Alergie pokarmowe u dzieci
Reakcje uczuleniowe różnego typu to prawdziwa plaga naszych czasów. Stosunkowo przykrym i kłopotliwym typem uczulenia są alergie pokarmowe u dzieci. Na szczęście większość maluchów pozbędzie się nadwrażliwości na pokarmy przed końcem trzeciego - piątego roku życia. Reszta, czyli około 4-8% z nich będzie musiało nauczyć się z nim żyć.
Jeżeli dziecko reaguje wysypką, kaszlem, katarem, wymiotami, biegunką czy bólami brzuszka na określony pokarm, to znaczy, że jego organizm po prostu go nie toleruje. Jeśli normalnie odżywiany maluch, nie przybiera, a w wręcz traci na wadze, jest apatyczny lub niespokojny a jego kupki są zbyt obfite i nieprzyjemnie pachną – możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z alergią pokarmową u dziecka.
Alergie pokarmowe u dzieci występują coraz częściej
Jeszcze kilka dekad temu, lekarze zalecali uzupełnianie diety kilkumiesięcznych dzieci kaszką manną. Dziś, pierwszy kontakt z produktami zawierającymi gluten odwleka się do 10 -12 miesiąca życia. Coraz częściej, mamy do czynienia z uczuleniem na mleko krowie. Lekarze zalecają więc zastępowanie go specjalnymi mieszankami, których skład jest zbliżony do mleka matki. Wszystko w trosce o niedojrzały układ pokarmowy i odpornościowy malucha. Jeśli ma się okazać, że dziecko jest uczulone na pokarmy, lepiej jeśli zetknie się z nimi jak najpóźniej. Taki kontakt z alergenem wpływa bowiem destrukcyjnie na organizm noworodka, a im dziecko starsze tym lepiej sobie z sytuacją radzi.
Czym jest uczulenie na pokarm?
Alergią tego typu nazywamy zespół powtarzających się nieprawidłowych reakcji organizmu na substancje zawarte w pokarmie, które przez ludzi zdrowych są dobrze przyjmowane. Produktami, które najczęściej wywołują alergię pokarmową u dzieci są - mleko krowie i jego przetwory oraz zboża zawierające gluten czyli pszenica, żyto i jęczmień. Dorośli znacznie częściej bywają uczuleni na owoce morza, jaja, orzechy, miód, owoce cytrusowe, banany, truskawki, poziomki i maliny, ale też na marchewkę, czekoladę czy mięso.
Kiedy powinniśmy podejrzewać alergię pokarmową u dziecka?
Objawy uczulenia, widoczne są na skórze dziecka, podczas gdy alergeny wdychane z powietrzem najczęściej objawiają się w postaci kataru i nawracających infekcji dróg oddechowych. Reakcje organizmu na uczulający pokarm są dość indywidualne i mogą być u każdego malucha zupełnie inne. Czynnikiem potwierdzającym fakt, że mamy do czynienia z reakcją uczuleniową na pokarm jest złagodzenie lub wręcz ustąpienie objawów, po wykluczeniu z diety określonego produktu np. mleka czy zbóż oraz ich nawrót, po ponownym wprowadzeniu uczulającego pokarmu. Liczba uczulających pokarmów, zwykle zwiększa się z wiekiem dziecka.
Jak mogą wyglądać objawy alergii pokarmowej u dziecka?
Reakcją organizmu na alergeny pokarmowe, może być swędząca wysypka, występująca w zgięciach łokci, między palcami czy w pachwinach. Bardzo często czerwone plamy lub chrostki umiejscowione są na twarzy a innym razem objawem może być sucha łuszcząca się skóra. Maluchy, po podaniu pokarmu, na który są uczulone, bywają niespokojne, rozdrażnione, źle śpią lub cierpią na bóle brzucha i biegunki. W konsekwencji słabo przybierają na wadze i wolniej rozwijają się fizycznie. Jeśli podejrzewamy, że mamy w domu małego uczuleniowca, powinniśmy jak najprędzej udać się do alergologa i wykonać odpowiednie testy.