Kwietniowe przysmaki ze straganu

Nastała wiosna, a wraz z jej nadejściem zwiększa się nasza ochota na lżejsze i świeższe menu. Przez ostatnie miesiące raczyliśmy się daniami z warzyw korzeniowych, mrożonek czy kiszonek. Zgodnie z kalendarzem warzywno-owocowym, w kwietniu na nasze stoły może trafić: sałata, rzodkiewka, dymka, natka pietruszki, młoda botwinka, a pod koniec miesiąca także szparagi.

Sałatka z rzodkiewkamiZimowe warzywa i owoce czyli warzywa korzeniowe, kapusta, mrożonki czy kiszonki, zapewne odrobinę już się nam przejadły. Wszystkie te warzywa są oczywiście zdrowe, jednak wraz z nadejściem wiosny mamy ochotę na trochę świeżości na talerzu.

W komponowaniu codziennego menu bardzo ważna jest sezonowość. Jedząc sezonowe, rodzime owoce i warzywa, typowe dla danej pory roku zapewniamy sobie najwięcej najpełniej przyswajalnych składników odżywczych i budulcowych. Oczywiście, zimą także mogliśmy jadać hiszpańskie pomidory, świeże ogórki, czy brokuły, ale czy były one tak smaczne, jak te sezonowe? Żywność lokalna i sezonowa nie jest pozbawiona smaku, a znacznie dla nas bezpieczniejsza! Produkty, które przybywają do nas z odległych krajów muszą być odpowiednio zabezpieczone środkami chemicznymi przed utratą świeżości, a wiadomo, że nie są to substancje obojętne dla naszego organizmu.

Oczywiście, sięgając po kwietniowe nowalijki, traktujmy je raczej jako dodatek do codziennego jadłospisu, a nie jego podstawę. Na gruntowe, rodzime i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia rzodkiewki, sałatę, szpinak czy botwinkę powinniśmy poczekać przynajmniej do maja. Wtedy ryzyko dostarczenia zbyt dużej ilości szkodliwych azotanów będzie dużo mniejsze.

Wiosenna surówka z rzodkiewkami

Składniki:
- 2 pęczki rzodkiewek
-1 mała cebula dymka ze szczypiorkiem
- ½ sałaty
- pół pęczka koperku
- sól, pieprz, sok z cytryny, miód płynny
- gęsty jogurt naturalny

Przygotowanie:
1. Sałatę, rzodkiewki, dymkę i koperek dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
2. Do dużej miski porwać sałatę, rzodkiewki pokroić na plasterki, dymkę, szczypiorek i koperek drobno posiekać.
3. Z jogurtu, soku z cytryny, miodu, soli i pieprzu przygotować sos.
4. Warzywa wymieszać w misce, polać przygotowanym sosem.

Ewa Buczkowska, dietetyk, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka