Dynia – rekordzistka wśród warzyw
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dynia króluje na naszych stołach już od ponad 4 tysięcy lat! Została prawdopodobnie sprowadzona z Ameryki do Europy na statkach Kolumba w XVI w. W Polsce początkowo nie była traktowana z należytym szacunkiem ani wykorzystywana w codziennej diecie – uznawano ją bardziej za egzotyczną ciekawostkę niż smaczny i wartościowy produkt. Później, gdy odkryto jej niewątpliwe zalety, królowała na stołach zarówno bogatych, jak i biednych. W dawnej Polsce otrzymała wdzięczny przydomek – bania.
Z botanicznego punktu widzenia, dynia jest owocem! Jednak ze względu na to, że nie można jej spożywać na surowo, zalicza się ją do warzyw. Do warzyw spokrewnionych z dynią (czyli rodzina dyniowate) należą: ogórek siewny, melon, arbuz, cukinia, patison.
By dynie odpowiednio zadomowiły się i ładnie rosły w naszym ogródku, należy posadzić je w żyznej i przewiewnej ziemi, w ciepłym miejscu (ok. 25st.) – dynie nie lubią zimna! Uprawa obejmuje miesiące letnie, natomiast zbiory są wczesną jesienią. W Polsce uprawiamy głównie dwa gatunki – olbrzymią i zwyczajną, natomiast wszystkich odmian jest ponad 20. Różnią się kolorem, kształtem, rozmiarem, wagą, smakiem a nawet wyglądem miąższu!
Dynia jest uważana za jedno z największych warzyw. Największa polska ważyła 648 kg – jej właściciel hodował ją 3-4 miesiące. Nie pobiliśmy jednak rekordu światowego, ustanowionego w Szwajcarii – 1054kg! Tyle waży średnio mały samochód.
W kuchni zastosowanie ma nie tylko miąższ dyni. Spożywane są również kwiaty dyni (świetne do faszerowania) i pestki ze środka warzywa. Bardzo popularny jest także olej z pestek dyni o intensywnym, bogatym smaku.
Przy wyborze dyni w sklepie należy stosować kilka zasad. Po pierwsze cała dynia powinna być jędrna i odpowiednio ciężka w stosunku do rozmiaru. Poza tym, skórka nie może być uszkodzona ani zbyt miękka (to oznacza, że warzywo jest niedojrzałe lub miąższ przesiąkł nadmiernie wodą). Ważne też, by nie na dyni nie było plamek czy pleśni – może to świadczyć o chorobie.
Już jutro – wartości odżywcze dyni, a w kolejnych dniach przepisy (wytrawne i na słodko).
Czytaj również: Dynia - co w sobie zawiera?