Typowe choroby wieku dziecięcego

Wirusowe choroby zakaźne są typowe dla wieku dziecięcego. Układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze w pełni dojrzały i stąd walka z każdym poważniejszym zagrożeniem jest dla niego sporym wyzwaniem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choroby wieku dziecięcego, były przyczyną wielu groźnych powikłań, a nawet śmierci dzieci. Dziś dzięki szczepieniom, nawet jeśli maluchy zarażą się, sama choroba ma dużo lżejszy przebieg.

Odra

Pierwsze objawy przypominają zwykłe przeziębienie: suchy kaszel, katar, gorączka. Bardziej charakterystycznym objawem jest przekrwienie oczu oraz niewielkie białe grudki występujące po wewnętrznej stronie policzków. Dopiero po 3-4 dniach pojawia się wysypka, wysoka temperatura i światłowstręt. Typowe dla tej choroby wieku dziecięcego - różowe plamki, pojawiają się początkowo za uszami i na twarzy, a następnie obejmują całe ciało. Zwykle, utrzymują się 1-2 dni.

ospaOspa wietrzna

Podobnie jak odra jest wirusową chorobą zakaźną. Charakterystycznym objawem ospy są pęcherzyki pojawiające się na twarzy i tułowiu. W pierwszej fazie (3-4 dni) wyglądają one, jak zwykłe pryszcze z niedużym, żółtawym czubkiem, jednak gdy pękają, w ich miejscu pojawia się nieznośnie swędzący strupek. Leczenie skierowane jest na zmniejszenie dolegliwego swędzenia, ponieważ w miejscu zdrapanego strupka pozostają brzydkie blizny. U małych dzieci przebieg choroby jest stosunkowo lekki. U starszych dzieci, ospie towarzyszy z reguły wysoka gorączka.

Różyczka

To kolejna choroba wieku dziecięcego, której typowym objawem jest wysypka. Ma ona charakter drobnych, różowych grudek pojawiających się na całym ciele. Charakterystyczne dla tej wirusowej choroby zakaźnej jest też powiększenie węzłów chłonnych oraz powiększenie śledziony. Różyczce, trwającej najczęściej 5-7 dni, zwykle towarzyszy umiarkowana gorączka, a samopoczucie dziecka jest w miarę dobre.

Świnka

To wirusowa choroba zakaźna gruczołów ślinowych, charakteryzująca się znacznym ich powiększeniem, aż do obrzęku całej dolnej część twarzy. Objawom towarzyszy ból gardła i wokół ucha, nasilający się zwłaszcza przy przełykaniu oraz gorączka, która pojawia się zwykle w 2 – 3 dniu choroby. Obrzęk znika zwykle po 7-10 dniach choroby. Ta choroba wieku dziecięcego może wywoływać powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych, a u chłopców prowadzić do bezpłodności.

Inne

Jeszcze nie tak dawno, bo na początki poprzedniego stulecia, za typowe choroby wieku dziecięcego uznawano także krztusiec, szkarlatynę, dyfteryt czy polio. Wprawdzie nie są to wirusowe choroby zakaźne, bo infekcję wywołują tu bakterie, ale były to choroby równie niebezpieczne jak ospa wietrzna, czy odra.