Ciemny chleb jest najzdrowszy - prawda czy fałsz?

Pogromcy mitów dietetycznych vol.1

W Internecie aż roi się od różnorakich informacji, artykułów i wypowiedzi ekspertów, polecających bądź ostrzegających przed danymi produktami, dietami, zachowaniami. Często sami zasłyszymy różne opinie i powtarzamy je dalej… Jak jest naprawdę? Czyje rady wziąć sobie do serca? Przedstawiamy Wam nowy cykl artykułów, który ma na celu zdementować najbardziej popularne mity i wskazać rzetelną prawdę :). Zaczynamy!

ciemne pieczywoChleb ciemny jest najzdrowszy – powszechny jest pogląd, ze pieczywo ciemne jest zdrowsze od białego. Teoretycznie jest to prawda, jednak…

MIT: Ciemna barwa pieczywa nie jest wyznacznikiem zdrowotności, chociaż kojarzy nam się z pełnym ziarnem zbóż i nieoczyszczoną mąką. Często jednak zdarza się, że producent zmyli nas, dodając rozmaite barwniki, które nadadzą bochenkom piękną, ciemną barwę. Do tego procesu najczęściej stosowany jest karmel lub słód jęczmienny. W efekcie otrzymujemy więc „podkolorowane” białe pieczywo, pozbawione wszelkich prozdrowotnych cech pieczywa pełnoziarnistego. Zdarza się, że takie „podrasowane” chleby, posiadają też odpowiednie nazwy, kojarzące się ze zdrowym stylem życia i racjonalnymi wyborami np. wieloziarnisty, fit, słonecznikowy, dyniowy, pełen ziaren, bogaty w ziarna. W takim przypadku mamy do czynienia z barwionym chlebem wzbogaconym o dodatek ziaren.

FAKT: Pieczywo ciemne – pełnoziarniste, jest faktycznie dużo zdrowsze od „zwykłego” – białego, jeżeli tylko nie jest „podkolorowane”. Nieoczyszczona mąka (pełnoziarnista, „ciemna”) jest bardziej wartościowa i zasobna w białko, witaminy oraz składniki mineralne. Dodatkowo, spora zawartość błonnika pokarmowego w takim bochenku zapewnia dłuższe uczucie sytości poprzez wydłużenie czasu trawienia.

Zdrowotne wartości chleba ciemnego zależą więc od jego składu. Pamiętajcie, by podczas wybierania pieczywa kierować się przede wszystkim etykietą, a nie tylko barwą! Prawdziwy chleb pełnoziarnisty powinien składać z mąki o wysokim typie (np. 2000), wody, zakwasu lub drożdży i soli. Dodatki typu karmel lub słód, a także inne, opatrzone literką E i odpowiednim numerem, powinny skutecznie odstraszyć nas od zakupu. Wybierając właściwości zdrowotne chleba, wybierzcie mądrze :).

Czytaj również: Czym się kierować przy wyborze pieczywa w sklepie?; Przepisy na domowe chleby.

Już wkrótce obalimy kolejne mity - zaglądajcie na naszą stronę lub śledźcie profil na Facebooku https://www.facebook.com/akademiazdrowegoprzedszkolaka