Orzeszki ziemne w diecie niemowląt?! - Najnowsze doniesienia!

niemowlę-Resizer-800

Alergia na orzechy arachidowe to poważny i często spotykany problem wśród dzieci jak i dorosłych. Często rozwija się ona w dzieciństwie i utrzymuje w wieku dorosłym. Osoby uczulone na orzechy, a w przypadku dzieci ich opiekunowie, muszą być bardzo czujni, ponieważ wiele produktów zawiera ich śladowe ilości, a reakcje alergiczne mogą nawet zagrażać życiu. Najnowsze amerykańskie doniesienia naukowe sugerują, że wprowadzenie pokarmów zawierających arachidy do diety w okresie niemowlęcym może przeciwdziałać rozwojowi tej alergii.

Eksperci z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), wydali kliniczne wytyczne wprowadzania pokarmów zawierających orzechy arachidowe do diety niemowląt, co ma na celu prewencję alergii pokarmowej na orzeszki ziemne. Wytyczne te mają trzy schematy wprowadzania "orzechowego-posiłku". Każdy z nich zależny jest od poziomu ryzyka rozwoju alergii na orzechy i skierowany jest m.in. do pediatrów i lekarzy rodzinnych:

1. Niemowlęta w grupie wysokiego ryzyka alergii na orzechy ziemne (z alergią na jaja lub/i z egzemą - wprowadzenie orzechów w 4-6 miesiącu życia pod nadzorem lekarza który ma zdecydować na podstawie badania krwi pod kontem alergii lub zleconych innych badań czy i w jakiej formie podane arachidy będą bezpieczne i pomogą w prewencji alergii.

2. Niemowlęta z łagodną lub zmienną postacią egzemy - wprowadzenie posiłku zawierającego orzechy arachidowe około 6 miesiąca życia ma przeciwdziałać alergii na orzeszki.

3. Niemowlęta zdrowe (bez alergii i egzemy) - pokarmy zawierające orzeszki ziemne można swobodnie wprowadzać do diety.

We wszystkich przypadkach, ekspozycję na arachidy można zacząć dopiero po wcześniejszym wprowadzeniu pokarmów stałych do jadłospisu maluszka.

Wytyczne te zostały opracowane przez specjalistów na podstawie badań dotyczących zapobiegania alergii pokarmowej i własnych ekspertyz, m.in. randomizowanego badania klinicznego z udziałem 600 niemowląt, które wykazało że wprowadzenie arachidów do diety alergicznych niemowląt (alergia na jaja i/lub egzema) i regularna ich konsumpcja do 5 roku życia spowodowały aż 81% spadek ryzyka alergii na orzechy arachidowe u 5 latków.

"Oczekujemy, że powszechne wdrożenie tych wytycznych będzie w stanie zapobiec rozwojowi alergii na orzechy u wielu dzieci i ostatecznie zmniejszy częstość występowania alergii na ten produkt w Stanach Zjednoczonych" - tak wypowiada się dyrektor NIAID Anthony S. Fauci, MD.

Z pewnością większość z Was się ze mną zgodzi, że te wytyczne są mocno kontrowersyjne, szczególnie ze względu na bardzo wczesny czas wprowadzania alergenu do diety dziecka. Nie ulega jednak wątpliwości, że postęp nauki i wiedzy na temat żywienia zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych jest bardzo szybki, a osoby tworzące takie wytyczne to światowej klasy naukowcy popierający swoje słowa badaniami naukowymi.

W naszym kraju zdania na temat wprowadzania orzechów do diety dzieci i niemowląt są podzielone. Niektórzy mówią o jak najpóźniejszym ich wprowadzaniu lub też całkowitej eliminacji z żywienia dzieci. Inni zgadzają się z przesłankami zza oceanu o prewencyjnym wpływie ekspozycji na arachidy we wczesnym etapie rozwoju dziecka na alergię w wieku późniejszym. Niezależnie od opinii powinniśmy śledzić pojawiające się badania i opinie ekspertów, być otwarci na nowe doniesienia, aby móc podjąć jak najlepszy i świadomy wybór co do żywienia naszych pociech.

100% zgodność mamy natomiast w kwestii zbawiennego wpływu karmienia wyłącznie piersią w pierwszych 4-6 miesiącach życia dziecka, co chroni mały organizm oraz zapewnia mu prawidłowy rozwój.

Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie orzechów arachidowych do diety dziecka zróbmy to dopiero po wprowadzeniu innych stałych pokarmów. Musimy wprowadzić je także zgodnie z zasadami rozszerzania diety niemowląt, a więc najpierw potrawy jednoskładnikowe, stopniowo dodając nowe w odstępach kilku dni, aby móc zauważyć ewentualną reakcję alergiczną organizmu na nowe produkty. Z kolei niemowlęta obciążone atopią muszą być traktowane z jeszcze większą ostrożnością. Szalenie istotnie jest również, aby zaczerpnąć porady lekarza prowadzącego czy dietetyka, którzy będą bardzo pomocni na tym etapie żywienia dziecka.

Źródło:

Guidelines for the Diagnosis and Management of Food Allergy in the United States: Report of the NIAID-Sponsored Expert Panel. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2017

Autor: Marta Wojda - dietetyk AZP