3 smaczne przepisy z mrożonkami, na co dzień

Wyjaśniliśmy Wam ostatnio "kwestię mrożonek" i rozwialiśmy wątpliwości, dotyczące wartości i zasadności uwzględnienia ich w codziennej diecie. Skoro już wiadomo, że mrożone warzywa i owoce są zdrowe, pełne wartości odżywczych i bardzo wygodne, warto podsunąć Wam garść inspiracji kulinarnych, jak „smacznie” wykorzystać mrożonki. Zaproponujemy Wam przepisy proste i szybkie, które posmakują dużym i małym łasuchom!

potrawka chińskaNiektórzy upierają się, że mrożonki nie mają smaku lub są po prostu niesmaczne. Jednak wszystko się kwestią dobrania dodatkowych składników, doprawienia i przygotowania samego produktu. Odpowiednie dosmaczenie przyprawami i ziołami ładnie podciąga smak, a wybór pasujących ingredientów wydobywa aromat, podkręcając całą potrawę. Ważne jest, by mrożonych warzywach i owoców nie rozgotować, jeżeli poddajemy je obróbce termicznej! W ten właśnie sposób bardzo łatwo utracimy cały smak i aromat .

Po kilku wskazówkach - do dzieła :).

Śniadaniowy różowy koktajl – idealnie nadaje się na pierwszy posiłek dużych i małych smakoszy, gdy pogoda za oknem jeszcze jest szara – koktajl doda energii i chęci do pracy! Świetna dawka witaminy C i dobrych kwasów tłuszczowych

Składniki (1 porcja):
1/2 banana
3/4 szklanki mrożonych malin
1 szklanki mleka kokosowego (może być również krowie lub inne roślinne)
1 łyżeczka siemienia lnianego
2 łyżki migdałów lub nerkowców

Przygotowanie:
1. Wszystkie składniki zmiksować na wysokich obrotach, aż koktajl będzie gładki. Orzechy wcześniej można namoczyć na noc w wodzie, by lepiej się miksowały

Ryżowe danie warzywne – naturalnie bezglutenowe danie, które zapewni uczucie sytości na długi czas. Idealnie nadaje się jako lunch do szkoły lub pracy. Zawartość orientalnych przypraw (imbir, curry, kurkuma) działa przeciwzapalnie.

Składniki (1 porcja)
50 g suchego ryżu paraboiled lub brązowego
150-200 g mrożonki chińskiej
½ łyżeczki curry
½ mielonego imbiru lub świeżego
1 łyżeczka kurkumy
½ łyżeczki słodkie papryki
½ łyżeczki ostrej papryki
1 łyżka sezamu
2 łyżki sosu sojowego dobrej jakości (lub według uznania)
2 łyżeczka oleju rzepakowego
sól do smaku, woda/bulion domowy

Przygotowanie:
1. W wysokiej patelni rozgrzać 1 łyżeczkę oleju rzepakowego i wrzucić ryż wraz z przyprawami (bez soli) Smażyć do zeszklenia.
2. Wlać wodę/bulion ok. 1cm powyżej poziomu ryżu. Dusić na patelni pod przykrywką, często mieszając. Gdy ryż wsiąknie wodę/bulion, dolać kolejną porcję. Dolewać wodę/bulion do momentu aż ryż będzie al’dente. Odrobinę posolić.
3. Rozgrzać pozostały olej w woku, wrzucić warzywa i chwilę smażyć. Gotowe warzywa powinny być chrupkie. Rozgrzać małą patelnię i uprażyć sezam.
4. Zmieszać w woku ryż, sezam i warzywa. Dodać sos sojowy i delikatnie wymieszać.

Warzywa po włosku – aromat dania przywodzi na myśl wakacje i letnie dni. Warzywa dostarczają sporo przeciwutleniaczy, a oliwa zdrowe tłuszcze roślinne. Idealnie nadaje się jako danie na wynos do szkoły lub pracy.

Składniki (3 porcje)
mrożona zielona fasolka (450g)
puszka dobrej jakości pomidorów krojonych bez skóry bądź 4 świeże pomidory
1 duża cebula biała lub czerwona
1 ząbek czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
gęsty jogurt naturalny/grecki/sojowy
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka bazylii
sól, pieprz – do smaku

Przygotowanie:
1. Fasolkę ugotować al’dente w wodzie lub na parze.
2. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać cebulkę, zeszklić na złocisto. Dodać posiekany czosnek i chwilę podsmażyć. Następnie dodać fasolkę, pomidory, pomieszać. Gotować kilka minut aż do odparowania namiaru płynu. Przyprawić ziołami.
3. Zdjąć z ognia, a następnie dodać dwie-cztery łyżki jogurtu greckiego, przyprawić solą i pieprzem, wymieszać. Podawać z dobrej jakości chlebem lub innym, ulubionym dodatkiem.

A Wy macie jakieś sprawdzone przepisy z mrożonkami :) ?

Marta Maleczek, dietetyk i edukator żywieniowy, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka