Pij mleko a będziesz wielki?

Mleko krowie uważane jest za jeden z najzdrowszych pokarmów, którego bogactwo składników odżywczych sprawia, że nie sposób wychować bez niego zdrowych dzieci. Tymczasem okazuje się, że nasze dotychczasowe przekonanie, nie do końca a dokładnie mówiąc - nie u wszystkich, znajduje potwierdzenie naukowe.

mleko tolerancja laktozyW Polsce, podobnie jak w wielu regionach ziemi (plemiona wędrowne, jak Beduini, Tuaregowie, Nomadowie, czy Masajowie) mleko stanowi podstawę wyżywienia. Jednak, ku swemu ogromnemu zaskoczeniu, naukowcy odkryli, że część ludzi na świecie genetycznie nie jest przystosowana do trawienia laktozy, co w praktyce oznacza, że nie powinno pić mleka.

Z badan wynika, że w niektórych grupach etnicznych, ich odsetek może sięgać nawet 75% populacji. Największy odsetek osób, których organizm nie produkuje enzymu, umożliwiającego trawienie laktozy (cukier występujący w mleku) żyje w Azji i Chinach. Jednak z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że genetycznie nieprzystosowana do trawienia laktozy jest też większość arabów, mieszkańców Afryki i obu Ameryk. Natomiast dobrą tolerancję laktozy wykazuje zaledwie 30% światowej populacji w tym rasa kaukaska, do której należy większość europejczyków w tym Polacy.

PAP