Zdrowe słodycze, czyli co możemy zapakować maluchom do mikołajkowej paczki?
Mikołajki tuż, tuż. Listy już dawno zostały wysłane, życzenia wypowiedziane na głos, teraz pozostaje tylko czekać na przybycie tego siwego, okrągłego Pana w czerwonym kubraczku. Jeżeli pomagacie Mikołajowi w przygotowaniu paczki dla Waszych pociech (czy to w domu, czy w placówce) i nie macie pewności czym słodkim, a zarazem zdrowym wzbogacić prezent, dziś Wam trochę pomożemy :). Podpowiemy na co zwracać uwagę kupując zdrowe słodycze oraz zaproponujemy domowe przepisy na zdrowe, aromatyczne słodkości.
Podczas zakupów „słodyczowych” najważniejsze jest, by czytać składy tych produktów, które zamierzamy kupić. Nie każda kolorowa etykieta lub napis sugerujący, że baton/czekolada jest przygotowany/polecany szczególnie dla dzieci, jest zgony z rzeczywistością. Wybierajmy zdrowe słodycze – powinny to być produkty naturalne, jeżeli jest taka możliwość – ekologiczne (z potwierdzonym certyfikatem). Warto spojrzeć przychylnym wzrokiem w kierunku orzechów, nasion, pestek (dzieciom na pewno zasmakują oblane prawdziwą czekoladą!) i owoców suszonych (ważne, by nie były dosładzane!), które mogą być od dziś nazywane chipsami owocowymi :). W asortymencie sklepów możemy również znaleźć naturalnie słodkie kuleczki z owoców suszonych i nasion – co jest świetnym wyjściem, gdy nasz maluch nie chce jeść takich produktów oddzielnie. Zwracajmy uwagę na dodatek syropu glukozowego lub glukozowo-fruktozowego oraz tłuszczów utwardzanych – takie produkty na pewno nie powinny znaleźć się w paczce świątecznej. Pamiętajmy, żeby wybierane słodycze nie miały dużego dodatku cukru oraz nie zawierały sztucznych barwników i aromatów. Istoty jest również brak lub znikoma zawartość soli w słodyczach – pamiętajmy, że dopuszczalna ilość soli w całodziennej diecie dzieci to tylko 3g (około ½ łyżeczki). Dbajmy, by kupowane przez nas zdrowe słodycze składały się z mąki pełnoziarnistej, dużo wartościowszej od mąki pszennej. Najlepiej, żeby skład był krótki, naturalny i zrozumiały, gdy jakiegoś składnika nie jesteśmy pewni – warto go sprawdzić.
Oczywiście, najlepszym wyborem jest przygotowanie słodyczy samodzielnie. Wtedy mamy pewność, że dajemy naszym maluchom to, co najlepsze – prawdziwe zdrowe słodycze! Sami dobieramy składniki, decydujemy o jakości i zawartości tłuszczu i cukru, możemy również spersonalizować słodki dodatek, by dokładnie wpisywał się w gusta dziecka. Wcale nie oznacza to całego dnia spędzonego w kuchni i stosu brudnych naczyń! Wykorzystajcie któryś z naszych pysznych przepisów – szybkich i łatwych, zapakujcie w celofan, przewiążcie kokardką i gotowe – na pewno zasmakują i ucieszą Wasze dzieci! Życzymy powodzenia :)!
Zapraszamy do obejrzenia na stronie sklepu e-zdrowyprzedszkolak.pl naszych mikołajkowych kompozycji – świątecznych słodkich paczek :).
Słodkie kuleczki
Składniki:
- 2 szklanki mieszanki orzechów i nasion (np. orzechów
- laskowych, nerkowców, migdałów i ziaren słonecznika)
- 1 szklanka górskich płatków owsianych
- 1 szklanka suszonych daktyli, namoczonych godzinę we wrzątku
- ½ łyżeczki miąższu z laski wanilii (opcjonalnie)
- 1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)
- przyprawy np. kakao, imbir, cynamon
- dodatki do obtoczenia np. mak, sezam, płatki migdałowe
Przygotowanie:
1. W blenderze zmielić bardzo drobno mieszankę orzechów i przesypać ją do większej miski z wanilią i wybranymi przyprawami.
2. Kolejno zmielić płatki owsiane i przesypać je do osobnej miski. Na końcu zmiksować namoczone daktyle (wodę odlać do małej szklanki), aż powstanie z nich gęsta i gładka masa.
4. Do mieszanki orzechowej dodać masę daktylową i porządnie wymieszać. Następnie dodać płatki owsiane, ugniatać całą masę – powinna być plastyczna, nie klejąca.
5. Uformować kulę ciasta i odstawić do lodówki na 15 minut. W międzyczasie przygotować dodatki do obtoczenia kuleczek
6. Pralinki formować w zwilżonych dłoniach (nie kleją się). Na jedną kulkę przypada około jedna łyżka ciasta.
7. Ozdabiać kulki - można zwilżyć je odrobinką wody i odkładać na papier do pieczenia.
Batony musli z sezamem
Składniki:
• Sezam niełuskany - 1 szklanka (130 g)
• Podprażone płatki owsiane - ½ szklanki (50 g)
• Żurawina suszona - 1/3 szklanki (50 g)
• Pestki dyni - 4 łyżki (40 g)
• Pestki słonecznika - 4 łyżki (40 g)
• Siemię lniane - 4 łyżki (40g)
• Melasa z trzciny cukrowej - 7 łyżek (100 g)
• Olej kokosowy bezwonny do wysmarowania formy
Przygotowanie:
1. Nagrzać piekarnik do 150 stopni.
2. Na suchej patelni podprażyć płatki owsiane.
3. Wszystkie składniki połączyć w misce.
4. Ugnieść na natłuszczonej blasze przygotowaną wcześniej masę na grubość 1,5 cm.
5. Piec ok. 30 minut, do momentu zarumienienia.
6. Po wyjęciu z piekarnika pokroić na kawałki, ostudzić
Ciasteczka musli
Składniki:
• 50 g płatków owsianych górskich
• 25 g pestek słonecznika
• 25 g pestek dyni
• 40 g płatków migdałowych
• 1 białko z dużego jaja 0 lub 1
• 40 g cukru pudru lub drobnego cukru trzcinowego
• tarta skórka z pomarańczy
Przygotowanie:
1. Piekarnik rozgrzać do 150 stopni.
2. Na suchej patelni uprażyć osobno płatki owsiane i pestki dyni oraz słonecznika (płatki i pestki mają być chrupkie i lekko zezłocone).
3. Białko wymieszać z cukrem pudrem i tartą skórką pomarańczową, a następnie z uprażonymi płatkami owsianymi, pestkami dyni i słonecznika oraz płatkami migdałowymi (nie prażonymi!).
4. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Na papier nakładać po 1 czubatej łyżce masy owsianej, a następnie pomagając sobie widelcem ugniatać i formować okrągłe, płaskie „placuszki”.