyki pop czy wybitnym tancerzem. Nie oczekujmy tego, posyłając swoją pociechę na zajęcia umuzykalniające. Stwarzając dobre warunki do rozwoju potencjalnych uzdolnień dziecka, przyglądajmy się im uważnie i nie stawiajmy poprzeczki zbyt wysoko.
Jak okazuje się - edukacja muzyczna, niezależnie czy jest to rytmika, zajęcia taneczne czy nauka gry na instrumencie, mają niezwykle korzystny wpływ na rozwój dziecka.
Potencjał zdolności twórczych stanowi integralny składnik inteligencji człowieka. Gdy stworzymy mu odpowiednie warunki do rozwoju, a takie daje kontakt i uczestnictwo w muzyce, dziecko będzie potrafiło wykorzystać je potem w innych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych ze sztuką.
Z najnowszych badań naukowych wynika, że zajęcia umuzykalniające:
• stymulują pełny i bardziej harmonijny rozwój mózgu;
• są wspaniałym treningiem pamięci i koncentracji;
• rozwijają zdolności językowe;
• uczą logicznego myślenia;
• wpływają na rozwój zdolności matematycznych;
• poprawiają samopoczucie (uspokajają i pomagają rozładować emocje);
• uczą pracy i współżycia w zespole.
Wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe uczą samozaparcia i dyscypliny. Dziecko uczestniczy w nich systematycznie, niezależnie od pogody i humoru, jaki ma tego dnia. Pozwala mu to zrozumieć, że jest częścią zespołu oraz docenić rolę, jaką w zespole pełni. Musi też czasem podporządkować się nakazom i zakazom oraz zrozumieć, że cała uwaga nie może być skupiona tylko na nim.
Korzystny wpływ zajęć umuzykalniających na rozwój dziecka jest tak duży, że naukowcy mówią wręcz o muzycznym kształtowaniu mózgu. Badania naukowe, wskazują tak wiele korzyści płynących z edukacji muzycznej, że aż trudno uwierzyć, że w naszych szkołach muzyka została tak zmarginalizowana.
Jednak wybierając zajęcia umuzykalniające, jako dodatkowe dla dziecka, koniecznie weźmy pod uwagę nie tylko predyspozycje i zainteresowania malucha, ale też kwestie organizacyjne. Malucha, może męczyć daleki dojazd na nie lub niekorzystne godziny zajęć, wypadające zaraz po lekcjach czy późnym wieczorem.