Dżem dżemowi nie równy! Jaki dżem wybrać?
Na sklepowych półkach roi się od szklanych słoiczków z kolorowymi etykietami i apetycznie wyglądającym, owocowym środkiem. Wszystkie kuszą i zachęcają. Tylko jaki dżem wybrać?
Wydawać by się mogło, że taki dżem to świetny produkt – zdrowy i smaczny, a dla dzieci, które nie lubią owoców to wprost idealna alternatywa. Tutaj właśnie chcielibyśmy ostrzec Rodziców! - nie każdy dżem jest odpowiedni dla Waszej Rodziny. Drogie przedszkola oraz szkoły, Wy również musicie uważać – nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia dokładnie określa jaki dżem możecie kupić. Dziś weźmiemy dżemy ,,pod lupę” i postaramy się rozjaśnić sprawę :).
Zalety dżemów
Jeżeli dżemy są dobrej jakości, mogą być świetnym urozmaiceniem codziennego jadłospisu. Rewelacyjnie sprawdzają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wybór owoców jest mały. Są dobrze akceptowane przez dzieci – łatwe do pogryzienia i delikatne. Gdy nasz maluch nie chce jeść owoców, dżemy mogą być ich alternatywą oraz pomogą w akceptacji ich smaku. Wysokiej jakości dżemy to nie tylko szybka dawka energii, ale również porcja witamin i składników mineralnych, naturalnie występujących w owocach. Dżemy świetnie sprawdzą się w kuchni - nadadzą charakter klasycznym kanapkom, jak i wykwintnym deserom! By jednak wszystkie pozytywne cechy wykorzystać trzeba kupić dobry dżem!
Skład vs Rozporządzenie i zasady zdrowego żywienia
Najnowsze Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które obejmuje placówki oświatowe, nakazuje, by przetwory z owoców nie były dosładzane – ani cukrem, ani substancjami słodzącymi. Nie określa natomiast minimalnej zawartości owoców w takich produktach oraz nie definiuje jakie inne składniki mogą/nie mogą się w nich znajdować. Zatem jaki dżem wybrać i czego nie może on zawierać? Podsumowując - zgodnie z Rozporządzeniem, dżemy stosowane w przedszkolach i szkołach nie mogą mieć w składzie cukru i substancji słodzących (np. ksylitol, mannitol, sacharyna, taumatyna, stewia, suklaroza, aspartam, acesulfam,..).
Na co zwrócić uwagę?
Kierując się zasadami zdrowego żywienia podczas zakupu dżemu ważna jest przede wszystkim duża zawartość owoców na 100g dżemu – najlepiej powyżej 80g. Trzeba również zwrócić uwagę na brak cukrów, syropów i słodzików w składzie. Pamiętajmy, że dodatku pektyn (substancja zagęszczająca) lub soku cytrynowego (regulator kwasowości) nie musimy się obawiać, są to składniki bezpieczne dla zdrowia.
Natomiast trzeba zachować ostrożność gdy w składzie pojawia się popularny dodatek innej substancji zagęszczającej – gumy guar. Mimo, że jest naturalna (uzyskiwana z jednorocznej rośliny o nazwie Cyamopsis tetragonoloba), w większych ilościach może powodować nieprzyjemne objawy gastryczne (np. wzdęcia, biegunki), szczególnie u młodszych dzieci.
Tego zdecydowanie nie polecamy!
Poniżej przedstawiamy „typowy” skład popularnego dżemu. Zobaczcie ile niepotrzebnych i niezdrowych dodatków zawiera:
Składniki: morele, woda, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancja żelująca - pektyna, substancja zagęszczająca - guma guar, regulatory kwasowości - kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy. Sporządzono z 40 g owoców na 100g produktu – czyli pozostałe 60g (więcej niż połowa!) to cukier, syrop słodzący, woda, zagęszczacze i regulatory! W 100g takiego typowego dżemu to około 5-7 kostek cukru!
Jaki dżem wybrać? Na pewno nie taki! W/w produkt nie nadaje się ani do przedszkola, ani do domu! Zawiera bardzo dużo cukru (już na trzeciej pozycji w składzie!) – tylko mała część to cukier naturalny z owoców, bo większość stanowi cukier dodany przy produkcji; a bardzo małą ilość owoców – zaledwie 40 gramów. Pamiętajmy, że duża ilość cukru to ryzyko otyłości i nadwagi, próchnicy oraz problemów zdrowotnych w przyszłości. Szczególnie odstraszać powinien dodatek syropu glukozowo-fruktozowego, powiązanego m.in. z otyłością, cukrzycą typu II, zaburzeniami uczucia głodu oraz stłuszczeniem wątroby. Powinniśmy uświadomić sobie, że serwując naszym najbliższym taki dżem, nie podajemy im przetworu owocowego, ale produkt cukrowy z małym dodatkiem owoców.
Syrop glukozowo-fruktozowy (inne jego nazwy jakie możecie spotkać to: syrop wysokofruktozowy, wysokofruktozowy syrop kukurydziany, HFS) to słodka substancja pozyskiwana masowo z kukurydzy. Nadaje produktom słodki smak – jest częstym zamiennikiem klasycznego cukru. Produkcja syropu charakteryzuje się niskimi kosztami i wysoką wydajnością – nic więc dziwnego, że jest nagminnie dodawany do wielu produktów (dżemy, jogurty, wafle, czekolady, płatki, ketchupy, napoje,…). Syropowi przypisuje się istotną rolę w rozwoju następujących chorób: nadciśnienia, cukrzycy t. II, dny moczanowej, otyłości, zaburzeń lipidowych, kamicy nerkowej oraz prawdopodobnie niektórych nowotworów. Za taki negatywny mechanizm jest prawdopodobnie odpowiedzialna bardzo wysoka zawartość fruktozy w takim syropie. Gdy tylko zauważycie, że w składzie kupowanego produktu widnieje syrop glukozowo-fruktozowy, dla zdrowia własnego i swoich najbliższych, odłóżcie go z powrotem, nie ryzykujcie!
Jaki dżem wybrać?
Dla placówek oraz na użytek domowy polecamy tylko produkty najwyższej jakości, bez dodatku cukrów, syropów i substancji słodzących. Najlepiej żeby w roli zagęszczacza wstępowały delikatne pektyny. Dżemy, które warto kupić to produkty naturalne z dużą zawartością owoców, słodzone wyłącznie naturalnym cukrem występującym w owocach (np. sokiem, jabłkowym lub winogronowym), bądź składające się jedynie z owoców jednego rodzaju i pektyn. Dobrze jeżeli posiadają certyfikat ekologiczny. Naturalną słodycz i wspaniały smak takich dżemów, zawdzięczamy pysznym, dojrzałym i zdrowym owocom. Taki produkt to naprawdę zdrowy i świadomy wybór!
Autor: Marta Maleczek, dietetyk, edukator żywieniowy, Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dżemów na e-zdrowyprzedszkolak.pl, możecie tam znaleźć wysokiej jakości dżemy zgodne z Rozporządzeniem.
Polecamy:
DŻEM MALINOWY BEZ DODATKU CUKRU - 290g - Cena: 15,99 zł
Sporządzono ze 100g owoców na 100g produktu!