Wszawica u dzieci – jak ją rozpoznać i jak zwalczyć?
Twoje dziecko przyniosło z przedszkola wszy? To nie powód do wstydu. Dość powszechne przekonanie, że wszawica u dzieci jest wynikiem zaniedbań i brudu, jest niestety błędne. Nawet największa dbałość o higienę nie jest w stanie uchronić malucha przed zarażeniem się tymi pasożytami od rówieśników.
Wszawica u dzieci, wbrew pozorom nie jest tak rzadka. Jej występowaniu sprzyja, przebywanie w zbiorowych placówkach opieki, takich jak żłobki, przedszkola czy szkoły. Trzeba tu przyznać, że dzieci same pomagają tym nieprzyjemnym pasożytom wędrować z główki na główkę, bo nie mają oporów, by pożyczać sobie nawzajem grzebienie, czapki czy wymieniać się gumkami do włosów. Kres tym wędrówkom, mogą położyć dopiero rodzice, którzy wytępią wszawicę u dzieci w całym przedszkolu, a trzeba tu przyznać wprost, że sprawa nie jest tak łatwa, jak by się mogło wydawać.
A wszystko przez to, że wszy mimo, że żyją krótko(7-10dni) szybko się mnożą (znoszą po 10 jajeczek dziennie) i są mistrzami przetrwania, bo mogą przeżyć bez pożywienia( na odzieży, pościeli czy meblach) nawet 48 godzin.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
Naszą uwagę powinno zwrócić przede wszystkim nagłe i zawzięte drapanie się dziecka oraz drobne zaczerwienienia, przypominające ugryzienia komara. Jeśli maluch chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły, powinniśmy kontrolować jego głowę minimum co dwa tygodnie. Najprostszą metodą jest przeczesanie suchych włosów malucha gęstym grzebieniem. Jeśli na jego powierzchni nie widać pasożytów, warto dokładnie przyjrzeć się skórze głowy, zwłaszcza za uszami oraz na karku. Wszawicę u dzieci dość łatwo stwierdzić, bo owady te, mimo że szare są stosunkowo dobrze widoczne we włosach.
Jak skutecznie usunąć wszy u dzieci?
1. Jak najszybciej rozpocznij walkę z pasożytami, bo one nie próżnują, rozmnażają się i rozprzestrzeniają się w całym domu i na mieszkańcach. Kup w aptece, jeden z dostępnych bez recepty preparatów na wszy. Najczęściej występują one w postaci sprayu, żelu lub szamponu. Mogą zawierać substancje czynne pochodzenia roślinnego lub chemicznego. Najlepiej zastosuj dwa różne! Na przykład preparat i szampon. Jeśli twoje dziecko jest alergikiem poradź się farmaceuty, jaki wybrać. Nałóż preparat na suche włosy, (mokre powodują obniżenie stężenia!) I pozostaw go tak długo, jak jest w instrukcji na opakowaniu.
2. Po upływie koniecznego czasu, umyj włosy specjalistycznym szamponem, a później jeszcze raz normalnym.
3. Przed wysuszeniem dokładnie wyczesz włosy dziecka gęstym grzebieniem, by usunąć wszystkie wszy i gnidy. W tym celu podziel włosy na 4 części (przedziałek poprowadź od czoła do karku, i od jednego do drugiego ucha) Każdą część włosów zwiń i zepnij klamerką. Włosy z każdej części głowy, podziel na niewielkie pasma i wyczesuj je, od nasady po końce, z dużą starannością.
4. Po każdym przeczesaniu usuwaj z grzebienia wszy i gnidy przy pomocy wilgotnej chusteczki higienicznej.
5. Pamiętaj, by ostatecznie zwalczyć wszawicę u dzieci, powinno się stosować taką terapię, codziennie wieczorem przez 10 dni! 6. Bardzo szybko dojdzie do wtórnego zarażenia, jeśli rodzice z całego przedszkola, nie będą ze sobą współpracować. Dlatego jeżeli znajdziesz u swojego dziecka wszy, do momentu ich wytępienia nie zaprowadzaj dziecka do przedszkola. I koniecznie poinformuj personel o tym – to żaden wstyd, a być może wzbudzi czujność innych rodziców.