Selerowe warości

Seler to nieodłączny składnik włoszczyzny. Dodajemy go głównie dla polepszenia smaku różnych bulionów oraz jako zastępnik soli. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że to niepozorne warzywo ma bardzo wiele cennych składników odżywczych! Postaramy się odmienić opinię o zwykłym selerze. Od dziś nowy przydomek tego warzywa to super seler :).

seleryZarówno seler naciowy, jak i korzeniowy to skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych. Duża zawartość witaminy C, nawet większa niż w cytrusach (!), świetnie wzmocni i ochroni organizm przed infekcjami. Zawartość całego kompleksu witamin z grupy B zadba o piękną skórę, włosy i paznokcie. Warto dodać, że włączenie selera do diety to dodatkowa dawka żelaza, wapnia, magnezu, fosforu i potasu. Błonnik pokarmowy, pochodzący z selera, działa pozytywnie na trawienie – reguluje je i usprawnia, a także działa oczyszczająco. 

Seler ma wiele prozdrowotnych właściwości, które powinniśmy zacząć wykorzystywać w domu. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i wzmacnia układ immunologiczny, co jest szczególnie ważne w przypadku nie w pełni ukształtowanego układu odpornościowego dzieci. Spożywanie selera działa uspokajająco i antydepresyjnie, obniża również ciśnienie krwi. Ze względu na zawartość odpowiednich witamin i składników mineralnych, wzmacnia serce oraz reguluje poziom cholesterolu (dzięki temu zapobiega chorobom krążenia). Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy są przyjaciółmi odchudzania i oczyszczania (szczególnie cenione w Ameryce i Japonii) – są niskokaloryczne, nawet w małej ilości oszukają apetyt.

W poprzednim tekście o selerze tłumaczyliśmy Wam jak należy wybierać w sklepie seler korzeniowy – dziś wspomnimy więc o naciowym. Łodygi selera powinny być jędrne i twarde, bez żadnych uszkodzeń, łatwe do złamania. Liście na łodygach mogą być zielonkawe lub żółtawe. Miękka nać oznacza, że termin przydatności minął – takiego selera nie kupujmy! Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu – oba rodzaje selerów należy trzymać w postaci nieumytej w lodówce do około tygodnia.

Mamy nadzieję, że tym tekstem udało nam się przekonać Was, że seler jest naprawdę wartościowym warzywem, a nie tylko nudnym dodatkiem do zupy.