Kiedy wykonać testy alergiczne u dziecka?
Gdy u swojego dziecka obserwujesz niepokojące objawy - nawracający, katar, kaszel lub na jego skórze często pojawia się zaczerwienienie, pokrzywka czy opuchlizna - może to znaczyć, że jest na coś uczulone. Jednak by postawić właściwą diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie, powinno się wykonać testy alergiczne.
Czy dziecko jest uczulone?
U noworodków problemem są najczęściej zmiany skórne, zaczerwienienia, pokrzywka, czy dużo bardziej niebezpieczna opuchlizna. Jeśli maluch karmiony jest piersią, lekarz na podstawie rozmowy z rodzicami, jest w stanie ustalić, czy w grę wchodzi uczulenie i jeśli tak, jak zmienić dietę mamy, by nie szkodziła dziecku. W przypadku niemowlaka, który ma ponad 6 miesięcy i jest na urozmaiconej diecie sprawa jest bardziej skomplikowana. Najczęściej pediatra zaleca rodzicom, by obserwowali, w jakich okolicznościach pojawiają się niepokojące objawy i czy można stwierdzić bezpośredni związek pomiędzy zjedzeniem jakiegoś pokarmu a wystąpieniem wysypki czy kontaktem z proszkiem itp. Ostateczne zdiagnozowanie alergii u tak małego dziecka jest stosunkowo trudne. Zachodzi też wątpliwość czy wykonać testy skórne czy z krwi, ponieważ skóra dziecka jest nadreaktywna. Większość lekarzy decyduje się raczej na wykonanie badania z krwi, określającego poziom przeciwciał całkowitych IgE. Badanie to pozwala wprawdzie stwierdzić czy mamy w domu małego alergika, ale w przeciwieństwie do testów alergicznych nie dowiemy się z niego, na co konkretnie uczulona jest nasza pociecha.
Kiedy, jakie i w jaki sposób wykonać testy alergiczne?
Zdaniem specjalistów, na pełne testy alergiczne, można się zdecydować dopiero u 3 latka. Wyniki przeprowadzone u młodszych dzieci mogą być niemiarodajne. Co istotne, powinno się je powtórzyć po 3-4 latach, ponieważ rodzaj i nasilenie uczulenia w tym wieku może ulegać zmianom.
Alergolog, może zalecić wykonanie skórnych testów alergicznych różnego typu. Ale u dzieci wykonuje się najczęściej skórne testy alergiczne, typu punktowego.
• punktowe to najprostsza i zarazem najbardziej miarodajna metoda na znalezienie przyczyny alergii u dziecka, które skończyło 3 lata. Test tego rodzaju, najskuteczniej określa alergeny wziewne, nieco słabiej pokarmowe i kontaktowe. Na skórze, umieszcza się krople zawierające substancje, które mogą uczulać dziecko a następnie nakłuwa się ją. Poziom reakcji skóry na poszczególne alergeny (wielkość i intensywność powstającego rumienia), pozwala lekarzowi dobrać odpowiednią dawkę leku i ustalić rodzaj terapii. Najlepiej by punkty nakłuć były oddalone od siebie, co najmniej o 3-4cm, co u małych dzieci może być niewykonalne.
• śródskórne
• płatkowe wykonywane są przez dermatologów w przypadku podejrzenia o wystąpienie alergii kontaktowej, itp. Te testy alergiczne odczytuje się 48 -72 godz. od wykonania.