Jesienne warzywa - co z nich przyrządzać?

Cukinie, kabaczki, pomidory i inne wczesno-jesienne skarby z ogródka. Co można z nich przyrządzić? Jakie wartości odżywcze posiadają i jak podawać je dzieciom by ze smakiem je zjadały?

Wrzesień to miesiąc w którym w pełni dojrzewają na krzakach pomidory, kabaczki, patisony, cukinie czy papryki. Są to tzw. warzywa ciepłolubne i muszą być zerwane do końca września, bo przy nawet lekkich przymrozkach jakie mogą zdarzyć się w październiku straciłyby znacznie na strukturze, wyglądzie i wartości odżywczej. Fakt, że w pełni dojrzewają na krzakach, a nie w przechowalniach, czy magazynach sprawia, że właśnie te wrześniowe pomidory czy cukinie smakują najlepiej. Mają też najwięcej cennych wartości odżywczych.

jesien warzywa

Pomidory

Pomidory to bogactwo witaminy C. Jeden średni pomidor pokrywa w 60% zapotrzebowanie osoby dorosłej na tę witaminę. Dostarcza również sporo witamin z grupy B, witaminę K oraz E i beta-karoten, czyli silne antyoksydanty. Dzięki obecności dużej ilości potasu, pomidory pomagają znacznie obniżać ciśnienie krwi. Oprócz potasu znajdziemy w pomidorach inne składniki mineralne takie jak: wapń, magnez czy żelazo. W pomidorach znajdziemy również bardzo silny antyoksydant – likopen. Badania naukowe dowodzą, że likopen zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy czy przeciwdziała nowotworowi prostaty. Ponadto dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy.

Wprawdzie wrzesień jest najlepszym momentem na świeże pomidory i ich dobrodziejstwa płynące z ich cennych wartości odżywczych, ale także zimą czy wiosną możemy cieszyć się ich wspaniałym smakiem czy cennymi składnikami. Okazuje się, że likopen najlepiej wchłania się z przetworów pomidorowych niż ze świeżego warzywa. Godne polecenia są zatem soki pomidorowe, przeciery, koncentraty czy dobrej jakości ketchup uwielbiany przez dzieci.

Dyniowate

Wrześniowe warzywa dyniowate to bardzo ciekawa kolorystycznie i  żywieniowo grupa warzyw. Najbardziej popularne w naszym klimacie i często uprawiane w ogródkach to: cukinie, kabaczki dynie i patisony. Warzywa te Są bogate w witaminy: A,C i z grupy B, oraz zawierają sole mineralne: wapń, potas, żelazo, magnez. Do tego są lekkostrawne, niskokaloryczne i mają działanie odkwaszające organizm. Posiadają jeszcze jedną ważną zaletę - charakteryzują się niską zdolnością wiązania azotanów z gleby, czyli w warzywach tych nie odkładają się metale ciężkie. Dlatego są nieocenione w żywieniu dzieci.

Do tego ich niezwykłe kształty i struktura powodują, że można je zastosować do wielu ciekawych dań. Wspaniałe zupy krem z dyni, leczo z kabaczka czy cukinia nadziewana mięsem mielonym to tylko niektóre z możliwości zastosowania tej ciekawej grupy warzyw w menu dla dzieci. Warzywa te świetnie nadają się również na przetwory.

Papryka

Możemy ją spotkać w kilku kolorach uzależnionych od stopnia dojrzałości owocu. Możemy wyróżnić również odmiany słodkie oraz te o ostrym lub bardzo ostrym smaku. W żywieniu dzieci najbardziej polecane są odmiany łagodne. Papryka jest szczególnie bogata w witaminę C. Jej żółta i czerwona odmiana zawiera czterokrotnie więcej tej witaminy niż cytryna. Dostarcza też dużo beta-karotenu oraz soli mineralnych – potasu i wapnia. Dzięki nim pomaga stabilizować ciśnienie krwi i chroni przed chorobami układu krążenia. Zawarte w papryce substancje fitoaktywne wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz poprawiają działanie układu immunologicznego, dlatego jej spożywanie jest szczególnie zalecane w okresie jesienno-wiosennym.

Ogromną zaletą papryki jest fakt, że dzieci ją uwielbiają. Jej słodki smak i przyjemna chrupkość nadaje kanapkom zupełnie innego wyrazu. W potrawach na ciepło dobrze komponują się jako dodatek do leczo, świetnie też smakują w postaci faszerowanej kaszą lub mięsem.

Zjadajmy więc warzywa wrześniowe – na zdrowie! Wykorzystajmy czas kiedy są najlepsze i najtańsze. Cieszmy się ich ogromnym wyborem, smakiem i aromatem.