Słodka zupa selerowa

Seler nie jest kreatywnie wykorzystywany w naszej kuchni. Głównie dodajemy go w celu polepszenia smaku bulionu lub przygotowujemy z niego surówkę. Ale kto powiedział, że z selera nie da się przygotować czegoś naprawdę smacznego? Potrawy, którą będą zajadać się dzieci i dorośli! Poniżej zamieszczamy przepis na przepyszną zupę z selera. Delikatnie słodką, gęstą i rozgrzewającą. Świetnie komponuje się z ręcznie przygotowanymi grzankami lub tostami.

zupa z seleraTaka zupa selerowa idealnie sprawdzi się jako zimowy, sycący obiad. Wzmocni i rozgrzeje wychłodzony organizm oraz dostarczy wiele cennych witamin i składników mineralnych. Koniecznie wypróbujcie naszą zdrową, selerową propozycję – w domu lub przedszkolu! Smacznego :)!

Zupa z selera

Składniki:

1 duży seler (lub 2) – ok. 1kg
1 duży ziemniak lub dwa mniejsze
1 por - biała część
1 jabłko
2 litry domowego bulionu warzywnego
1 szklanka mleka – krowie lub roślinne niesłodzone
spora szczypta gałki muszkatołowej
sól i kolorowy pieprz – do smaku
olej roślinny

Przygotowanie:

1. Na dnie dużego garnka rozgrzać kilka łyżek oleju, pora pokroić w talarki i dodać do garnka, dusząc go na małym ogniu przez około 5 – 8 minut do czasu, aż będzie miękki i słodki.
2. W międzyczasie selera, ziemniaka i jabłko obrać, a następnie pokroić w drobną kostkę – szczególnie ziemniaki i seler powinny być pokrojone na małe kawałki. Dodać warzywa do pora, dokładnie zamieszać i wlać bulion. Gotować pod przykryciem przez około 20 – 30 minut do czasu, aż warzywa będą bardzo, bardzo miękkie.
3. Ugotowane w bulionie warzywa zmiksować na gładki krem, wlać szklankę mleka i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz sporą szczyptą gałki i ponownie zmiksować. Podawać z grzankami lub tostami.