Jak wykorzystać pokrzywę w kuchni?
W kuchni najczęściej nie wykorzystujemy w pełni potencjału pokrzywy. Zwykle przygotowujemy z niej jedynie napary ziołowe lub herbatki. Tak naprawdę, pokrzywa może stać się prawdziwym przysmakiem i główną bohaterką wielu ciekawych i zdrowych potraw, jeżeli tylko „otworzymy się” na nowe smaki i połączenia różnych produktów żywnościowych. Mamy nadzieję, że dziś zachęcimy Was do kilku przepisów, w których bazą jest właśnie pokrzywa.
1. Zupa pokrzywowa – pełna cennych witamin i składników mineralnych. Wzmocni organizm i doda energii. Idealnie nadaje się na wiosenny obiad lub ciepłą, lekką kolację. Kolor zielony dorosłym kojarzy się z życiem i energią, ale dla maluchów może stanowić problem. Pamiętajcie, że wspólne przygotowanie tej zupy z dzieckiem i zmiana nazwy na „Shrekową”, mogą naprawdę zdziałać cuda!
Składniki:
- 3 litry pędów i młodych listków pokrzywy
- 1 puszka mleka kokosowego
- 3 litry bulionu warzywnego lub warzywno-mięsnego
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- olej rzepakowy
- sól, czarny pieprz
- grzanki do podania
Wykonanie:
1. Na sicie opłukać pędy pokrzywy. Cebule obrać, szybko poszatkować i podsmażyć z pokrojonymi ząbkami czosnku na 3-4 łyżkach oleju, posolić na końcu.
2. Cebulę przełożyć do garnka i dodać bulion. Zagotować. Na gotujący się płyn wrzucić pędy pokrzywy. Gotować około 15-20 minut.
3. Zupę rozdrabniać blenderem ręcznym. Doprawić solą, pieprzem. Dodać mleko kokosowe.
4. Wymieszać i 5-10 minut pogotować na mały ogniu. Podawać z grzankami.
Pesto z pokrzywy - trochę inne od klasycznego, ale smakuje równie rewelacyjnie! Takie pesto podane z makaronem, jest świetnym pomysłem na zdrowy obiad. Sprawdzi się również jako dodatek do warzyw lub po prostu: jako zielona pasta na kanapkę. Pesto to także spora dawka zdrowych kwasów tłuszczowych!
Składniki:
- garść liści młodej pokrzywy
- garść migdałów bez skórki
- 1/2 szklanki oliwy
- 2 łyżki utartego sera parmigiano lub łyżka płatków drożdżowych (nieaktywnych)
- 1 ząbek czosnku
- szczypta pieprzu świeżo zmielonego
- łyżeczka sosu sojowego
- 1/2 pęczka natki pietruszki
Wykonanie:
1. Pokrzywę umyć i zostawić do obcieknięcia. Czosnek rozgnieść i obrać ze skóry. Migdały podprażyć na patelni, aż nabiorą złotego koloru.
2. Do wysokiego naczynia włozyć wszystkie składniki i zmiksować blenderem, Gotowe pesto najlepiej pozostawić na noc, aż smaki się przegryzą.
Koktajl pokrzywowy – orzeźwiający koktajl na wiosenny deser lub wymagający dawki energii poranek. Duża porcja witamin, składników i przeciwutleniaczy w jednej szklance! Koktajl jest bardzo łatwy do przygotowania, a jego składniki można dowolnie zmieniać, w zależności od wyobraźni – wypróbujcie wersję z mlekiem kokosowym i bananem lub mlekiem migdałowym i brzoskwiniami!
Składniki:
- 1 szklanka posiekanej młodej pokrzywy,
- 2 pokrojone słodkie jabłka
- 1 dojrzałe, obrane awokado
- sok z 1 cytryny,
- woda/mleko
- miód do smaku
Wykonanie:
1. Wszystkie składniki zmiksować na gładki koktajl za pomocą blendera kielichowego. Gęstość regulować, dodając odpowiednią ilość wody.
Marta Maleczek, dietetyk i edukator żywieniowy, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka