Zdrowe jedzenie a świadomość żywieniowa rodziców

Eksperci zajmujący się zdrowym stylem życia, biją na alarm, by już od najmłodszych lat uczyć młode pokolenie zasad prawidłowego żywienia. Wielu rodziców ma tego świadomość. Jednak często obawa przed niepowodzeniem czy trudnościami, spala wszelkie zapały na panewce. Jednak łatwiej jest powiedzieć niż zrobić…

TruskawkaCzęsto rekomendacje czy zalecenia podawane przez specjalistów są traktowane z przymrużeniem oka - „A bo po co, za chwilę znów coś się zmieni …”. Według raportu Uniwersytetu Michigan, wielu rodziców nie stosuje proponowanych zaleceń zdrowego stylu życia. Jedno na pięciu rodziców uważa, że nie ma potrzeby ograniczania w diecie dziecka żywności typu fast food czy innego rodzaju niezdrowego jedzenia.

Prawie wszyscy rodzice, biorący udział w badaniu, potwierdzają, iż stosowanie zdrowej diety w okresie dzieciństwa ma znaczenie. Problem pojawia się, gdy chodzi o własny dom i nawyki żywieniowe w nich stosowane. Tylko 1/3 rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat, widzi sens, wprowadzania zdrowych nawyków wśród swoich pociech.

Spośród ankietowanych rodziców niespełna połowa ocenia, iż ich dzieci jedzą głównie zdrowe posiłki, ale tylko jedna na sześć osób uważa, że dieta jest pełnowartościowa. Z kolei aż ¼ rodziców stwierdza, że jedzone przez ich dzieci produkty są niezdrowe.

Co zatem stanowi przeszkodę w realizacji zaleceń zdrowego stylu życia? Z pewnością cena produktów spożywczych, zamiłowanie dzieci do niezdrowych potraw czy po prostu wygoda.

Większość rodziców chciałaby zapewnić swoim pociechom zdrowe, pełnowartościowe, a zarazem smaczne posiłki. Jednak zetknięcie z rzeczywistością – praca, zajęcia dodatkowe dzieci czy różne preferencje żywieniowe domowników, często sprowadzają ich na ziemię, a przygotowanie zdrowego posiłku staje się frustrującym doświadczeniem zamiast rodzinną i ciekawą przygodą. Zdarza się, niejednokrotnie, iż długi czas poświęcony na przygotowanie wartościowego posiłku, podsumowany jest grymasem na twarzy dziecka lub nie spróbowaniem ani jednego kęsa danej potrawy.

Ankietowani rodzice w większości zgadzają się, że niezbędnym elementem wychowania jest promowanie zdrowego stylu życia. Mimo to, jedna na pięć osób nie uważa, iż zasadne jest ograniczenie w diecie dziecka żywności typu fast food. Ponadto 16% rodziców uważa, że zmniejszenie ilości wypijanych słodkich napojów przez dzieci, nie ma wpływu na ich zdrowie.

Dodatkowo wykazano, iż wraz z dojrzewaniem dzieci spadała u ich rodziców chęć rozwijania zdrowych nawyków w porównaniu do opiekunów młodszych dzieci.

Prawie połowa rodziców ma problem ze zdefiniowaniem, które produkty i potrawy są dla nich zdrowe. Niestety na etykietach produktów często pojawiają się niezrozumiałe, a zarazem mylne sformułowania – 100% naturalne, bez dodatku cukru czy soli, gluten free i inne.

Dlatego tak ważna jest edukacja żywieniowa prowadzona zarówno wśród dzieci, ale także u rodziców czy osób planujących powiększenie rodziny. Czasami wystarczy niewielkie wyjaśnienie, nakreślenie prostych kroków, np. na co należy zwracać uwagę podczas robienia zakupów, jak przygotowywać posiłki, by były one smaczne, zdrowe i pełnowartościowe.

Ponadto proste przepisy kulinarne oraz sugestie, jak zmierzyć się z negatywnym nastawieniem pociech w stosunku do nowych potraw z pewnością ułatwiłoby to zadanie J.

W kolejnym artykule podpowiemy jak bezboleśnie i skutecznie wprowadzać zdrowe nawyki w rodzinie. Bądźcie z nami na bieżąco!

Autor:

Mgr Katarzyna Anna Żukowska, dietetyk AZP