7 mitów o wodzie, które trzeba znać

Każdy z nas wie, że woda jest bardzo istotna dla człowieka, a jej regularna konsumpcja to ważny element zdrowego stylu życia. Zagadnienia związane z nawadnianiem organizmu i spożywaniem wody obrosły w wiele mitów i teorii, które często nie są poparte żadnymi naukowymi dowodami. Warto zwiększyć własną świadomość żywieniową i dowiedzieć się, które z popularnych i nadal powtarzanych informacji są po prostu nieprawdziwe.

woda mineralnaMit 1. Wody w butelkach plastikowych (PET) są niezdrowe

Bardzo popularna jest opinia, że wody przechowywane w butelkach plastikowych są niezdrowe ze względu na związki chemiczne, które do nich "przechodzą". Wyniki dotychczasowych badań prowadzonych w tym temacie, nie potwierdziły takiej tezy, wykazując że materiał PET jest bezpieczny dla zdrowia człowieka. Warto jednak być na bieżąco i obserwować badania w tym temacie.

Mit 2. Wody gazowane są niezdrowe

Powszechnie mówi się, że wody gazowane są niezdrowe, jak również nie powinny być podawane dzieciom. Winę przypisuje się oczywiście dwutlenkowi węgla, który jest w nich zawarty. Tak naprawdę, wody gazowane są równie zdrowe jak wody niegazowane, a w niektórych przypadkach mogą się okazać nawet lepszym wyborem! Wody gazowane są bardziej stabilne mikrobiologiczne, dłużej zachowują czystość i świeżość. Dodatkowo, dwutlenek węgla lepiej orzeźwia i ochładza organizm w gorące, letnie dni. Wód gazowanych powinny natomiast unikać osoby z refluksem żołądkowym bądź chorobą wrzodową, a także ze skłonnościami do zgagi. Dla dzieci zdrowych woda gazowana jest zupełnie bezpieczna.

Mit 3. Wody nie da się „przedawkować”

Wszystko da się przedawkować, nawet zwykłą wodę. Popularne przekonanie: „im więcej wody, tym lepiej”, nie ma żadnego poparcia w badaniach naukowych, a może wręcz okazać się szkodliwe. Przewodnienie u osób zdrowych, jest trudne do osiągnięcia i rzadko obserwowane, ale realne. Występuje na skutek wypicia takich ilości płynów, które przekraczają maksymalne wydalanie przez nerki. Objawy takiego stanu zawiązane są z niesprawnościami pracy mięśni na skutek zaburzeń elektrolitowych. Warto regularnie sięgać po wodę, ale nie „wlewać w siebie” ogromnych jej ilości.

Mit 4. Woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej

Woda mineralna i źródlana zawierają praktycznie te same składniki mineralne, jednak mogą różnić się ich zawartością. Oba typy wody mają natomiast takie same - korzystne odziaływanie, dobrze uzupełniając poziom płynów w organizmie. Stwierdzenie, że woda mineralna jest zdrowsza od źródlanej jest tak naprawdę bezpodstawne. Wybór rodzaju wody powinien zależeć od stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb. Istnieją bowiem stany fizjologiczne, które wręcz wymagają dostarczenia mniejszych ilości minerałów. Pamiętajmy, że o zdrowotności wody nie decyduje tylko suma zawartości pierwiastków, ale również jej czystość i bezpieczeństwo. Ważną informacją powinny być dla nas etykiety na wodach pitnych.

Mit 5. Do wody należy dodać trochę cukru, by lepiej nawadniała organizm

Zdarzają się opinie, że dodatek cukru do wody zaowocuje lepszym nawodnieniem i przyswojeniem składników mineralnych. Faktycznie, jest w tym trochę prawdy, jednak takiego zalecenia nie można kierować do całej populacji. W niektórych przypadkach - ciężki i długotrwały wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia, woda z małym dodatkiem cukru i soli (lub gotowy napój elektolitowy bądź węglowodanowo-elektrolitowy) rzeczywiście lepiej nawodni organizm. Przy codziennym - umiarkowanym trybie życia, nie ma potrzeby dodawania do wody cukru – zamiast pozytywnego wpływu, możemy tylko doprowadzić do negatywnych skutków (przyzwyczajenie do smaku słodkiego, nadwaga, otyłość).

Mit 6. Nie można pić wody podczas posiłku

Często mówi się, że popijanie wodą (lub innymi napojami) posiłku, powoduje rozcieńczenie soków trawiennych i tym samym pogarsza proces trawienia oraz powoduje nieprzyjemne efekty gastryczne (wzdęcia, gazy). Nie istnieją jednak żadne badania naukowe, które potwierdzają daną teorię. Warto wspomnieć też o „praktycznym” podejściu do takiego założenia–np. niektóre warzywa i owoce zawierają sporo wody w swoim składzie, a jednak nie powodują rozcieńczenia enzymów trawiennych…Tak naprawdę ważna jest ilość spożywanej wody oraz aktualny stan zdrowia. Zdrowe dzieci i dorośli spokojnie mogą popijać posiłki wodą w rozsądnej ilości. Osoby, które borykają się z problemami gastrycznymi, mogą rozważyć unikanie popijania podczas posiłków, zwłaszcza gdy sugerują to ich subiektywne odczucia.

Mit 7. Picie wody pomaga na migreny

Brak jest danych, które potwierdzają, że picie wody łagodzi skutki migreny. Zależność pomiędzy wodą i silnymi bólami istnieje, jednak jest nieco inna. Prowadzone badania potwierdziły, że jednym z objawów odwodnienia może być ból głowy. Warto więc regularnie pić wodę, by nie dopuścić do rozwoju bólu głowy.

Pamiętajmy, by pić wodę regularnie podczas dnia i taki sam nawyk „wpajać” dzieciom. Oby obalone mity pomogły Wam w codziennych, zdrowych wyborach :).

Marta Maleczek, dietetyk i edukator żywieniowy, zespół Akademii Zdrowego Przedszkolaka