Jak powinno wyglądać pierwsze śniadanie?
W ostatnim artykule doradzaliśmy, jak zmierzyć się z najczęściej pojawiającym się problemem „śniadaniowym” – odmowa zjedzenia posiłku. Dziś trochę podpowiemy Wam, jak powinno wyglądać śniadanie przygotowane dla dziecka i co atrakcyjnego, a zarazem smacznego można podać maluchowi, by z chęcią to spałaszował. Zobaczycie, że sami z chęcią taki posiłek też zjecie :).
Pierwszy posiłek
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – każdy z nas zna to powiedzenie, ale nie każdy w pełni je realizuje! Skoro najważniejszy, to naprawdę powinniśmy przemyśleć, co przygotujemy do jedzenia, by było to dla nas i naszych bliskich wartościowe, nastawiało pozytywnie do nowego dnia i dawało siłę oraz energię. Przydałoby się jeszcze, żeby na długo syciło :). Śniadanie ma więc sporo zadań przed sobą!Poranny posiłek powinien być lekki, by nie obciążał nadmiernie układu pokarmowego i nie powodował uczucia ciężkości. Ważne, by zawierał węglowodany złożone (np. płatki owsiane, kasza jaglana, chleb żytni) i proste (owoce, warzywa), wysokiej jakości białko (np. rośliny strączkowe i ich przetwory, sery, dobrej jakości wędliny, jajka, produkty mleczne) i odpowiednie tłuszcze (masło, oleje roślinne, orzechy). Do śniadania warto podać wodę mineralną z cytryną, naturalną herbatkę owocową lub sok świeżo wyciskany, Należy unikać popijania posiłku klasyczną herbatą. Warto, by śniadanie było zaserwowane w postaci ciepłej (szczególnie w okresie jesienno-wiosennym), żeby rozgrzało organizm i pobudziło go do pracy.
Rozwój estetyczny
Estetyka ma duże znaczenie przy serwowaniu każdego posiłku. Dorośli są bardziej „elastyczni” jeżeli chodzi o wygląd potraw, a dzieci bardziej wymagające. Maluchy (4-7 rok życia) skupiają uwagę na poszczególnych elementach potrawy oraz kolorze posiłku. Dużą uwagę przykuwają do kolorów i nasycenia barw. Dopiero starsze dzieci (powyżej 10 roku życia) potrafią całościowo ocenić potrawę pod względem estetycznym. Dlatego częściej problemy ze zjedzeniem posiłków mają młodsze dzieci.
Mimo, że przygotowanie rano śniadania zajmuje trochę czasu, to naprawdę warto zadbać o ten pierwszy posiłek. Zapraszajcie też dzieci do jego przygotowywania. Pamiętajcie, że w ten sposób kształtujecie u dziecka zdrowy nawyk żywieniowy, który tylko zaprocentuje w przyszłości! A może niedługo to one samodzielnie będą Wam przygotowywały rano pyszne śniadania :)?
Propozycje śniadań, które możecie wykorzystać w domu lub przedszkolu:
1. Marchewkowa owsianka
Składniki (2 - 3 porcje):
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 1 szklanka mleka krowiego lub roślinnego
- 1 łyżka miodu naturalnego
- 1/2 łyżeczki dobrego cynamonu,
- 1/2 łyżeczki suszonego imbiru
- 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3/4 - 1 szklanka purée marchewkowego - upieczona lub ugotowana, a następnie zblendowana /rozgnieciona marchew.
do podania: prażone orzechy laskowe lub miód gryczany
Wykonanie:
1.Wszystkie składniki poza puree marchewkowym włożyć do małego rondelka i gotować przez 5 - 8 minut na małym ogniu, co jakiś czas delikatnie mieszając.
2.Kiedy płatki będą miękkie dodać purée marchewkowe, wymieszać i gotować kolejne 2 - 3 minuty. Gorącą owsiankę podawać razem z uprażonymi orzechami i większą ilością miodu gryczanego.
2. Zapiekana kasza jaglana z owocami
Składniki (3-4 osoby)
- 1 szklanka nieugotowanej kaszy jaglanej
- 1 łyżeczka cynamonu
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/8 łyżeczki goździków w proszku
- 1 szklanka malin (mogą być mrożone)
- 1 szklanka jagód (mogą być mrożone)
-½ szklanki mieszanki orzechów (np. laskowe, włoskie)
- 1 łyżka wiórek kokosowych
- 2 jajka klasy 0 lub 1
- 2 szklanki mleka krowiego lub roślinnego
- ¼ szklanki miodu naturalnego o delikatnym smaku
Wykonanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 175*C.
2. W misce zmieszać kaszę jaglaną z przyprawami. Średniej wielkości naczynie do pieczenia nasmarować masłem, po czym wsypać do niego kaszę. Na wierzchu ułóżyć owoce, orzechy i posypać wiórkami.
3. W drugiej misce zmieszać jajka, mleko i miód, po czym polać mieszanką kaszę. Zamieszać nieco łyżką, by pomiędzy kaszę wpadły owoce. Piec przez około godzinę.
3. Omlet szpinakowy
Składniki (2 porcje):
-4 jajka klasy 0 lub 1
-60 ml mleka krowiego/roślinnego lub jogurtu krowiego/roślinnego
-garść młodych listków szpinaku, lub rozpuszczonych listków mrożonych
i odciśniętych z wody
-1 cebulka dymka (opcjonalnie)
-szczypta soli sodowo-potasowej, pieprz do smaku, ulubione przyprawy
-1 łyżka masła lub oleju rzepakowego
Wykonanie:
1. Do miski rozbić jajka, dodaję mleko lub jogurt, sól i ubijam trzepaczką do ich dokładnego połączenia.
2. Listki szpinaku kroić lub rozrywać, jeśli są duże, cebulkę drobno siekać.
3. Rozpuścić tłuszcz na patelni z nieprzywierającą powierzchnią, wlać jajka. Po 30 sekundach wymieszać szpatułką środek omletu i jeszcze raz rozprowadzmić asę, dodać szpinak i cebulkę.
4. Po 4-5 minutach masa się zacznie ścinać. Składam omlet na pół, zostawiam na gazie na 1 minutę i wykładam na talerz.
Marta Maleczek, dietetyk i edukator żywieniowy, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka