Program szkoleniowy dla personelu kuchennego – pierwsze podsumowanie
Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 26.08.2015 r., które wprowadza nowe zasady żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach rozpoczęliśmy cykl szkoleń skierowanych do placówek żywienia zbiorowego. Staramy się pomagać Wam we wprowadzaniu niezbędnych zmian. Czas zatem na pierwsze podsumowanie.
W ciągu ostatniego miesiąca odwiedziliśmy już kilkadziesiąt placówek przedszkolnych, w których przeprowadziliśmy szkolenie dla personelu zajmującego się żywieniem dzieci. W każdym miejscu byliśmy bardzo życzliwie przyjęci, za co serdecznie dziękujemy. Wśród tych placówek były takie, w których wprowadzono już ogromne zmiany w żywieniu. Były też i takie, w których dopiero po naszej wizycie całkowicie zmieniono asortyment zamawianych produktów i wprowadzono szereg zmian w jadłospisie.
W każdym odwiedzonym przez nas miejscu padało wiele pytań ze strony personelu dotyczących zawiłych treści nowego rozporządzenia. Oczywiście żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi, ale każde analizowaliśmy i szczegółowo wyjaśnialiśmy.
Najczęstsze problemy
Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej trudności sprawia ograniczenie soli, kostek rosołowych i cukru w jadłospisie najmłodszych. Konieczność wykluczenia z jadłospisów mieszanek przypraw z solą sprawia, że pojawiają się trudności w akceptacji smaku potraw przez dzieci. Ograniczenie cukru do potraw i wykluczenie go z napoi też stanowi spory problem.
W trakcie szkoleń odpowiadamy na szereg pytań dotyczących produktów gotowych typu wędliny, kluski, pierogi, kisiel czy budyń, które są używane w placówkach. Okazuje się, że wybór tych odpowiednich dla dzieci, a zarazem zgodnych z rozporządzeniem produktów to nie lada wyzwanie.
Analizujemy…
Większość placówek, w których prowadziliśmy szkolenie zaprosiło nas do swojego magazynu gdzie gromadzone są produkty wykorzystywane w żywieniu dzieci. Po naszych wnikliwych analizach każdego produktu okazało się, że wiele było takich, które nie powinny obecnie znajdować się w menu dzieci. Dzięki naszym sugestiom, przy kolejnych zakupach wiadomo jakich produktów unikać i czego się wystrzegać.
Z analiz przesyłanych do nas jadłospisów wynika, że nadal są trudności z odpowiednią ilością promowanych przez rozporządzenie warzyw, owoców i produktów mlecznych. Na szkoleniach podpowiadamy w jakiej formie podawać te produkty dzieciom, by z chęcią je jadły.
Nasza całoroczna asysta dietetyczna
Żadnej placówki, która uczestniczy w naszych szkoleniach nie pozostawiamy bez opieki. Ogromną wartością szkoleń jest możliwość rocznej konsultacji z ekspertami Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Dzięki temu nawet po zakończeniu szkolenia wszelkie niejasności jakie się potem pojawią mogą być przez nas skutecznie rozwiane.
Jeszcze raz dziękujemy za okazane zaufanie i zachęcamy również inne placówki do skorzystania z naszych szkoleń – zarówno dla personelu kuchennego, jak i rodziców.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową: http://szkolenia.zdrowyprzedszkolak.pl/